nezle.gen.tr https://www.nezle.gen.tr Nezle, Nezle Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, nezle.gen.tr Wed, 01 Apr 2015 00:00:00 +0000 Mon, 20 May 2019 00:00:00 +0000 60 Nezle https://www.nezle.gen.tr/nezle.html Tue, 06 Nov 2018 16:06:05 +0000 Nezle, daha çok soğuk havalarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında bu nedenle soğuk algınlığı olarak ta tanımlanan, bunun dışında akut koriza, nazofarenjit ve rinofarenjit gibi isimleri de olan üst solunum yo Nezle, daha çok soğuk havalarda görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında bu nedenle soğuk algınlığı olarak ta tanımlanan, bunun dışında akut koriza, nazofarenjit ve rinofarenjit gibi isimleri de olan üst solunum yolunda oluşarak ilerleyen bir bulaşıcı hastalıktır. Nezlenin vücudumuzda en fazla etkili olduğu alan burundur. Hastalarda burun akıntısı, boğazda ağrı, öksürük, ateş yükselmesi gibi belirtiler gösterir. Bu etkiler en fazla on gün içinde geriler. Nadiren hastayı üç hafta etkisi altına alabilir. Nezleye sebep olan virüslerin sayısı oldukça fazladır. En fazla etkili olanları rinovirüslerdir.

Nezlenin en fazla etkili olduğu burunda ortaya çıkan semptomlar, virüslerin bölgedeki dokuları etkilemesinden kaynaklanmaz. Bunun nedeni kişinin bağışıklık sisteminin virüs enfeksiyonuna verdiği doğal bir tepkidir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için ellerin sürekli temiz tutulması, sıkça yıkanması, salgın hallerinde maske kullanılması faydalı olur. Hastalığın belli bir tedavisi olmasa da, hastadaki semptomların tedavisi yapılabilir. Toplumda en fazla görülen bulaşıcı hastalıklar arasında gösterilen nezle, yetişkinlerde yılda 2-3 defa, çocukluk döneminde de 6-12 defa görülebilir.

Nezle belirtileri

Hastalarda görülen nezle belirtileri arasında burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı en fazla görülenleridir. Bunlara eşlik eden kas ağrısı, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlikte görülebilir. Hastaların yaklaşık % 40 kadarında boğaz ağrısı semptomu görülmektedir. Hastaların yarısında öksürük, kas ağrısı şikayetleri olur. Yetişkin hastalarda ateş pek etkili olmazken, bebeklerde ve çocuklarda görülebilir. Nezlede görülen öksürük, gripte görülen öksürükten daha hafiftir. Eğer yetişkinlerde öksürükle birlikte ateş görülürse, bunların grip belirtisi olma olasılığı yüksektir. Nezle etkeni virüslerin bir kısmı herhangi bir belirtiye yol açmaz. Öksürükle birlikte mukus oluştuysa rengi sarıyla yeşile dönüktür.

Nezle nasıl seyreder

Rahatsızlık kendini halsizlikle, hapşırma, üşüme, baş ağrısı gibi semptomlarla gösterir. Bunların ardından burun akıntısı ve öksürük belirtileri ortaya çıkar. Enfeksiyonun başlamasından itibaren 2-3 gün içinde semptomların en ağır halleri görülmeye başlar. Bu belirtiler etkisini 7-10 günde kaybeder. Bazı hastalarda bağışıklık sisteminin tepkisine göre 3 haftaya kadar sürebilir. Çocuklarda nezle nedeniyle ortaya çıkan öksürük genellikle 10 gün etkisini sürdürür. Bazılarında 25 günden fazla süren öksürük görülebilir.

Nezle sebepleri

Virüsler nedeniyle: Bu rahatsızlık üst solunum yolunda başlayan ve yayılımı kolay olan bir enfeksiyondur. Rinovirüsler nezlenin en yaygın sebepleri arasındadır. RNA içeren ve picornaviridae ailesinden olan bu virüslerin yaklaşık 99 türü vardır. Bunların dışındaki bazı virüslerde nezle sebebi olabilir. Korona virüs, parainfluenza virüsler, sinsityal virüs, metapnömo virüs, enterovirüslerde nezleye sebep olabilir. Enfeksiyona neden olan genellikle birden fazla virüs vardır. 

Bulaşma nedeniyle: Nezle bulaşıcı bir hastalıktır. Havadan virüslü damlacıkların solunması yoluyla ya da virüs bulaşmış nesneler ve enfekte burun mukusuyla temas edilmesi halinde hızla yayılım gösterir. Virüslerin canlı kalma süresi uzundur. Bu nedenle ellerle, gözlerle, burun yoluyla kolayca başkalarına da bulaşıp hastalığın yayılmasına neden olabilirler. Hasta kişilerle aynı ortamda bulunan kişileri daha fazla etkilerler. Bu nedenle okul, kreş gibi kalabalık ortamlarda, hijyenin yetersiz olduğu yerlerde nezle hızla yayılır. Semptomların görülmeye başlandığı ilk 3 gün hastalığın bulaşıcılığı daha yüksektir. Bu etki giderek azalır.

Hava koşulları: Nezle kişinin uzun süre soğuk kış koşullarına maruz kalmasıyla daha fazla görülebilir. Kişinin vücut ısısının düşük olması nezle olma olasılığı arttırır. Buna neden olan virüslerde]]> Kedi Nezlesi https://www.nezle.gen.tr/kedi-nezlesi.html Wed, 07 Nov 2018 09:12:25 +0000 Kedi nezlesi, kediler için çok önemli ve dikkat edilmesi geren bir hastalıktır. Nezle biz insanlar için her ne kadar basit bir hastalık olarak görülse de, kediler için aslında tehlikeli bir dönemin başlangıcına işaret eder. Ç Kedi nezlesi, kediler için çok önemli ve dikkat edilmesi geren bir hastalıktır. Nezle biz insanlar için her ne kadar basit bir hastalık olarak görülse de, kediler için aslında tehlikeli bir dönemin başlangıcına işaret eder. Çünkü kediler her ne kadar insanlardan daha güçlü bağışıklık sistemine sahip gibi görünseler de insanların rahat bir şekilde atlatabildikleri bazı hastalıklar karşısında hayati tehlike altında kalabilirler. Kedilerde doğumdan bir kaç hafta sonra görülmekte olan kedi nezlesi çoğu yavrunun hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Evcil hayvanlarımız kedileri bu ve bunun gibi rahatsızlıklarda veterinere götürmek en doğru yöntemdir. 

Kedi nezlesi neden olur

Kedi nezlesine sebep olan '' feline calicivirus '' (FCV) yada '' feline herpesvirus '' (FHV) adındaki virüslerdir. Özellikle FHV adındaki virüs FCV ye nazaran çok daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir. 

Kedi nezlesi belirtileri

Kedi nezlesi hapşurma, aksırma, burun ve göz yaşı akıntısı ile kendini göstermektedir. Ancak doğal olarak hastalık daha önceden kapılmıştır ve nezlenin başlangıcından kısa bir süre önce ateş de yapabilir. 

Kedi nezlesi bulaşıcı mıdır 

Kedi nezleside insanlarda ki gibi bulaşıcıdır. Kedi nezlesi çok kolaylıkla ve hızlıca bulaşabilir. Bulaşması için doğrudan temasa ihtiyaç vardır. Kedi nezlesine yol açan virüsler ağız salyasında, burundaki mukozada, ve göz yaşında bolca bulunmaktadır. Kediler birbirleri ile karşılaştıklarında birbirlerini koklama gibi davranışları vardır. Bu sebeple nezleli bir kedi sağlıklı bir kediye çok hızlıca hastalığı aktarabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kedilerde, kedi nezlesi hastalığı zatürreye dönebilir. Ayrıca nezleli bir kediden düşen burun akıntısı, salya ve göz yaşı gibi akıntılarda bulunan virüsler, 1 ile 2 metre sıçrayabilme kabiliyetine sahiptirler. Bu durumda sağlıklı bir kedinin nezle olması için nezleli bir kedi ile karşılaşmasına dahi gerek kalmayabilir. Ayrıca nezle hastalığı bulunan bir kedinin yemek kabından, tuvaletinden de diğer kedilere hastalığın bulaşması yüksek bir olasılıktır. 

Kedi nezlesi insanlara bulaşır mı 

Kedi nezlesi virüsü insanların bağışıklık sistemini geçemez. Bu sebeple kedi nezlesi sadece kediden kediye bulaşıcıdır. İnsanlar kedi nezlesi hastalığına yakalanmazlar. 

Kedi nezlesi teşhis yöntemleri

Kesin bir teşhis için kesinlikle veterinere başvurulması gerekir. Kedinin kan tahliline tabi tutulması ve kanında FCV ve FHV virüslerinin  olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Bununla birlikte kedide göz akıntısı, salya gibi bariz belirtiler  varsa veterinerler kan tahlili yapmaksızın kedi nezlesi teşhisi koyabilmektedir. 

Kedi nezlesi tedavi yöntemleri

Kedi nezlesi tedavisinde  en önemli etken erken teşhis ve hastalığa yakalanmadan önce hastalığa karşı alınan önlemlerdir. Kedi, nezle olmadan önce bu virüslere karşı aşılanmalıdır. Kedi nezle olduktan sonra  aşı ile koruma yapılamayacağı için nezleden sonra yapılan aşılar tam anlamıyla ters tepki gösterebilir. Kedi nezlesi kesin olarak teşhis edildiyse kesinlikle veteriner hekimlere başvurulmalıdır. Tedavi genellikle ılık su ve çay ile yapılan göz banyosu ve buna ilaveten antibiyotikli kremlerin kullanılması ile yapılabilir. Ilık su ve çay ile yapılan göz banyosu günde en az 4 yada 5 kez tekrar edilmelidir. Kedi nezlesine yakalanan bir kedi hastalığı boyunca temiz, steril ve sıcak bir odada tutulmalıdır. Eğer dışarı çıkma alışkanlığı varsa kedi tam anlamıyla iyileşene kadar dışarı çıkarılmamalıdır. Kedinin yiyecek kabı ve tuvalet kumu diğer kedilerden ayrı tutulmalıdır. Ayrıca hastalık boyunca kedinizin iştah kaybını görebilirsiniz. Bu durumu kedinin sevdiği ciğer, balık, kızarmış tavuk, sardalya gi]]> Saman Nezlesine Ne İyi Gelir https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 19:06:48 +0000 Saman Nezlesine Ne İyi Gelir, Günümüzde insanların en çok karşılaştığı hastalıklardan birisi de saman nezlesidir. Genel olarak polenler yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Lakin polenler dışında sebze ve meyve, ev tozu ve hay Saman Nezlesine Ne İyi Gelir, Günümüzde insanların en çok karşılaştığı hastalıklardan birisi de saman nezlesidir. Genel olarak polenler yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Lakin polenler dışında sebze ve meyve, ev tozu ve hayvan tüyleri de saman nezlesine neden olabilmektedir. Saman nezlesine alerjik rinit de denilmektedir. Bu hastalığın belirtileri hapşırma ve burun akıntısı durumuyla birlikte burnumuzun içerisindeki örtünün şişmesidir. Saman nezlesine bir hastalıktan ziyade alerji demek aslında daha uygundur.

Saman Nezlesine Ne İyi Gelir

Kekik; Kaynatılıp, demlenmesi saman nezlesinin geçmesi için kullanılan etkili yöntemlerdendir. Doğal vitaminler içerdiği için vücudumuzdaki bu alerjiden dolayı oluşan mikropları kırmaktadır. Ve eski halimize dönmemize yardımcı olmaktadır.

Lavanta; Lavanta çiçekleri ile birlikte kaynatılıp, tüketilmesi oldukça faydalıdır. Çaydan bir farkı yokmuşcasına düzenli olarak tüketilebilir. Düzenli uygulamayla saman nezlenizin atlatılmasında fayda sağlamış olacaksınız.

Okaliptüs; Ağacının yaprakları ve yağı çok tıbbi fayda sağlamaktadır. Adı genel olarak soğuk algınlığı ve öksürük tedavilerinde geçmektedir. Solunum yolları şikayetlerine oldukça etkilidir. 

Gümüşdüğme; Daha çok papatyaya benzemektedir. Alerji, astım, baş ağrısı ve de baş dönmesi vb. hastalıkları önlemede kullanılır. 

Sarımsak; Alerji ve saman nezlesi için önerilen çözümlerden biri olarak gösterilmektedir.  Her gün düzenli olarak birkaç diş sarımsak tüketmemiz oldukça fayda sağlayacaktır. 

Sağlıklı Beslenme; C vitamini bakımından oldukça zengin gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini yönünden zengin besinler alerji belirtilerini aza indirmektedir. Aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirmektedir.

Üzerlik Tohumu; Bu bitkiden 2-3 yemek kaşığı kadar suyun içerisine koyup kaynatın. Fakat kaynattığımız suyu içmeyip, suyun içerisine burnumuzu tutarak buharıyla buğu yapmak faydalı gelecektir.

Yoğurt; İçerisinde bulundurduğu yararlı bakteriler sayesinde saman nezlesi belirtilerini oldukça azaltmaktadır. Tüketimi oldukça önemli bir besindir.
]]>
Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer https://www.nezle.gen.tr/nezle-burun-akintisi-nasil-gecer.html Thu, 08 Nov 2018 04:57:19 +0000 Nezle burun akıntısı nasıl geçer; Havaların soğuması ile birlikte kış hastalıkları dediğimiz üst solunum enfeksiyonları, nezle ve grip hastalıkları baş göstermeye başladı. Nezle bunların içinde en dikkat çekici ha Nezle burun akıntısı nasıl geçer; Havaların soğuması ile birlikte kış hastalıkları dediğimiz üst solunum enfeksiyonları, nezle ve grip hastalıkları baş göstermeye başladı. Nezle bunların içinde en dikkat çekici hastalıktır. Hastalığın seyri boyunca burun akıntısı ve göz yaşarması görülür, hapşırık hiç eksik olmaz. Nezleye bağlı burun akıntısının geçmesi için yapılan oldukça fazla uygulama vardır. 

Nezleye yol açan 200'den fazla virüse rastlanmıştır. Bunlar içinde parainfluenza ve rinoviirüsler sürekli üst solunun bölgesinde bulunurlar, vücut direncinin düşmesi ile birlikte harekete geçerler ve nezle oluştururlar. Akıntı sinüsler ve diğer salgı bezlerinin dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Bezelerin dengeleri iltihabi durumlar veya alerjik durumlar da ortaya çıkar ve burun akıntısı başlar. Bu duruma nezle denir.

Nezle burun akıntısını geçirmek

Nezleyi oluşturan nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Nezle burun akıntısının atlatılması için bitkisel tedavi uygulanması en doğru seçimdir. Hastanın şikayetine göre yatak istirahati, ılık tuzlu su, ağız gargaraları, soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler ve akıntı kesiciler ile de akıntıyı durdurmak mümkündür. Fakat hastalığa yakalanmamak için bol miktarda C vitamini almak, vücut direncini yüksek tutmak, hiyjen kurallarına riayet etmek gerekir. Diğer uygulamalar aşağıda sıralanmıştır.

Burun akıntısı için sıcak duş; 

Sinüsler de ve göz pınarlarında rahatlama olduğundan duş anında ani bir mukus boşalması olacaktır. Bu durumda akıntı bir gün boyunca sizi rahatsız etmeyecektir. Böylece gün boyu rahat bir nefes alarak kendinizi iyi hissedersiniz. Sıcak duş akşam saatlerinde alındığında burun akıntısı olmadan rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Burun Akıntısı için nane mentol içerikli kremler; 

Bunların başında viks isimli krem gelir. Nezleden dolayı burun akıntısı oluştuğunda geniz de burun üst girişinde şişlik oluşur. Kimi zaman girişlerin kapalı olması nedeni ile genizden akıntı yutak ve mideye iner. Bu durumda mide bulantısı ve halsizlik baş gösterir. Burun üst girişinin açılabilmesi için bu kremin burun deliklerine sürülmesi gerekir. Böylece nane mentol kokusunun etkisi ile burun üst girişlerinin şişlikleri iner ve akıntı normal yoldan boşalır. Bir süre sonra akıntı kesilir.

Soğan ve sarımsak; Vücut direncini artıran en iyi besinlerden olan bu besinler gün içinde iki defa tüketildiğinde nezle olan kişiler daha kolay burun akıntısını atlatmaktadır. Ayrıca çiğ olarak yenmesinden rahatsız olanlar pişirerek yiyebilirler.

Burun akıntısı için zencefil; 

Bu bitki tam anlamıyla şifa deposudur. Zencefilin yaprağı kaynatılıp çay yapılıp içildiğinde içeriğinde bulunan antioksidanlar hemen harekete geçerek kanda bulunan iltihabın temizlenmesini sağlayıp vücudun iyileşmek için çabalarına destek olmaktadır.
]]>
Saç Nezlesi https://www.nezle.gen.tr/sac-nezlesi.html Thu, 08 Nov 2018 20:28:24 +0000 Saç Nezlesi; Genel olarak kafa derisinde ağrı, yanma ve kaşıntının hissedildiği hastalık olarak bilinmektedir. Daha çok kadınlarda görülmekte olup, erkekleri etkileme oranı kadınlara oranla 3 kat daha azdır. Sebebi ise kadınl Saç Nezlesi; Genel olarak kafa derisinde ağrı, yanma ve kaşıntının hissedildiği hastalık olarak bilinmektedir. Daha çok kadınlarda görülmekte olup, erkekleri etkileme oranı kadınlara oranla 3 kat daha azdır. Sebebi ise kadınların uzun saçlı olmalarından kaynaklıdır. Prenses hastalığı ve Rapunzel hastalığı olarak bilinen hastalığı açıklayıcı 2 teori vardır. İlk teori, saç derisindeki kıl foliküllerini beynimizin sinir sistemine bağlayan sinirler, folikül üzerinde kılın kalmaması durumunda beyne acı mesajı gönderiyor. Bu durum, fantom ekstremite ağrısındaki (vücuttan kesilen yada olmayan bir organda hissedilen ağrı) gibi gerçekleşmektedir. Bir başka teoriye göre ise, bu hastalığa yakalanan insanların saç derileri aşırı şekilde hassas sinirlere sahiptir. Uzun saçlar sıkıca ve uzun süre boyunca toplu kaldığın zaman bu hassasiyet yükseliyor aynı zamanda saç kökleriyle saç derisinin gerekli düzeyde hava almaması adına, atkuyruğu sendromu  durumu oluşumunu sağlamaktadır.

Saç Nezlesi Neden Kaynaklanır;

Saç derilerimizde iğnelenme, yanma, yoğun kaşıntı ve ağrı hissi uyandıran bu rahatsızlığın başlıca nedeni, saçlarımızın uzun süre sıkı bir şekilde toplu durması olduğu düşünülmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru bağlı bulunan bir saç, derinin ve saç köklerinin hava almasını önlemektedir. Bu durum derinin çekilmesine yol açıyor, saç köklerinde zorlanma ve kopmalara, dökülmelere sebep olmaktadır.
Diğer bir neden ise, daha çok uzun saçların yıkanmasından sonra iyi bir şekilde kurutulmamasıdır. Rüzgarlı ve soğuk havalarda zarar görme riski artan saç kökleri, iyi bir şekilde kurutulmadığında gücünü yitirmektedir. Bu durum kaşıntıya ve saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saçlarımızı çok fazla fön vb. uygulamalara maruz bırakmamamız çok önemlidir. Düzensiz beslenmeyle vitamin ve protein eksikliği saç sağlığı ile alakalı bir durumdur. Daha çok D vitamini eksikliği saçları güçsüz kılarak saç nezlesinin önünü açmaktadır. Depresyon, stres ve endişe vb. nedenlerde de ortaya çıktığı söylenmektedir.

Saç Nezlesinin Belirtileri Nelerdir;

Saç nezlesi bulunan kişi, saç derisine dokunması durumunda sanki yaraya dokunmuşcasına yanma ve iğnelenme hissetmektedir. Bu rahatsızlığın en ana belirtisidir. Daha sonrasında, saç diplerinde yara oluşumu, kızarma, saç dökülmesi ve kopmalarda başlamaktadır.

Saç Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir;
 • Düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Saç bakımları mümkün olduğu sürece organik ürünlerle yapılmalıdır.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk su ile duş alınmamalıdır.
 • Saçlarımızın kurumasına engel olacak nemlendirici nitelikte şampuanlar kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Saç derilerine belli aralıklarda yumuşak şekilde masaj uygulaması yapılmalıdır.
 • Saç derisi çok sert şekilde kaşınmamalıdır.
]]>
Göz Nezlesi Nasıl Geçer https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-nasil-gecer.html Fri, 09 Nov 2018 00:22:52 +0000 Göz Nezlesi, bilindiği kadarıyla kesin bir tedavisi yoktur. Çoğunlukla çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülebilmektedir. Göz nezlesinin tedavi sürecini kısaltmak için dikkat edilmelidir.Rahatsız edici durumlarda Göz Nezlesi, bilindiği kadarıyla kesin bir tedavisi yoktur. Çoğunlukla çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülebilmektedir. Göz nezlesinin tedavi sürecini kısaltmak için dikkat edilmelidir.Rahatsız edici durumlarda evde uygulanabilecek, göz nezlesine iyi gelen bazı yöntem ve besinler bulunmaktadır.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer
 • Çaylar: Siyah ve yeşil çay virüs içeren hastalık ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Paket çaylar demlendikten sonra ılıklaştırılır ve gün içerisinde 2-3 kere göz kapağının üzerine uygulanır. Çay tedavisi aynı zamanda göz ağrılarına da iyi gelmektedir. Pamuk yardımıyla demlenen çayın suyu göze uygulanabilir.
 • Bal:  Bal bilindiği gibi doğal bir antibiyotik olarak birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır.Su veya süt ile karıştırılarak kullanıldığında göz nezlesini tedavi eden doğal bir şifa kaynağıdır. Ayrıca göz kapağının üzerine bal direk olarak da uygulanabilir. Sütün içine bal ilave edilip oluşturulan karışımla göze pansuman yapılabilir. Sütün yumuşatıcı etkisi ve balın mikroplara karşı antikor özellik gösteren özelliği sayesinde göz nezlesine iyi gelmektedir.
 • Patates: Patates çiğ olarak dilimler halinde doğranıp sabah akşam göze uygulanır. Göz nezlesine iyi geldiği gibi düzenli kullanıldığında göz şişliğine karşı da iyi gelir.
 • Anne Sütü: Özellikle küçük bebeklerde meydana gelen göz nezlesinin tedavisinde oldukça etkili olan anne sütü doktorlarında hem fikir olduğu bir şifa kaynağıdır. Anne sütü, göz nezlesi içi tedavi yöntemi olduğu gibi kulak hastalıklarının tedavisinde de iyileştirici etkisi vardır. Göz nezlesinden etkilenen göz üzerine, birkaç damla anne sütü damlatınız. Bunu birkaç kez tekrarlayınız.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi mikroplara karşı antikor özellik gösterdiği için göz nezlesi nedeniyle gözde oluşan enfeksiyonda oldukça etkilidir.Bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı sirke karıştırılır. Daha sonra bir pamuk yardımıyla göz üzerine uygulanır.
 • Soğuk veya Ilık Kompres: Temiz bir bez parçasını soğuk veya ılık suyun içine daldırıp gözlerin üzerine koyunuz. Bu işlem genellikle göz nezlesi nedeniyle gözde oluşan kaşıntı ve şişliğin giderilmesi için uygulanır. Eğer tek bir gözde göz nezlesi var ise aynı bez parçasını iki göze de uygulanmaması gereklidir.
]]>
4 Aylık Bebek Nezle Olursa https://www.nezle.gen.tr/4-aylik-bebek-nezle-olursa.html Fri, 09 Nov 2018 04:13:54 +0000 4 Aylık Bebek Nezle Olursa, Bebek ve çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardan biri olan nezle, özellikle kış aylarında kendini daha çok göstermektedir. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde bebeklere çok dikkat edilmesi gerekir. 4 Aylık Bebek Nezle Olursa, Bebek ve çocuklarda en sık rastlanılan hastalıklardan biri olan nezle, özellikle kış aylarında kendini daha çok göstermektedir. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde bebeklere çok dikkat edilmesi gerekir. 4 aylık bebekler gelişme çağında oldukları için, nezle enfeksiyonuna daha çabuk maruz kalırlar. Bebeklerin nezle tehlikesi ile karşı karşıya gelmesi, Akciğerlerinin ve kulaklarının etkilenmesi nedeni ile ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle bebekler nezle olduklarında çok ciddiye alınmalıdır. 

Nezle yetişkin kişilerde çok hafif atlatılacak bir hastalık olmasına rağmen, 4 aylık bebeklerde huzursuzluk, ateş ve sıkıntılara neden olur. Bebeklerde nezle belirtileri ilk önce burun akıntısı ve burun tıkanıklığı olarak kendini gösterir. Ayrıca nezle olan bebeğin ateşi giderek yükselerek 38 dereceye kadar havale sınırına kadar gelebilmektedir. Bu nedenle ılık bir duş aldırılarak hemen doktora başvurulması gerekir. Ayrıca burun akıntısı önce açık şeffaf bir görünümde iken nezlenin ileri safhalarında giderek koyulaşmaya sarı yada yeşil bir renk almaktadır. Bu nezle de normal bir durumdur. Bebek bu durumda iken nefes almakta zorlanır. Bu yüzden bebeğin burnu düzenli olarak her gün burun aspiratörü ile temizlenmeli ve ılık su ile temizlenmiş temiz bir bezle silinmelidir. 

Nezle Olan Bebeklerde Deniz Suyu Kullanımı,

Bu yaştaki bebekler genellikle doktorun tavsiyesi ile tuzlu damlalar kullanılması tavsiye edilir. Bebeklere tok karnına tuzlu damlalardan bir kaç damla buruna damlatıldıktan sonra damlanın burundan akmasını engellemek için hafif yatay pozisyonda tutun. Bebekler bu dönemde çok hassas olduklarından dolayı buruna damlatılan damlalar kesinlikle kimyasal ürün içerikli maddeler içermemelidir. 4 aylık bebeklerde nezle oldukça sıkıntılı geçer. Bu nedenle ilk 48 saat saat bebeklerde çok önemlidir. Bu zaman diliminde bebeklerin ateşi 38 dereceye kadar çıktığı zaman hemen üzerini değişerek ince kıyafetler giydirilmeli ve su ile temas ettirilmelidir. Aynı zamanda ateş düşürücü verilmeli ancak, bu dönemde bebeklere ateş düşürücü vermek sakıncalı olacağından doktor kontrolünde verilmesi gerekir. 

4 Aylık Bebek Nezle Olunca Anne Sütünün Önemi

Bu dönemde bebekler nezle olduklarında onlara en iyi gelecek olan ilaç anne sütüdür. Anne sütündeki besin değeri ve koruyucu özelliği sayesinde bebeği her türlü tehlikeden koruyarak vücut direncini arttırır ve bebeğin bağışıklık sistemini arttırarak bebeğin kendini daha çabuk toparlamasını sağlar. Aynı zamanda bebeğin su içmesi de vücudundaki toksinleri terleme yolu ile atmasını sağlar. 
]]>
Nezle Sonrası Öksürük https://www.nezle.gen.tr/nezle-sonrasi-oksuruk.html Fri, 09 Nov 2018 10:54:37 +0000 Nezle sonrası öksürük, hastalığın doğal süreçlerinden bir tanesidir. Nezle her bireyde görülebilen bir hastalıktır. Kimisi 1 haftada atlatır. Kimisi 2 haftada. Hastalığın şiddeti birazda kişinin bağışıklığı ve hastal Nezle sonrası öksürük, hastalığın doğal süreçlerinden bir tanesidir. Nezle her bireyde görülebilen bir hastalıktır. Kimisi 1 haftada atlatır. Kimisi 2 haftada. Hastalığın şiddeti birazda kişinin bağışıklığı ve hastalık sürecinde kendini biraz sakınması ile alakalıdır. Nezle sonrası öksürük ne kadar basit görünse de yinede uzun süren öksürüklerde kontrol edilmesi şart olmaktadır. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde bağışıklık daha hassas olduğu için yakın kontrol mutlaka yapılmalıdır. 

Nezle Sonrası Öksürük süreci nasıl olur

Nezle olduğumuz dönemlerde genizde oluşan mukus sıvısında artış meydana gelmektedir. Oluşan bu mukus geniz arkasına aktığında öksürük meydana getirmektedir. Öksürük mukusun yoğunluğuna göre balgamlı yada kuru olabilmektedir. Bazı hastalarda nezle geçmesine rağmen öksürük devam edebilmektedir. Bu dönemde aşırı sigara tüketimi de nezle sonrası öksürüğün geçmesini engellemektedir. O yüzden sigara alışkanlığınız varsa bırakmalısınız. Yok bırakamam diyorsanız, en azından öksürük geçene kadar azaltın. Ayrıca bol miktarda su tüketimi çok önemlidir. Ancak su kaynamış ve dinlenmiş olarak oda sıcaklığında olursa daha faydalı olacaktır. Bunların dışında nezle olduğunuz sürece solunum yolları hassas olacaktır. Bu yüzden nezle geçene kadar yüz maskesi takmanız sizi dış çevrede olan kirli havadan koruyacaktır. Özellikle araçların çok olduğu yollardan geçiş yapıyorsanız mutlaka maske kullanmalısınız. Bunlar kişisel korunma yolları. Doktor muayenesi sonrasında gerekli görülürse antibiyotik kullanımı gerekebilecektir. Bu tedbirler ve ilaç takviyesi sayesinde nezle sonrası öksürükten kurtulmuş olacaksınız. 
]]>
Kronik Nezle https://www.nezle.gen.tr/kronik-nezle.html Fri, 09 Nov 2018 20:32:36 +0000 Kronik nezle, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile karakterizedir, sıklıkla göz, burun ve damak kaşıntısı eşlik etmektedir. Ülkemizde görülme oranı çocuklarda %5-37, olgunlarda %10-30 arasında değişmek Kronik nezle, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile karakterizedir, sıklıkla göz, burun ve damak kaşıntısı eşlik etmektedir. Ülkemizde görülme oranı çocuklarda %5-37, olgunlarda %10-30 arasında değişmektedir. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirse de ilk belirtiler genellikle çocuk yaştaki kişilerde ve genç olgun çağda ortaya çıkar. Kişilerde diğer kronik nezle hastalıkların (astım, egzama, oral allerji sendromu) görülme oranı daha fazladır. Örneğin hastaların üçte birinde astım gelişebilmektedir.

Kronik nezle belirtileri

Kronik nezleli hastalar, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık ve burun kaşıntısı yakınmaları ile başvururlar. Ayrıca geniz akıntısı, öksürük, halsiz olma, koku almada güçlük olabilir. Çoğu hastalarda damak ve kulak içinde kaşıntı görülebilmektedir.Beraberinde kronik nezle konjunktivit de varsa gözlerde  sulanma, kızarıklık, kaşıntı  eşlik edebilir. Devamlı ağız solunumuna bağlı yüksek damak ve diş bozuklukları oluşabilmektedir. Kronik nezle şikayetler çift taraflıdır, tek taraflı veya yeşil/sarı renkli burun akıntısı olması kronik nezle  ile uyumlu değildir. Tedavi edilmeyen hastalarda rahat  nefes alamama sebebiyle uyku bozuklukları görülebilir. Çocuklarda   sınav başarısızlığı ve özgüvende azalma ,dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu olabilir. Olgunlarda  depresyon ,iş üretkenliğinde azalma, akademik performansta, anksiyete ve bunların sonucunda da hayat kalitesinde kalitesinde düşme görülebilir.

Kronik nezle teşhisi

Kronik nezle  tanısında en önemli husus hastanın hikayesidir. Nelerin tetiklediği ve hangi  ortaya çıktığı tanıyı koymada yardımcı olacaktır. Fiziksel muayenede burun iç yüzeyi soluk ve “konka” adı verilen yumuşak dokular şişiktir. Kan veya deriden uygulanan allerji testleri ile sebep olan kronik nezle ajan ortaya çıkarılabilir. Deri testleri allerjiyi teşhis etme de öncelikle tercih edilmektedir.  Radyolojik görüntüleme araştırmaları normal şartlarda istenen bir tetkik değildir,  tedavinin başarısız olduğu veya kronik nezle  dışında bir hastalık düşünüldüğü zaman yapılmayabilir.

Kronik nezle tedavisi

Kronik nezlenin tedavisinde bulguları tetikleyen alerjenlerden sakınma ve  ilaç tedavisi  gereklidir. Birçok hastanın yakınmaları bu şekilde kontrol altına alınabilir. En sık kullanılan ilaçlar,  kronik nezlenin etkisinini azaltan antihistaminikler ve kortizon içeren burun spreyleridir. Spreyler içerisinde bulunan kortizon sadece burun bölgesine uygulandığın için  yan etkisi çok azdır. Burun yıkama gibi tedaviye yardımcı tedbirler de yararı vardır.

İlaç tedavisi beraberinde etkinliği kanıtlanmış diğer bir tedavi kronik nezle ile aşı tedavisidir. Kronik nezle tedavi yöntemi bu uygulama için uygun koşulları ve kronik nezle olan bireylerde, kişiye özel olarak belirlendi için mutlaka allerji uzmanlarınca yapılması gerekir. Kronik nezle  yakınmalarının düzelmesini sağlayan allerjen çoğu hastalarda astım gelişimini de önleyebilir. Kronik nezleden korunmada daha ayrıntılı bilgi için hastalar izlemlerini yapan doktora danışabilir .

]]>
Akut Nazofarenjit Nezle https://www.nezle.gen.tr/akut-nazofarenjit-nezle.html Sat, 10 Nov 2018 20:03:33 +0000 Akut nazofarenjit nezle, rhinovirüsler adı verilen bir virüsün sebep olduğu ve yaklaşık 1 hafta ile 10 gün sürdükten sonra kendi kendine iyileşebilen bir enfeksiyon çeşididir. Burunda akıntı ve ateş oluşturur. R Akut nazofarenjit nezle, rhinovirüsler adı verilen bir virüsün sebep olduğu ve yaklaşık 1 hafta ile 10 gün sürdükten sonra kendi kendine iyileşebilen bir enfeksiyon çeşididir. Burunda akıntı ve ateş oluşturur. Rhinovirüsler solunum ve hava yoluyla geçerler. Ve burun mukozasına yapışırlar. Bağışıklık sistemi hemen harekete geçerek virüsü vücuttan atabilmek için çalışmaya başlar. Bağışıklık sistemi bu virüsü vücuttan atmaya çalışırken burunda sürekli akıntı, hapşırma ve ateşlenme gibi durumlar ortaya çıkar. Virüsün vücuttan uzaklaştırılması ile birlikte belirtilerde kendiliğinden kaybolur. Genelde grip ve nezle aynı rahatsızlık gibi algılanır. Nezle virüs ile bağlantılı olup çok ağır bir tablo oluşturmaz ama grip aniden başlayıp vücudu bir anda çökerten daha ağır bir durumdur. Genelde ikisinde de antibiyotik kullanılmaz iyi bir dinlenme ve beslenme düzeni en etkili tedavi şeklidir. 

Akut nazofarenjit nezle belirtileri nelerdir

Nezlenin ilk belirtisi boğazda gıdıklanmaya benzer şekilde bir his ve sürekli hapşırma ile kendini gösteriıcr. Burunda nefes alıp vermeyi engelleyecek şekilde tıkanma ve buna bağlı olarak ta burun akıntısının oluşmasıdır. özellikle gece yatınca kuru öksürük daha da artar. Çok fazla yüksek olmayan ateşlenme durumları ve yemek yemekte zorlanacak kadar iştah kaybı söz konusudur. Ve genel durumda huzursuzluk gözlenir. 

Akut nazofarenjit nezle tedavisi,

Tedavide en etkili durum bolca sıvı gıdaların tüketilmesi özellikle su alımına çok dikkat edilmelidir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan ve virüs içerdiğinden insanlarla temas kurulmamalıdır. Ve hasta kişinin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır. Hapşırma durumlarında virüsün dağılmaması için mutlaka kağıt mendil kullanılmalı ve her seferinde temiz bir mendil ile değişim yapılmalıdır. Giyinme vücudun sıcaklığını koruyacak şekilde olmalıdır. Eğer sigara içicisi iseniz bu sürede sigaradan uzak durmanız tedavinin ve iyileşmenin hızlı olması açısından çok önemlidir. Ve sigara içilmeyen ortamlarda istirahat edilmelidir. Burunda tıkanıklık oluşacağından dolayı nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için burun açıcı okyanus suyu gibi spreyler kullanılabilir. Ateş durumu var ise ateş düşürücülerden faydalanılabilir. Fakat eğer ateş sürekli 38.5 derece ve üzerinde düşmeksizin devam ediyor ise nefeste ciddi anlamda daralma varsa, sürekli sarı ve yeşil renkte balgam çıkarılıyor ise ve hastalık 14 gün süresi geçmesine rağmen hala devam ediyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekimle derhal görüşülmesi gerekir.  

]]>
Bebeklerde Nezle Burun Tıkanıklığı https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-nezle-burun-tikanikligi.html Sun, 11 Nov 2018 18:49:30 +0000 Bebeklerde Nezle Burun Tıkanıklığı, Bebeklerde ve çocuklarda en sık rastlanılan rahatsızlık nezle ve burun tıkanıklığına bağlı öksürük şikayetidir. Bu nedenle bebeklerin nezle ve gripten kaynaklı enfeksiyon kapmaması iç Bebeklerde Nezle Burun Tıkanıklığı, Bebeklerde ve çocuklarda en sık rastlanılan rahatsızlık nezle ve burun tıkanıklığına bağlı öksürük şikayetidir. Bu nedenle bebeklerin nezle ve gripten kaynaklı enfeksiyon kapmaması için çok dikkat edilmesi gerekir. Bu durum bebeklerde çocuklara nazaran daha ciddi bir durumdur. Çünkü bebeklerin bağışıklı çocuklara göre zayıf ve savunmasızdır. Bebeklerin gelişim dönemlerine doğru bağışıklık sistemleri de artar. Bebeklerde soğuk algınlığı daha çok kış ve sonbahar mevsimlerinde kendini göstermeye başlar. Bununla beraber ilk olarak burun tıkanıklığı, ateş yükselmesi ve terleme başlar. Bu nedenle bebekler ince giydirilmeli ve su ile temas ettirilerek ılık bir duş aldırılmalıdır. Çünkü su vücuttaki enfeksiyon ve toksinin dışarı atılmasını sağlar. 

Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı, 

Bebekler nezle hastalığına yakalandıkları zaman burunları tıkanır. Bu durumda burun akıntısına ve kulak ağrısına sebep olur. Hemen müdahale edilmediği sürece kulağın ortalarında bulunan östaki borusuna zarar vererek, orta kulak iltihabına kadar yol açar. Bu nedenle hastalık ilerlemeden bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Bebeğin bağışıklığını güçlendirecek ve sağlıklı gelişimini hızlandırarak enfeksiyonlardan koruyacak olan en etkili yol anne sütüdür. Anne Sütü bebek ile anne arasında tarif edilemeyen çok güçlü bir bağdır. Anne sütünün içinde bulunan özel bileşenler her türlü zararlı etki ve mikroplardan bebeği korur. Ayrıca nezle ve burun ağrısına neden olan iltihabın içinde bulunan lökositleri de yok ederek bebeğin vücudunda bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle bebeklik döneminde annelerin süt vermesi önerilir. 

Bebeklerde Nezle Ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde nezle burun akıntısı, bebeklerde nezle ve burun akıntısı için en iyi gelecek olan besin sıvı tüketimidir. Ne kadar sıvı tüketilirse bebek o kadar rahatlar ve ateşi düşer. Burun akıntısı açık renkte ve sulu iken koyu ve katı hale dönüşerek iyileşme süreci artar. Bu nedenle bu dönemde bebeklere bol bol su verin ve tavuk suyu çorbası içirin. Tavuk suyu çorbasının bu dönemde çok etkili olduğu ve faydası olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ayrıca burnu tıkalı olan bebekler rahat nefes alamadıkları için huzursuz ve sıkıntılı olurlar. Bu nedenle bebeklerin burnu nemli ılık bir bez ve burun aspiratörü ile iyice temizlenerek rahat nefes alması sağlanmalıdır. Ayrıca bebekler soğuk ve sıcak ortamlardan uzak tutularak ılık ortamlarda bulunmalıdırlar. Böylelikle havanın dengeli bulunduğu ortamlarda bebekler kendilerini daha rahat hissederler. 
]]>
Nezle Kaç Günde Geçer https://www.nezle.gen.tr/nezle-kac-gunde-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 02:02:54 +0000 Nezle kaç günde geçer sorusunun cevabı özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bu hastalığa yakalananlar için cevabı merak edilen kritik bir sorudur. Bu soruya cevap olarak verilecek rakamın küçük olması oldukça önemlidir. Ç Nezle kaç günde geçer sorusunun cevabı özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde bu hastalığa yakalananlar için cevabı merak edilen kritik bir sorudur. Bu soruya cevap olarak verilecek rakamın küçük olması oldukça önemlidir. Çünkü insan nezle olduğunda hiç bir işe odaklanamaz, halsizlik hissi başlar ve yataktan dahi çıkamaz hale gelir. Nezle kaç günde geçer diye düşünenler için verilecek net bir yanıt yoktur. Bu süre nezleye yakalanan kişinin metabolizmasına, gücüne, bağışıklık sistemine, beslenme alışkanlıklarına, yaşına ve yaşadığı ortama göre artabilir veya azalabilir. Öyle ki nezle olunan durumlarda bunların bazılarını değiştirmek nezlenin kısa sürede geçmesine yardım eder. Öncelikle nezle hiç bir müdahale edilmediği takdirde ortalama 1 hafta veya 10 gün sürebilir. Bu süre havaların soğuk gitmesiyle doğru orantılı olarak artacaktır.

Nezle kaç günde geçer süresini kısaltma: 

Bunun için bazı ilaç takviyelerine ihtiyaç duyulabilir. İlaçları reçete ile almak gerekir. Bu yüzden bir doktora başvurmanız önerilir. Nezle ilacı ile hastalık süresini 3-4 güne kadar indirmek mümkündür. Hastalık süresince öğün atlamamakda oldukça önemli bir noktadır. Düzenli beslenme hem nezleye yakalanmayı önler, hemde nezleye yakalanıp hasta olan kişinin nezleden kısa sürede kurtulmasına yardım eder. Bu dönemde bol sıvı tüketmekde yararlı olacaktır. Özellikle sıcak bitki çayları, ıhlamur, zencefil ve bazı doğal karışımlar bal ve limon ile birlikte tüketildiği taktirde nezleyi kısa sürede atlatmanızı sağlar. Bu dönemde spor yapmak yerine dinlemeniz önerilir. Fakat hava güzelse yürüyüş yapmak iyi bir fikir olabilir. 

Nezle kaç günde geçer sorusuna verilecek cevap 1 hafta ve 10 gün arasında değişirken yukarıdaki adımları izlemek bu süreyi 2-3 güne kadar çeker. Ayrıca bu adımları alışkanlık haline getirmek yeniden nezleye yakalanma riskinide minimum seviyeye indirecektir. 
]]>
Yeni Doğan Nezle https://www.nezle.gen.tr/yeni-dogan-nezle.html Mon, 12 Nov 2018 11:12:59 +0000 Yeni doğan nezle, Yeni doğan bebeklerde nezle çokça görülen problemler arasında yer almaktadır. Yeni doğan nezle üst solunum yolunun burun, boğaz ve soluk borusunda değişik sebeplerle ortaya çıkan viral bir enfeksiyon durumdur. Yeni doğan nezle, Yeni doğan bebeklerde nezle çokça görülen problemler arasında yer almaktadır. Yeni doğan nezle üst solunum yolunun burun, boğaz ve soluk borusunda değişik sebeplerle ortaya çıkan viral bir enfeksiyon durumdur. Bebeklerde en sık rastlanan hastalıklardan olup genellikle burun akıntısı ile başlar. Hafif bir hastalık gibi görünüyor olmasına rağmen son derece önemli ve rahatsızlık verici bir durumdur. Yeni doğan nezle olduğu zaman bekte rahatsızlığa ve huzursuzluğa yol açar. Bu durum burun tıkanıklığından dolayı nefes alamadığı için ağızdan nefes almakta zorlandığı için oraya çıkıyor. 

Yeni doğan nezle belirtilerinin başında gelen burun akıntısı başta şeffaf ve çok sıvı şekilde olan burun akıntısı daha sonraki günlerde bu burun akıntısı renk olarak biraz değişiklik gösterebilir. Bu akıntı günler sonra sarı ve yeşil olarak kendi değişir. Eğer yeni doğan nezle yüzünden burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsa eczanelerde satılan plastik burun aspiratörü alarak bebeğinizi rastlayabilirsiniz. Bu uygulamayı bebeğiniz eğer 6 aydan küçük ise sakın yapmayın. 6 aydan büyük ise fayda gösteriyor. Eğer bebekte bulunan burun akıntısı yoğun ise doktor tavsiyesi ile yine eczanelerde bulabileceğiniz küçük serumlarda olan tuzlu deniz sularından temin edip kullanabilirsiniz. İçinde tıbbi ilaçlar bulunan damlalar kesinlikle kullanmayın.

Yeni doğan nezle belirtileri:
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Yüksek ateş
 • Hararet
 • Huzursuzluk
 • Sürekli ağlama halı
 • İştahsızlık
 • Hapşırık, öksürük
 • Uykuya dalarken zorluk çekme
Yeni doğan nezle tedavisi:
 • Yeni doğan nezle tedavisinde ilk olarak bebeklerde anne sütü çok önemli bir tedavi yöntemidir. Anne sütü bebeğin çabucak kendini toparlamasına yardımcı olur, bağışıklığını güçlendirir. 
 • Yeni doğan bebeklerde bu yukarıdaki şikayetler olduğu zaman hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora gidip tedavi altına alınmalıdır. Yoksa çok çabuk ilerleyip daha kötü sonuçlar çıkabilir ortaya. 
 • Bebeğin başı yüksek tutulmalıdır. Burun sıvısı içeri almaması ve dışarı akmasını ve rahat nefes alması için.
 • Eğer bebek ek gıdalara geçti ise elma suyu ve bitki çayları verebilirsiniz.
 • Odayı nemli tutmaya özen gösterilmelidir. Bebeği kalabalık ortamlardan uzak tutulmalıdır.
 • Bebek 6 aydan büyük ise doktor tavsiyesi ile grip aşısı yapılabilir.
]]>
Alerjik Nezleye Ne İyi Gelir https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezleye-ne-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 18:18:54 +0000 Alerjik nezleye ne iyi gelir, diğer adıyla saman nezlesi olarak bilinen ve çok sayıda insanı etkileyen bir hastalıktır. Alerjik rinit (alerjik nezle) burun içini kaplayan mukozanın alerji nedeni ile iltihaplanması olayıdır. Özelli Alerjik nezleye ne iyi gelir, diğer adıyla saman nezlesi olarak bilinen ve çok sayıda insanı etkileyen bir hastalıktır. Alerjik rinit (alerjik nezle) burun içini kaplayan mukozanın alerji nedeni ile iltihaplanması olayıdır. Özellikle alerjiye eğilimi olanlarda daha çok görülmektedir. Alerjik rinit genelde ömür boyu sürmekte ancak yaş ilerledikçe şiddetinde azalma görülmektedir. Alerjiye en sık neden olan etmenler ise rüzgarın etkisi ile havada uçuşan polenlerdir. Bu sorunun kendiliğinden geçme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmak daha hafif geçirmenizi sağlayabilir. Alerjik rinit toplumumuzda yaklaşık her 5 kişiden birinde görülmektedir. Alerjik rinitin mevsimsel rinit ve tüm yıl süren rinit olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Alerjik nezleye sebep olan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları; Küf, hayvan tüyü, ev tozu, ev tozu akarları ve en sık rastlanan polen ve ağaçlarıdır. Mevsimsel rinite genelde ağaç polenleri neden olurken, tüm yıl süren rinite hamam böcekleri ve ev tozu akarların sebep olduğu bilinmektedir. Peki sürekli burun tıkanıklığı yapan, gözlerde sulanma ve kaşıntıya neden olan, aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı yapan, koku ve tat alma duyularında azalmaya neden olan, yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, algılamada güçlük yaratan, kimi zaman baş ağrısı ve hırıltılı solunum ile de kendini gösteren alerjik nezleye (alerjik rinit) ne iyi gelir İşte sorumuzun hem bitkisel hemde tıbbi yöntemlerle tedavisi.

Alerjik nezlenin tedavisi,

Alerjik nezlenin tedavisi hastanın günlük yaşamını etkileyen nedenlerin giderilmesine yöneliktir ve uygulanan bu tedavi ile hastalık ortadan kaldırılmaz sadece şikayetler giderilir. Tedavide çeşitli burun tıkanıklığını giderici spreyler ve antihistaminik denilen ilaç gurubu kullanılır. Kullanılan bu ilaçlar uzman hekim tarafından ve alerjinin şiddetine göre tespit edilerek verilmektedir. Alerjiye neden olan etmenlerden uzak durmak tedavi sürecini hızlandırarak hastanın daha çabuk iyileşme göstermesini sağlar.

Evde alerjik nezlenin tedavisi,

Evde yapılabilecek ve alerjik nezleye iyi gelen uygulamalarda vardır. Mesela evde hazırlanan tuzlu su ile burnu yıkamak bu belirtileri azaltabilmektedir. Buhar yapmak ve buharı solumak burun kanallarının temizlemesinde oldukça etkilidir ve rahatlama sağlar. Buhar yapılacak su içerisine nane, okaliptüs, çay ağacı, biberiye yağı gibi uçucu yağlardan bir kaç damla eklerseniz burun kanallarınız daha kolay açılacaktır. Doğal bir antihistamin olan zencefili de çay şeklinde tüketip, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük gibi şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Yada pişirdiğiniz yemeklerde kullanabilirsiniz. Yine zerdeçal da içeriğindeki bileşenler sayesinde tıkanıklık, hapşırma ve öksürük gibi alerji belirtilerine iyi gelmektedir. Yine her derde deva olan doğal antibiyotik, antibakteriyel, antihistaminik, antiviral ve bağışıklığı güçlendirici etkileri bulunan sarımsağı unutmamak gerekir. Çiğ tüketmek her zaman daha etkilidir, ancak kokusundan dolayı çiğ tüketemiyor iseniz mutlaka yemeklerinizde kullanmalısınız. Her iki şekilde de oldukça faydalıdır. Ve yine bir çok alanda kullanılan elma sirkesi alerjik rinit için oldukça etkili bir ilaçtır. Alerji belirtilerinde iyileşme sağladığı gibi bağışıklık sistemi için de oldukça faydalıdır.
]]>
Nezleye İyi Gelen https://www.nezle.gen.tr/nezleye-iyi-gelen.html Mon, 12 Nov 2018 19:24:38 +0000 Nezleye iyi gelen: Nezleye aslında pek çok iyi gelen şifalı bitkiler ve farklı beslenme yöntemleri vardır aslında çevremizde. Bunlar bazı ilaçlar, yiyecekler, içecekler ve daha birçok alanda nezleye iyi gelen şeyler vard Nezleye iyi gelen: Nezleye aslında pek çok iyi gelen şifalı bitkiler ve farklı beslenme yöntemleri vardır aslında çevremizde. Bunlar bazı ilaçlar, yiyecekler, içecekler ve daha birçok alanda nezleye iyi gelen şeyler vardır. Ana yinede gripdenen vuruş vücuda girdiği andan itibaren insan vücudunda bir çok alanda yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Akabinde de halsizlik, iştahsızlık ve eklem kas ağrısı gibi daha bir çok şikayetler doktorlara gitmek zorunda kalırız. Nezle basit bir virüs olmasına rağmen hala güçlü bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Zaten bu sebeple de yapılması gereken şey ilk başta gripten korunmak olmalıdır. Bunun için nezle olan kişiden uzak durmak, ellerimizi bol bol yıkamak ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Ama yinede nezle olmak için hava şartları ve diğer dış faktörler yeterli olabiliyor. Nezle tedavisinde ilk olarak akla gelen şey yatak ve bitki çaylarıdır. Fakat evde kolayca hazırlanan ve gayet etkili tedavi yöntemleri vardır. Bunlar kısaca hatırlayalım.

Nezleye iyi gelen şeyler nelerdir:
 • Öncelikle bol bol istirahat ve dinlenmektir. Ardından kendinizi sıcak tutmak ve bol bol su tüketmek nezleye iyi gelen şeylerin başında yer alır.
 • Bulunduğunuz ortamın nem dengesini koruyun ve bir kaç gün sıcak duş alın. Bunun yanı sıra büyük bir kase dolusu sıcak suyun içine naneli bir şeyler koyup başınızı da bir havluyla kapatarak sıcak buharı içinize çekin. Bu yöntem rahat nefes almanızı sağlar.
 • İçtiğiniz suyun içine biraz limon sıkıp içebilirsiniz ve sabah akşam yarım greyfurt yemek veya suyunu içmek iyi gelecektir. Ben greyfurtu posalı bir şekilde tüketmeniz öneririm.
 • Sıcak bir tavuk çorbası nezleye iyi gelen yiyecekler arasında başta yer alıyor çünkü tavuk çorbası bağışıklığınızı güçlendirdiği ve burun tıkanıklığı ve geniz akıntısına iyi geldiği açıklanmıştır.
 • Sık sık gargara yapmak size iyi gelecektir. Özellikle tuzlu su ile yapılan gargara boğazdaki kaşıntılı gıcık hissini tıkanıklığı ve boğaz ağrısını alıyor. 
 • 100-300 bib ünite değerinde C vitamini kapsülleri kırarak bir yoğurda veya başka bir şekilde tüketmek iyileşme sürecini hızlandırır. Büyüklerde sabah akşam için yaklaşık olarak günde 35-40 damlası yarım bardak suya ekleyip içmeniz yeterli olacaktır.
 • Sambukus yani kara mücver özleri de nezle için iyi bir bitkisel yöntemdir.
 • Temiz havada kısa bir yürüyüş yapın. Bu sizin kaslarını gevşeyerek ısınmanızı sağlayacaktır. 
 • Beslenme bize özen gösterin. Ağır yağlı ve salçalı şeylerden uzak durun. Bunun yerine daha hafif sindirimi kolay bol sıvı içeren şeyler ve aynı zamanda da vitamin ve mineral açısından oldukça zengin yiyecekler yemeniz gerekmektedir. Bol bol meyve ve sebze nezleye iyi gelir.
 • Bol bol sıcak bitki çayları tercih edilmelidir. Hatta bu bitki çayının içine bol limon sıkarak da tüketilebilir.
 • Sigara içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun.
]]>
Emziren Anne Nezle https://www.nezle.gen.tr/emziren-anne-nezle.html Tue, 13 Nov 2018 02:14:17 +0000 Emziren Anne Nezle, Emziren bir annenin nezle olması durumunda diğer nezle olanlara göre iki kat daha çok dikkat etmesi gerekir. Emziren anne bu dönemde ilaç kullanamaz. Çünkü kullanacağı ilaçlar hemen anne sütüne karışacağın Emziren Anne Nezle, Emziren bir annenin nezle olması durumunda diğer nezle olanlara göre iki kat daha çok dikkat etmesi gerekir. Emziren anne bu dönemde ilaç kullanamaz. Çünkü kullanacağı ilaçlar hemen anne sütüne karışacağından bebeğe zarar verir. Bu nedenle doğal yöntemler ile tamamen bitkisel olan ürünler kullanmak zorundadır. Emziren anneler kendilere son derece dikkat etmelidirler. Çünkü nezle iken bebeği emzirmeleri bebeğinde nezle enfeksiyonu ile karşı karşıya gelmesine neden olur. Bu nedenle bebek ile çok fazla yakın temas içinde bulunmamaları gerekir. 

Emziren Anne Nezle Olursa Ne Yapmalıdır 

Emziren anne nezle olursa, ilk önce burun tıkanır ve nefes almakta zorlanır. Üstelik nezle bulaşıcı bir hastalık olduğundan bir başkasınında bu enfeksiyona yakalanması çok büyük bir ihtimaldir. Nefes yolu ile geçen nezle enfeksiyonunu yine nefes yolunu temizleyerek geçmesi sağlanır. Emziren annelere sürekli olarak bol bol ılık su içmelidirler. Vücudun direncini arttıracak besinler tüketilmeli ve bol bol mevsim meyvesi ve sebzesi tüketilmeli yada suyunu sıkıp içilmelidir. Ayrıca mevsim yeşilliklerini tüketmekte vücudun direncini yükseltir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Emziren anneler vücudun direncini arttırmak ve kaslarını gevşetmek için sabah yürüyüş ve egzersiz yapmaları tavsiye edilir. Böylelikle terleyerek vücuda zarar veren bakteri ve enfeksiyonu dışarı atarak vücudu rahatlatır. Aynı zamanda nefesinde açılmasına faydası vardır. 

Emziren Anneler Neye Dikkat Etmelidirler

Emziren anneler soğuk algınlığına bağlı olarak ve bebek emzirdiği için vücut dirençleri düşer ve enfeksiyonlara karşı çok savunmasız kalır. Bu nedenle soğuk algınlığına karşı kalın giyinmeli ve boğazlarını bir atkı ile sarmaları gerekir. Böylelikle boğaz yumuşar ve burun akıntısı şeffaf ve su gibi iken koyulaşmaya başlar ve daha sonra burun akıntısı durmaya başlar. Bu nedenle emziren annelerin kendilerini sıcak tutmaları çok faydalı olacaktır. Ayrıca ıhlamur gibi doğal bitki çayları içerek içine bir kaç damla limon sıkmakta çok faydalıdır. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda başa küçük dokunuşlar ile masaj yapmakta burundan ağza doğru uzanan kanalların gevşemesini ve açılmasını sağlar. 
]]>
Bebeklerde Alerjik Nezle https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-alerjik-nezle.html Tue, 13 Nov 2018 21:24:41 +0000 Bebeklerde alerjik nezle tedavi ettirilmez ise astım, bronşit ataklarına dönüşebilir. Astım, bronşit olmadan önce ara sıra öksüren bebeğiniz astım, bronşit olduktan sonra sabaha karşı bebeğinizi uyutmayacak şiddetli öks Bebeklerde alerjik nezle tedavi ettirilmez ise astım, bronşit ataklarına dönüşebilir. Astım, bronşit olmadan önce ara sıra öksüren bebeğiniz astım, bronşit olduktan sonra sabaha karşı bebeğinizi uyutmayacak şiddetli öksürük krizleri meydana gelir. Boğazdan gelen hırıltılar giderek artar. Bu durumun yaşanmaması için bebeklerde alerjik nezle belirtilerini anladığınızda hemen bir doktora götürerek tedavi ettiriniz.

Bebeklerde Alerjik Nezlenin Belirtileri; 

Bebeklerde alerjik nezle olduğunda yetişkinlerden farklı olarak çoğu zaman burun tıkanması ön plana çıkar. Devamlı bir şekilde ağzı açık ve horlayan bir bebek söz konusudur. Her zaman olmaya bilir ama burun kaşıntısı, hapşırık, beyaz bir renkte burun akıntısı ve bebeğinizin gözlerinde sulanma olabilir. Bebeğinizin burun kanalları alerjiye bağlı olarak devamlı tıkalı olduğundan dolayı soğuk algınlığına yakalandığı zaman bir türlü iyileşmez. Beyaz bir şekilde başlayan burun akıntısı çoğu zaman yeşil veya sarı hale gelir. Bunun peşine geniz akıntısına bağlı balgamlı öksürük gelir ve bu olay çoğu zaman antibiyotik ilacı kullanmadan geçmeyen sinüzite dönüşür. Burun tıkanıklığından dolayı bebeğinizin orta kulağında sıvı birikimi gerçekleşir ve duyma kaybı da alerjik nezlesi olan bebeklerde çok sık rastlanan bir durumdur.

Bebeklerde Alerjik Nezlesi Tedavisi; 

İlk olarak hastalığın altında yatan alerji neye karşı olduğu araştırılarak be bu sorunun bulunmasıyla işe başlanmalıdır. Bu alerji ev tozundan kaynaklanıyor ise evdeki halıların kaldırılarak ve bebeğin tattığı yatak için özel alerji kılıfları alınması gerekmektedir. Bu alerji polenden dolayı oluyor ise bahar ayları geldiği zaman kapı ve pencerelerinizi kapalı tutmanız gerekmektedir. Bebeğinizin çamaşırlarını dışarıda kurutmamanız gibi olabildiğinizce polenden uzak durucu önlemler almalısınız. Ancak gerek ev tozundan gerekse polenden bebeklerde alerjik nezle olunan maddeden tamamen uzak durmak ya da korunmak mümkün değildir. İşte bu yüzden vücudun alerjik hastalığına neden olan maddeye alıştırılması için dilaltı damla aşı tedavisine bir an önce başlanması gerekir. Dilaltı damla aşı tedavisi iğnesiz bir şekilde aşılama yöntemidir. Şu an için bütün dünya da alerjinin en güvenli ve tek tedavi yöntemi dilaltı damla aşısı olarak kabul edilmektedir.

]]>
Alerjik Nezle İlaçları https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezle-ilaclari.html Tue, 13 Nov 2018 23:53:02 +0000 Alerjik Nezle İlaçları, Burun, havanın vücuda giriş yeridir ve burada ısıtılmaktadır. Burada, havadaki tozlar ve mikroplardan koruyan tüyler bulunmaktadır. Nezleye, daha çok burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler sebep olmak Alerjik Nezle İlaçları, Burun, havanın vücuda giriş yeridir ve burada ısıtılmaktadır. Burada, havadaki tozlar ve mikroplardan koruyan tüyler bulunmaktadır. Nezleye, daha çok burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler sebep olmaktadır. Solunum aracılığıyla alınan virüsler burun mukozasına yerleşir. Kuluçka süresi ortalama olarak 3 gündür. Buruna yerleşen virüs, buranın tıkanmasına sebep olmaktadır. Vücut bu virüsleri atabilmek için tepkiler verir. Bu tepkiler hapşırma ve burun akıntısıdır. Zaman içerisinde ateş yüksekliği de görülebilir. Acil tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Yaklaşık olarak bir hafta sonra kendiliğinden geçmeye başlayabilir.

Alerjik Nezle İlaçları Nelerdir

Alerinit;  Alerji tedavilerinde kullanılan antihistaminiktir. Üzerinizdeki alerji belirtilerini ortadan kaldırmada oldukça faydalıdır. 6 yaş ve üstü çocuklarda ve yetişkinlerde, alerjik nezle ile nedeni bilinmeyen müzmin kurdeşen ile ilişki belirtilerin giderilmesinde oldukça etkindir.

Hitrizin; beyaz film kaplı, bir yüzünde HT yazılı, diğer yüzü ise ortadan çentikli hafif bombeli bir tablettir. Alerjik nezle, müzmin sebebi bilinmeyen kurdeşen ve kaşıntıların tedavisinde kullanılan faydalı bir ilaçtır. 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, alerjik nezlenin burun ve göze bağlı belirtilerinin tedavilerinde, müzmin nedeni bilinmeyen kurdeşen ve kaşıntıların belirtileri tedavisinde faydalıdır.

Myrey; Mometazon furoat yada herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa, bir burun enfeksiyonunu yaşıyorsanız, spreyi kullanmadan önce enfeksiyonunuzun iyileşmesini beklemeniz önerilir. Yakın bir zamanda burnunuz ile ilgili bir olay yaşadıysanız, kullanmamanız önerilir.

Aerius; alerjik nezleyle ilgili hapşırık, burunda oluşan kaşıntı ve akıntı, damağımızda kaşınma ve gözlerimizde kaşınma, kızarıklık ya da yaşarma vb. belirtileri gidermede oldukça etkilidir.
]]>
Bebeklerde Nezleye Ne İyi Gelir https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-nezleye-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 02:17:06 +0000 Bebeklerde nezleye ne iyi gelir, Bebeklerin yetişkinlere göre vücut bağışıklık sistemi daha düşüktür. Bu sebeple yetişkinlerin bu süreci atlatması daha kolay olmaktadır.Bir bebeğin virüsle savaşması genç bireylere göre z Bebeklerde nezleye ne iyi gelir, Bebeklerin yetişkinlere göre vücut bağışıklık sistemi daha düşüktür. Bu sebeple yetişkinlerin bu süreci atlatması daha kolay olmaktadır.Bir bebeğin virüsle savaşması genç bireylere göre zordur. Bebeklerde nezle belirtisi oluşur oluşmaz bireylerin zaman kaybetmeden en etkili tedaviye geçmesi son derece önemlidir. Nezleyle birlikte oluşan ateş anne tarafından sürekli kontrol altında tutularak kayıt altına alınmalıdır. Vücut ısısının derecesi yapılan tedaviye göre azalış göstermiyorsa en yakın acile gidilmesi önerilir. Bebeklerde ilk günlerdeki nezle salgını mümkün oldukça evde doğruluğu ispatlanan deneyimlerle giderilmeye çalışılır. Bazen bebekler bu aşamada doktora gitmeden de bu süreci atlatabilir. 

Bebeklerde nezle belirtileri
 • 37 Derece ve üzeri ateşin olması
 • Bebeğin sancılanması ,sürekli nedensiz ağlaması
 • Kuru öksürük olması
 • Burun akıntısı 
 • Titreme olarak sıralanabilir.
Bebeklerde nezleye ne iyi gelir

Bebek eğer emzirme döneminde ise anne sütü son derece önemli bir yere sahiptir.Bebeğin salgılarının nemlendirilmesi burun için temizleme takviyesi ayrıca ciğerlerde alınan nefesin nemli olması (Bunu destekleyen Buhar makineleri önemli yer tutmaktadır.) Bu işlemleri uyku ve yemek öncesi yapmak daha iyi verim sağlayacaktır. Nezlede ilk 48 saat hastalığın bağışıklık sistemi ile savaşması sırasında ateş görülebilir. Bu süreçte yukarıda saymış olduğumuz yöntemler ısı derecesini düşürülemiyorsa takviye olarak ateş düşürücü ilaçlar kullanılmadan iki yaş ve altındaki bebeklere  verilmeden doktora gidilmelidir.Doktor tavsiyesi olmadan burun damlası kullanılması önerilmemektedir .

Önemli Detay: Doktor kontrollü olmadan bilinçsiz ilaç kullanımı yapılmaması gerekmektedir. Nezle ile birlikte öksürüğün tedavisinde 1 yaş üstü ve büyüklere 1-2 tatlı kaşığı ballı limon eğer; çocuk 4 yaşından büyük ise pastil önerilebilir. Gece yatmadan burun temizliği ve çocuğun  baş yastığının daha rahat nefes alabilmesi için yastığının biraz yükseltilmesi gerekebilir. Birdenbire gelişen nezlenin tipik örnekleriyle saman nezlesi vakıası da görülebilir. Bu nezlede gözlerde yanma ve hapşırma gözlenir. Yaygın olarak çocuklarda oluşan solunum zorluğu için ebeveynlere giysiye mentollü damlatma yada mentollü jel sürme yöntemi verilebilir.
]]>
Nezle Nasıl Geçer https://www.nezle.gen.tr/nezle-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 16:05:22 +0000 Nezle nasıl geçer, Mevsim değişikliklerinin ve kış aylarının kaşınılmaz rahatsızlıklarından biridir. Nezle sürekli burun akması gözlerde yaşarma üstüne birde halsizlik tam bir baş balası dır. Ne evden çıkası gelir in Nezle nasıl geçer, Mevsim değişikliklerinin ve kış aylarının kaşınılmaz rahatsızlıklarından biridir. Nezle sürekli burun akması gözlerde yaşarma üstüne birde halsizlik tam bir baş balası dır. Ne evden çıkası gelir insanın nede çalışası. Tam bu noktada aklımıza nezle nasıl geçer sorusu gelir. Çünkü bu durum insanı oldukça rahatız eder. Hem vücudu dirençsiz bırakmasından hemde salya sümük kötü bir  görünümde olmamızdan dolayı. Bu rahatsız edici durumdan kurtulmak için öncelikle bir hekime baş vurmamız gerekir fakat tedavi sürecini kısaltmak için bizde evde çeşitli yöntemler deneye biliriz. Bu yöntemler sayesinde vücut direncimizi kazanıp nezleden de çabucak kurtula biliriz. 

Nezle nasıl geçer 
 • Bol sıvı tüketmek; Nezle esnasında burun tıkalı olacağından ağızdan nefes almak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda ağızda kuruluk meydana gelmektedir. Bu sorunun önüne geçmek için bol miktarda sıvı tüketmek gerekmektedir. Sürekli su içmek size pek cazip gelmiyor ise çeşitli meyve suları veya bitki çayları da tüketebilirsiniz. 
 • Protein takviyesi almak; Bol miktarda protein almak sizin vücut direncinizi artırıp hastalıkla daha iyi baş etmenize faydalı olacaktır. İnsan hasta iken pek bir şey yemeği canı istemez. Fakat her hasta sıcak bir çorba içmek ister. İşte et suyu veya tavuk suyuna hazırlanmış mis gibi çorbalarla protein takviyesi almış olursunuz. 
 • Deniz suyu ile burna duş aldırmak; Nezle sırasında burun delice akar veya tamamen tıkana bilir. Bu durumları biran önce atlatmak için eczanelerde bulunan bir takım saf deniz suyu veya tuzlu su kapsülleri bulunmaktadır. Deniz suyunu burna iyice çekip temizlemek gerekir. Tuzlu su kapsüllerini de bir bardak suyun içerisine döküp aynı şekilde burnu temizlemek iyi gelecektir. 
 • C vitamini tüketmek; Özellikle yeşil sebzelerde ve turunçgillerde fazlasıyla bulunan C vitamini bolca tüketmekte nezleden kurtulmanın en iyi yollarından biridir. 
 • Dinlenmek; Nezlenin en iyi ilaçlarından biride bol bol dinlenmektir. Dinlenmekten kastım elinizde teknolojik aletler önümüzde kahve durumu değil. Gerçekten düzgün beslenip uyumak ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaktan bahsediyorum.
 • Bitki çayları tüketmek; Çeşitli bitki çayları ile nezleden kurtulma süresini daha aza indirebiliriz. Örneğin ıhlamur, rezene, ada çayı gibi. Ayrıca nane ve limon kabuğunu kaynatıp içerisine karabiber ekleyerek sıcak bir şekilde tüketmekte nezleye iyi gelen çayların içerisindedir.
 • Banyo yapmak; Bir bardak nane limon veya ıhlamur çayı içip sıcacık yatakta yaklaşık 2 saat yorgan altında uyuyup uyanınca yapılması gereken en önemli şey banyo. Mümkünse küvete ılık su doldurup içerisine Mentollü nane yağı ekleyip bir miktar sıcak suyun içerisinde bekleyip banyo yapıp hemen kurulanmalı. Tekrar üşümeden dinlenmeye geçildiğinde emin olun nezleden eser kalmayacaktır. Banyo yapamayacak kadar halsiz hissediyor iseniz. Kaynayan suyun içerisine aromatik bir takım yağları ekleyip buharını burnunuzdan çekebilirsiniz. 
]]>
Göz Nezlesi Damlası https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-damlasi.html Wed, 14 Nov 2018 16:27:59 +0000 Göz Nezlesi Damlası: daha çok çocukları etkileyen, göz nezlesi konjonktivit olarak tanımlanan bir yakınmadır. Göz nezlesi, bir gözü veya ikisini birden etkileyebilmektedir. Bazen de bulaşıcı olma Göz Nezlesi Damlası: daha çok çocukları etkileyen, göz nezlesi konjonktivit olarak tanımlanan bir yakınmadır. Göz nezlesi, bir gözü veya ikisini birden etkileyebilmektedir. Bazen de bulaşıcı olmakta ve kolay bir şekilde yayılım göstermektedir. Bu rahatsızlık, göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz tabakasını kapatan konjonktiva adı verilen ince zarın iltihaplanmasıyla veya bu çevrenin enfeksiyon kapmasıyla oluşur.  Bundan ayrı olarak, havada bulunan polen ile duman, kozmetik ürünlerin içeriği, yüzme havuzlarında bulunan klor veya gözü tahriş eden faktörler göz nezlesine sebep olabilir. Ayrıca klamidya ve bel soğukluğu benzeri cinsel yol ile bulaşan yakınmalarda ender olarak göz nezlesi sebebi olabilir. Göz nezlesi tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Yazımızda göz nezlesi damlası olarak kullanılan birkaç ilacın özellikleri anlatılacaktır.

Göz Nezlesi Damlası Olarak Kullanılan İlaçlar:

 • Allerset Oral Damla Endikasyon Bilgisi: İlaç etken maddesi  Setirizin hidroklorür. Allerset Oral Damla, bedende bir doğal kimyasal olan histaminin sebep olduğu açtığı ödem, sıcaklık, kızarıklık, kaşıntı, burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi alerjik bulguların tedavisi için tesirli bir antihistaminiktir. Sebebi belli olmayan kurdeşen ile kronik kurdeşenin neden olduğu kaşıntı ile şişlik,  alerjiden kaynaklanan kaşıntılar; gözlerde sulanma, kaşıntı, saman nezlesi, burun akıntısı ve hapşırma gibi alerjik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Acular ls steril göz damlası Endikasyon Bilgisi: İlaç etken maddesi Ketorolak Trometamin. Acular Ls Steril Göz Damlası, iltihap ve ağrıya neden olan biyolojik sebepleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap engelleyici bir ilaçtır. Saman nezlesi olan hastaların gözde meydana gelen alerjik belirtilerin (gözlerde kanlanma, yanma, kızarıklık göz yaşarması, şişlik, şiddetli kaşınma gibi) giderilmesi için ve gözle ilgili yapılan ameliyatların ardında iltihaplanmanın önlenmesi için kullanılır.
 • Pallada Göz Damlası Endikasyon Bilgisi: İlaç etken maddesi   Olopatadin hidroklorür. Pallada Göz Damlası, mevsimsel olarak görülen göz alerjisi belirtileri ile oluşan gözlerde kanlanma, göz yaşarması, yanma, kızarıklık, şişlik ve aşırı kaşınma durumlarının giderilmesi için kullanılır.
 • Relestat Göz Damlası Endikasyon Bilgisi: İlaçta etken madde olarak Epinastin hidroklorür kullanılmıştır. Relestat Göz Damlası, mevsimsel olarak beliren göz alerjileri, göz zarı iltihaplanması, toz ve dumana bağlı yaşanan göz tahrişi ile fazla okumaya bağlı olarak göz yorgunluğu belirtileri için oluşan gözlerde şişlik, yanma, kanlanma, kızarıklık, göz yaşarması, şiddetli kaşıntı ve ağrı durumları gibi yakınmaların giderilmesi için kullanılır. Göz içinde bulunan kan damarlarını daraltamaya dayalı olarak çalışan antihistaminik bir göz damlası ilacıdır.

Bu yukarıda yazılan ilaçlardan başka göz nezlesi damlası ilacı olarak kullanılan daha farklı damlalarda bulunmaktadır.]]>
Nezle Çayı https://www.nezle.gen.tr/nezle-cayi.html Thu, 15 Nov 2018 08:41:41 +0000 Nezle çayı, üst solunum yoluna bağlı gelişen enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan  nezle, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde sulanma gibi şikayetlerle birlikte görülür Nezle çayı, üst solunum yoluna bağlı gelişen enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık olan  nezle, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gözlerde sulanma gibi şikayetlerle birlikte görülür. Nezle bazı zamanlarda ayrıca ateş, mide bulantısı, iştahsızlık ve kusmaya da sebep olabilir. Nezle çayı, yaşanan şikayetleri azaltmak ve hastalıkta alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Nane, okaliptüs, ıhlamur, zencefil, mate çayı nezle için kullanılabilecek çaylar arasındadır.

Nezle çayı tarifleri

Zencefil çay: Kuru ya da taze zencefil kullanılarak hazırlanan çay, nezleye karşı iyi gelir. Bunun yanı sıra göğüs tıkanıklığı, mide bulantısı gibi şikayetleri de azaltır. Zencefil çayı, vücut direncini arttırır ve soğuk algınlığında iyileşme sürecini kısaltır. Taze olarak kullanılan zencefil kuru zencefilden daha etkili olur. Hazırlanan çayın etkisini arttırmak ve tatlandırmak amacıyla bal eklenebilir. 4 su bardağı zencefil çayı için 1 parmak uzunluğunda zencefil kabuğu kullanmak yeterli olur. Önce su kaynatılır ve zencefil soyularak kaynayan suya eklenir. Kısık ateşte 10 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. 5 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek içilebilir.

Okaliptüs çayı: Dünyada pek çok yerde yetişen okaliptüs göğüs, burun ve boğaz tıkanıklıklarına karşı iyi gelir. Uzun yıllardır yüksek ateş tedavisinde kullanılmaktadır. Çayın buharı solunduğunda burun tıkanıklığı ve akıntısına karşı faydalı olur.1 su bardağı kaynar suyun içine 2 çay kaşığı kuru okaliptüs yaprağı eklenir. 10 dakika kadar demlendikten sonra tercihe göre balla tatlandırılarak içilebilir. Gün içinde nezle için 3 bardak içilebilir.

Nane çayı: Nezle için sıkça tercih edilen çaylardan biridir. Limonla kullanıldığında oldukça etkili olur. Öksürüğü hafifletir, boğaz tahrişine karşı iyi gelir. Taze nane yaprakları elle parçalanarak bir tepsiye alınır ve kurutulur. 1 gün içinde yapraklar çıtır çıtır kuruyacaktır. 1 demlik kaynatılmış suyun içine kurutulan nane yapraklarından 1 tatlı kaşığı eklenir ve su ocaktan alınır. 20 dakika demlendikten sonra nane çayı süzülür, içine limon ve bal eklenerek içilir.

Ihlamur çayı: Nezleye karşı iyi gelen ve bu alanda yaygın şekilde kullanılan ıhlamur çayı, vücudu terlemeye teşvik eder. öksürük, migren ağrıları, kaygı, stres, sindirim problemleri içinde kullanılabilir. 1 bardak su kaynatılır ve içine 1 çay kaşığı ıhlamur bitkisi eklenir. 10 dakika bekletildikten sonra çay içilebilir.

Adaçayı: İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran adaçayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı nezleye karşı da iyi gelir. Sakinleştirici, boğaz ağrısını giderici etkisi de bulunmaktadır. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 1,5 çay kaşığı adaçayı eklenip, 5 dakika demlenir. Adaçayı fazla kullanılırsa çayın tadı acı olabilir. Bu nedenle fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca demlenme süresi de uzun tutulmamalıdır. Tatlandırmak amacıyla bal ve limon ilavesi yapılabilir. Gün içinde 2 fincan içildiğinde nezleye karşı iyi gelir.

]]>
2 Aylık Bebek Nezle Olursa https://www.nezle.gen.tr/2-aylik-bebek-nezle-olursa.html Fri, 16 Nov 2018 08:40:50 +0000 2 aylık bebek nezle olursa, Bebeklerde soğuk algınlığı ve nezle sık görülen problemlerden sadece biridir. 2 aylık bebeklerde nezlenin sık görülmesinin sebeplerinden birisi de bu tür hastalıklara sebep olan mikroplarla yeni yeni 2 aylık bebek nezle olursa, Bebeklerde soğuk algınlığı ve nezle sık görülen problemlerden sadece biridir. 2 aylık bebeklerde nezlenin sık görülmesinin sebeplerinden birisi de bu tür hastalıklara sebep olan mikroplarla yeni yeni karşılaşmasından dolayı kaynaklandığı bilinmektedir. Bebeklerde vücut direnci bizim vücut direncine göre çok düşüktür. Bu nedenle bizim rahatlıkla geçirdiğimiz rahatsızlıkları bebekler çok daha yoğun ve ağır bir şekilde geçirmek zorunda kalır. Bu sebepten dolayı 2 aylık bebek nezle olursa mutlaka bir doktora gidip hemen kontrol altına alınması gerekir. Eğer nezle ve soğuk algınlığı şikayetlerinin yanı sıra bir de yüksek ateş seyrettiyse hiç zaman kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. 

2 aylık bebek nezle olursa belirtileri nelerdir:
 • Öncelikle bebeklerde nezle iştahsızlık ile kendini göstermeye başlar.
 • Daha sonra vücutta kırgınlık, yorgunluk ve halsizlik gözlenir.
 • Hapşırık ve burun akıntısı görülür.
 • Burun, boğaz ve soluk borusunda ortaya çıkan bu rahatsızlık bebeklerde sıkça rastlanan bir hastalık olan nezle genellikle burun tıkanıklığı ile başlar.
 • Nezle hafif bir hastalık gibi gözüküyor olmasına rağmen son derece rahatsız edici olabilir. Çünkü bebeklerin burnu temizlenemediği için nefes almakta zorlanarak ağızdan nefes almak isteyecek ama zorlanacaktır. 
 • 2 aylık bebek nezle olursa ilk belirtilerinin burun tıkanıklığı ve burun akıntısının olduğu hastalıkta ilk dönemde burundan akan sıvı şeffaf ve sıvı olurken ilerleyen zamanlarda bu sıvı renk değişikliğine uğrayarak sarı ve yeşil olarak değişir ve koyulaşır daha yoğun bir hal alır. 
 • Diğer başka belirtileri ise 37-38 derecelik seyreden ateştir. Bebeklerde ateş oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu derecedeki ateşlerde ve daha yüksek ateşte mutlaka ihmal edilmeden doktora götürülmesi gerekir. 
 • Bebekler bu gibi hastalıklarda son derece sıkıntı yaşar sürekli ağlar ve uykuya dalmak zorluk yaşarlar. Uyuduktan sonra ise sık sık uyanırlar huzursuz olurlar. 
2 aylık bebek nezle olursa tedavisi nasıl yapılır:
 • Bebekler nezle olduğu zaman burun tıkanıklığı nedeniyle sıkıntı yaşarlar. Bu gibi durumlarda eczanelerde satılan plastik burun temizleme aparatı alıp temizleme yapılması tavsiye edilir. Bu işlem bebeğin rahatlamasını sağlıyor. Bu işlemi denerken mutlaka doktora başvurmak gerekir. 
 • Bebeğin odasının nemli olmasına dikkat edin. Bir buhar makinası veya içeride kaynayan bir su bebeğin rahat nefes almasını sağlamak için iyi bir yöntemdir.
 • Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar düzenli olarak tüketilmesi gerekir.
 • Eğer takviye ek gıdalara başladıysa bitki çayları iyi gelecektir.
 • Zaten 2 aylık bebek nezle olursa en iyi ilaç anne sütüdür. Mutlaka sık sık emzirin. Hem hastalıkları atlatması için iyi gelecek hen de bağışıklık sistemini güçlendirecektir. 
]]>
7 Aylık Bebek Nezle Olursa https://www.nezle.gen.tr/7-aylik-bebek-nezle-olursa.html Fri, 16 Nov 2018 11:14:01 +0000 7 aylık bebek nezle olursa, bu durum bebek için olduğu kadar anne içinde sıkıntılı bir süreçtir. Çünkü nezle hafif bir rahatsızlık olarak bilinse dahi bebekte sıkıntı ve huzursuzluk yaratır. Bunun başlıca sebebi ise bebeğ 7 aylık bebek nezle olursa, bu durum bebek için olduğu kadar anne içinde sıkıntılı bir süreçtir. Çünkü nezle hafif bir rahatsızlık olarak bilinse dahi bebekte sıkıntı ve huzursuzluk yaratır. Bunun başlıca sebebi ise bebeğin burnunun tıkalı olmasından dolayı rahat nefes alamamasıdır. Bu yüzden uyku ve beslenme ile alakalı sorunlar yaşanabilir. Burnu tıkalı olan bebek yeterince meme emmeyebilir ya da emme sırasında çektiği güçlükten dolayı fazla miktarda hava yutabilir. Bu durumun ise gaz sancılarına yol açması mümkündür.

Nezle olan bebeğin tedavisi 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, bebekte reçetesiz ilaç kullanımından kesinlikle kaçınmak gerekir. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları bebekler için güvenli değildir.

İlk olarak, bol sıvı almasına özen göstermek gerekir. Ama eğer anne sütü alıyorsa fazladan sıvı gerekli değildir. Anne sütü hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı ekstra koruma sağlar. Bu dönemde biraz daha fazla anne sütü vermek yerinde olacaktır.

Beslemeden ve uyutmadan önce tuzlu su karışımı (serum fizyolojik) ile bebeğin burnunu temizleyin. Bu karışımlar eczanelerde damla veya sprey şeklinde satılmaktadır. Damlayı uygulamak için bebeği sırt üstü yatırın ve her iki burun deliğine de bir veya iki damla uygulayın. Sprey ise burun deliklerine birer kere sıkın. Daha sonra burun temizleme pompası ile burun akıntısını temizleyin. Burnun tahriş olmaması için ucuna vazelin sürebilirsiniz. Burun tıkanıklığını azaltan ilaçlar üç yaşından küçük bebeklere tavsiye edilmez. Bebeğe uyku öncesi banyo yaptırmak bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Soğuk buhar makinesi de uyku sırasında bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca bir kaç havluyu katlayarak, çarşafın altına yerleştirmek suretiyle bebeğin başını yükseltmeniz de yararlı olacaktır. 7 aylık bebek nezle olursa yapılması gerekenler bunlardır; fakat nezle dışında başka belirtiler varsa ya da nezle 10 günü geçtiyse muhakkak bir uzmana danışmak gerekir.
]]>
Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-nezle-burun-akintisi.html Sat, 17 Nov 2018 00:02:47 +0000 Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı, kış mevsimlerinde en çok görülen hastalıklardan biridir. Annelerin bu aylarda çok temkinli olması gerekir. Nezle ve burun akıntısı biz yetişkinler de hafif sayılabilecek bir hastalık olmasına Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı, kış mevsimlerinde en çok görülen hastalıklardan biridir. Annelerin bu aylarda çok temkinli olması gerekir. Nezle ve burun akıntısı biz yetişkinler de hafif sayılabilecek bir hastalık olmasına karşın özellikle bebeklerde dikkat etmek gerekir. Çünkü bebeklerin vücut dirençleri bizim vücut direncimize göre zayıftır. Bu tür hastalıkları vücut dirençlerinin zayıflığından dolayı kolay atlatamazlar. Bir bebeğin bir hastalığı vücudundan atması zor olduğu kadar hastalığın çabuk yayılması da bir o kadar kolaydır. Annelerin bebeklerine dikkat ettiği kadar kendilerine de dikkat etmesi önerilir. Özellikle emziren anneler bu aylarda kendilerini koruması tavsiye edilir. Bu hastalık hem anneler için hem bebekler için huzursuzluğa neden olur.

Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı Belirtileri

Bebeklerde nezlenin ilk belirtisi olarak burun akıntısı görülür. Başlangıçta bu salgı şeffaf olur. Daha sonra koyulaşarak sarı bir salgıya dönüşür. Diğer belirtileri ise; hafif ateş, hapşırma ,gözlerde yaşarma, halsizlik olarak görülür. Bebekler de iştahsızlığa ve huzursuzluğa da yol açar.

Bebeklerde Nezle Burun Akıntısı İçin Yapılması Gerekenler

Bu gibi durumlarda yapacağınız ilk şey doktorunuza başvurmak olacaktır. Eğer bebeğin burun salgısı oldukça yoğunsa doktor tavsiyesiyle kullanılan tuzlu damlalarla bu yoğunluğun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Temiz suyla yıkanıp durulanan bir damlalıkla bebek beslenmeden veya emzirmeden 15-20 dakika önce her bir burun deliğine tuzlu damlalardan iki defa damlatılmalıdır. Hiç bir şekilde içerisinde tıbbi maddeler içeren burun damlaları kullanılmamalıdır. Tüm virüslü hastalıklarda olduğu gibi nezlede de 2 gün boyunca yüksek ateş görülebilir. Görüldüğü takdirde doktorunuza başvurunuz. Sizin yapacağınız şey bebeğinizi ince giydirmek ve ılık banyo yaptırmak olacaktır. Bebek çok huzursuz ve ateşi 37 derecenin üzerindeyse doktor tavsiyesi ile verilen ateş düşürücü ilaç verilebilir. Bebeğin ateşi düşürüldükten sonra sıcak bir ortamda bebeği sıkıca giydirip terle atmasını da sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Nezle ve Burun Akıntısına en iyi gelen şeylerden birisi de anne sütüdür. Bebeğini emziren anneler hem kendilerini koruması gerekir hem de beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Anne sütü gerçekten bebekler için en sağlıklı besindir. Çünkü anne sütü hastalıklara karşı koruyucudur. Bebeklerini emziren anneler bu dönemde sıklıkla emzirmeleri daha iyi olacaktır. Bebekte burun akıntısı ve öksürük varsa öncelikle bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Eğer bebek ek gıdalara başlamış ise bol vitamin içeren meyve suları ve bitki çayları verilmelidir. Burun akıntısı için beslenme ve uyku zamanından 15-20 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeğin rahat nefes almasına ve rahat uyumasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizi banyo yaptırmanız burun tıkanıklığına çare olabileceği gibi hem de onu rahatlatmış olacaktır.
]]>
Geçmeyen Nezle https://www.nezle.gen.tr/gecmeyen-nezle.html Sat, 17 Nov 2018 05:54:03 +0000 Geçmeyen nezle, Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan burun, havanın vücuda giriş yeridir. burun havadaki mikropları ve tozları vücuda girmesini içerisinde bulunan kılcal tüylerle engellemektedir. Nezleye sebep olan vir Geçmeyen nezle, Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan burun, havanın vücuda giriş yeridir. burun havadaki mikropları ve tozları vücuda girmesini içerisinde bulunan kılcal tüylerle engellemektedir. Nezleye sebep olan virüs genellikle burun ve soluk borusuna yerleşir. solunum yoluyla burun mukozasına yerleşen virüs 3 günün sonunda burun tıkanmasına neden olur. Vücut bu virüse karşı tepkisini gösterdiğinde hapşırma, burun akıntısı ile birlikte vücut ateşi de yükselir. Nezle soğuk algınlığına bağlı bulaşıcı bir hastalıktır. genelde ani sıcaklık değişiklikleri, mevsimler geçişinde ortaya çıkar. Bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Geçmeyen nezle bir çok hastalığında habercisi olabilir. Bir tür boğaz kanseri olan (nazofaringeal) teşhisi zor olmasından dolayı, boğazda meydana gelen tümör hücreleri geç fark edilmektedir. Burun akması, öksürük ve nezlenin bir türlü geçmemesi veya vücut direnci iyi olan pek nezleye yakalanmayan kişinin art ardına nezle olması bu şüpheyi uyandırmaktadır. Geçmeyen nezle olan kişi mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Geçmeyen nezle, bakteri ve virüslerin vücuda yerleşmesiyle zatürre (pnömoni),akut sinüs iltihabi (sinüzit), orta kulak iltihabı ve bronşit gibi hastalıklara yol açar.

Bakteri Nezlesi,
Streptokok, stafilokok ve pnömokok gibi bakterilerin burun boşluğuna yerleşmesiyle, burun dokularının savunma mekanizmasının zayıfladığı anda burun mukozasında çoğalır. Bakterilerin çoğalmasıyla buruna verilen tahribat bakteri nezlesine neden olur. Bakteri nezlesinde, burun akıntısı koyu ve irinli olur. Burun mukozası şişer ve yoğun bir salgı üretir. Uzun süreli bu nezlede iltihabın sinüslere ve yakın bölgelere yayılır. Ciddi komplikasyonlara neden olur.

Vazomotor Nezle, 
Genelde polenler ve vücudun bazı maddelere karşı duyarlı olması neticesinde ortaya çıkan alerjik maddelerin burun mukozası ile birleşmesi antijen antikor tepkisine yol açar. Bu durum histamin benzeri maddeleri hücrelerden açığa çıkartır. Bu olaya bağlı olarak vücutta hapşırma ve burun akıntısı ortaya çıkar. Yalancı alerjik nezle olarak da bilinen vazomotor kökenli bu nezle, sinir sistemine bağlı denge bozuklukları, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozukluklarına yol açar.

Alerjik Nezle,
Alerjik nezle burun mukozasında, kaşınma, aksırık, şişme, kızarma gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Solunum yollarıyla geçtiği gibi, yiyecek ve içecek yolu ile de  geçer. Alerjik nezle hastayı çok rahatsız eder. Alerjik nezlenin, saman nezlesi diye adlandırılan ve kısa suren bir nezle olduğu gibi uzun suren hiç geçmeyen kronik biçimleri de vardır. Uzun sureli durumda kan damarlarında genişlemeye yol açar.
]]>
Nezle İçin İlaç https://www.nezle.gen.tr/nezle-icin-ilac.html Sun, 18 Nov 2018 05:25:15 +0000 Nezle için ilaç, Nezleye çoğunlukla burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler neden olmaktadır. Burna yerleşen virüs, öncelikle burnu tıkar. Ardından da vücudun buna tepki olarak bize bıraktığı hapşurmalarla ve burun ak Nezle için ilaç, Nezleye çoğunlukla burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler neden olmaktadır. Burna yerleşen virüs, öncelikle burnu tıkar. Ardından da vücudun buna tepki olarak bize bıraktığı hapşurmalarla ve burun akıntılarıyla karşılaşırız. Yaklaşık 1 hafta kadar bizi zorlayan nezle, hafif bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı da tedaviyi aciliyete dökmeye gerek yoktur.

Çok ciddi bir hastalık olmadığından dolayı evde tedavi kolaylıkla yapılabilir. Tabi bazen de kişilerin kendi tercihleri olarak ilaç kullanımına başvurduklarını görebiliriz. Nezle için ilaçlar, doktora başvurularak reçete ile alınmalıdır. Bu ilaçlar hastanın hastalık derecesine göre farklı yazılabilir. Tablet, kapsül ve şurup halinde satılan nezle için ilaç türlerinden birkaçı şöyledir:
 • Aferin, öksürüğü, burun akıntısını ve tıkanıklığını giderir.
 • Arbitus, soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Corsal, şurup ve tablet şeklinde satılabilen bir nezle ilacıdır. Diğer ilaçlara göre daha etkili olup, içerisinde yüksek dozda parasetemol bulunmasından kaynaklı da uyku getiren bir ilaçtır. 
 • Coryban, baş ağrısı ve burun akıntısını giderir.
 • Derset, ağrı, ateş ve burun akıntısını giderir.
 • Drogsan, soğuk algınlığı giderir.
 • Femidol,soğuk algınlığını giderir.
 • Griponal, öksürüğü giderir. Ateşi ve ağrıyı keser. Genizde oluşan kaşıntılar için de oldukça etkilidir.
 • Peditus,yüksek ateş, baş ağrısı ve bronş irritasyonunu giderir.
 • Theroflu,şurup, tablet ve kapsül halinde satılabilir. Soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşi keser.
 • Triaminic, saman nezlesi ve soguk algınlığında kullanılan bir ilaçtır. Hapşurmalara iyi gelir.
 • Dolven,çocuk ve bebekler için kullanılan bir ilaçtır. Ağrı ve ateşi keser. Burun ve sinüslerin şişliğini alarak üst solunum yollarını açar.
 • Nurofen,sinüzit, grip ve nezle sonucunda kullanılan bu ilaç, burun akıntısı, vücuttaki ağrılar ve ateş için etkilidir.
 • Panadol, Minoset ve Benical...
]]>
Nezleye İyi Gelen İlaçlar https://www.nezle.gen.tr/nezleye-iyi-gelen-ilaclar.html Sun, 18 Nov 2018 22:06:13 +0000 Nezleye İyi Gelen İlaçlar; Burun, havanın vücuda giriş yeridir ve burada ısıtılmaktadır. Burada, havadaki tozlar ve mikroplardan koruyan tüyler bulunmaktadır. Nezleye, daha çok burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler sebep olm Nezleye İyi Gelen İlaçlar; Burun, havanın vücuda giriş yeridir ve burada ısıtılmaktadır. Burada, havadaki tozlar ve mikroplardan koruyan tüyler bulunmaktadır. Nezleye, daha çok burna ve soluk borusuna yerleşen virüsler sebep olmaktadır. Solunum aracılığıyla alınan virüsler burun mukozasına yerleşir. Kuluçka süresi ortalama olarak 3 gündür. Buruna yerleşen virüs, buranın tıkanmasına sebep olmaktadır. Vücut bu virüsleri atabilmek için tepkiler verir. Bu tepkiler hapşırma ve burun akıntısıdır. Zaman içerisinde ateş yüksekliği de görülebilir. Acil tedavi gerektiren bir hastalık değildir. Hafiftir. Yaklaşık olarak bir hafta sonra kendiliğinden geçmeye de başlayabilir.

Nezleye İyi Gelen İlaçlar;

Aferin; Burun akıntısı ve tıkanıklığı, solunum yolları enfeksiyonları ve soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan semptomlar ve öksürüğün giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır.
Corsal; Tablet ve şurup şeklinde bulunur. Bu ilaç, nezle, grip ve soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkan olumsuzlukları tedavi ederken kullanılır.
Derset; Soğuk algınlığı ve beraberinde ortaya çıkan ateş, ağrı ve burun akıntısı vb. semptomların giderilmesinde etkilidir.
Arbitus; Soğuk algınlığı ve buna sebep olarak ortaya çıkan semptomların tedavisi için faydalıdır.
Femidol; Soğuk algınlığı olarak kullanılmaktadır. Lakin bu ilaç piyasalarda bulunmamaktadır.
Coryban; Gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığının yanı sıra baş ağrısı ve adale, nezle ve burun akıntısı vb. rahatsızlıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. 12 Yaşından küçük çocuklarda, hamile ve emziren annelerde kullanılmaması gerekmektedir.
Griponal; Adından da anlaşıldığı gibi bu ilaç soğuk algınlığı ve grip ile ortaya çıkan ateş,ağrı ve öksürük vb. rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.
Peditus; Nezle, soğuk alınlığı, grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olarak ortaya çıkan öksürük, bronşit, burun akıntısı, yüksek ateş, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı rahatsızlıklarının giderilmesinde faydalıdır.
]]>
Nezle Virüsü https://www.nezle.gen.tr/nezle-virusu.html Mon, 19 Nov 2018 03:32:54 +0000 Nezle virüsü; soğuk algınlığı olarak da bilinen, üst solunum sisteminde oluşup kolayca yayılan ve en çok burnu etkileyen bulaşıcı hastalık nezleye sebep olan virüs türüdür. Belirtileri arasında boğaz ağrısı, öksür Nezle virüsü; soğuk algınlığı olarak da bilinen, üst solunum sisteminde oluşup kolayca yayılan ve en çok burnu etkileyen bulaşıcı hastalık nezleye sebep olan virüs türüdür. Belirtileri arasında boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı ve ateş olan genelde 7-10 gün içinde ortadan kaybolan nezle semptomları üç haftaya kadar sürebilir. İki yüzden fazla çeşidi bulunan nezle virüsünün en yaygını rinovirüslerdir.

Nezle virüsü en çok burnu, boğazı ve sinüsleri etkiler. Semptomların nedeni virüsün dokulara zarar vermesi değil bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı verdiği tepkidir. Virüsten korunmak için en etkili yöntem elleri sıkça yıkamaktır. Maske takmanın faydalı olduğu görülmüştür.

Nezlenin tedavisi yoktur ama semptomları iyileştirilebilir. insanlarda görülen en yaygın bulaşıcı hastalık olan nezle yetişkin insanda ortalama yılda 2-3 kez, çocuklarda ise 6-12 kez görülebilir. Antik çağlardan beri insanlar nezle virüsünden etkilenmektedir.

Belirtiler ve semptomlar; En yaygın semptomlar burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısıdır. Diğerleri ise kas ağrısı, yorgunluk hissi, baş ağrısı ve iştah kaybıdır. Boğaz ağrısı insanların %40’ında, öksürük ise yaklaşık %50’sinde görülür. Hastaların yaklaşık yarısında kas ağrısı ortaya çıkar. Yetişkinlerde ateş pek görülmezken bebek ve çocuklarda yaygındır. Nezleye bağlı öksürük, gripten kaynaklanan öksürüğe göre daha hafiftir. Nezle virüslerinin bazıları hiçbir semptom vermez. Öksürükle dışarı atılan balgamın rengi sarıyla yeşil arasında değişir. 
Seyir; Nezle virüsü vücuda girdikten sonra üşüme, halsizlik, hapşırma ve baş ağrısı yapar. İki gün sonra burun akıntısı ve öksürük gibi diğer  belirtiler görülür. 2-3 gün sonra en ağır halle ulaşır. Semptomlar genellikle 7-10 gün içinde geçse de bazı durumlarda üç haftaya kadar da uzayabilir. 
Sebep; Hastalığa sebep olan nezle virüsü grubu Korona virüslerdir. Halka şeklinde taca benzer bir görünüme sahiptirler.

En yaygın nezle virüsü rinovirüstür. Bütün vakaların %30-80’inin sebebidir.  Bilinen 99 tür nezle virüsü bu ailedendir. Genellikle enfeksiyona neden olan birden çok virüs mevcuttur. İki yüzden fazla farklı virüs türü nezle ile ilişkilendirilir

Bulaşma; Nezle virüsü başlıca iki yoldan bulaşır. Havadaki virüs taşıyan damlacıkların solunması ya da enfekte olmuş burun mukusuna bulaşmış nesnelerle temas. Nezle virüsü çevrede uzun süre yaşayabilir ve ellerden gözlere veya buruna geçerek hastalığı bulaştırır. Bağışıklık seviyesi düşük birçok çocuğun bulunduğu ve hijyenin çok iyi olmadığı kreş ya da okullarda hastalık kolayca yayılır. Enfeksiyonlar daha sonra eve taşınır ve diğer aile fertlerine bulaşır. Virüsün sebep olduğu soğuk algınlıkları semptomların görüldüğü ilk üç günde bulaşıcıdır. 

Soğuk algınlığının uzun sure yağmur veya kış şartlarına maruz kalınması nedeniyle bulaştığına inanılır ve ismini bu şekilde almıştır. Isının düşmesinin soğuk algınlığı için risk oluşturduğu fikri tartışmalıdır. Bazı nezle virüslerinin mevsimseldir, soğuk ve yağışlı havalarda daha çok ortaya çıkarlar. 

Korunma; Nezle virüsünden korunmanın tek etkili yolu yayılmasını fiziksel olarak engellemektir. Elleri yıkamak ve maske kullanmak basit ama etkili yöntemlerdir. Sağlık merkezlerinde önlük ve tek kullanımlık eldiven kullanılır. Virüs bulaşanı kişilerin izole edilmesi pratik olmaması nedeniyle mümkün değildir. Pek çok farklı nezle virüsü olması ve hızlı şekilde değişmeleri yüzünden, aşılama etkili olamamaktadır.
]]>
5 Aylık Bebek Nezle Olursa https://www.nezle.gen.tr/5-aylik-bebek-nezle-olursa.html Tue, 20 Nov 2018 01:24:42 +0000 5 aylık bebek nezle olursa: Bebek anne karnında yeni bir dünyaya adım attığı zaman oldukça farklı tepkiler gösterir. Ağlamayı, yavaş yavaş tebessüm etmeyi, virüslerle mücadele etmeyi öğrenir. Anne karnındayken virüsler 5 aylık bebek nezle olursa: Bebek anne karnında yeni bir dünyaya adım attığı zaman oldukça farklı tepkiler gösterir. Ağlamayı, yavaş yavaş tebessüm etmeyi, virüslerle mücadele etmeyi öğrenir. Anne karnındayken virüslerle mücadeleyi anneden aldığı besinler yoluyla kolaylıkla atlatabiliyordu. Fakat doğduktan sonra vücudu bu virüslerle savaşacak kadar küçük olduğu için annenin daha titiz davranması gerekir. 5 aylık bebek nezle olursa nefes almamaya, rahat bir şekilde beslenememe başlar ve huzursuzluk ortaya çıkar. Özellikle kış aylarında burun akıntısı ile öksürüğün birlikte başlaması akla ilk gelen hastalıklar soğuk algınlığı ve gribin olmasıdır.

Nezle bebekler arasında en çok rastlanan hastalıklardan biridir. Akciğerlerin ve kulakların etkilenme tehlikesi yüksek olduğu için bebeklerde bu hastalığa yakalandığı zaman annenin ve etrafındakilerin titiz davranması gerekir. Normalde nezle hafif sayılabilecek hastalık olmasına rağmen bebeklerde huzursuzlar sıkıntılara yol açar. Bunun sebebi bebeklerin burnunu temizleyememeleri ve ağızlarından nefes almakta zorlanmalardır. Bebeklerde soğuk algınlığının ilk belirtileri burun tıkanıklığı, burun akıntısı olarak görülür. Nezle, başlangıcında şeffaf olup daha sonra koyulaşırsa koyu sarı yada yeşil bir renk halini alan burun salgısı ile hastalık belirginleşir. Bebeklerdeki diğer belirtiler hapşırma, öksürme, iyi bir şekilde beslenememekten dolayı uykuya dalmada zorluk çekme, hafif ateş, huzursuzluk gibi durumlar sıklıkla görülmektedir.

Bebeklerde nezle sorununun yaşanması ve çözümleri nelerdir

 • Bebeklerde burun tıkanıklığı yaşanıyorsa doğrudan beslenmeyi etkileyeceği için ilk alınacak önlem burun aspiratörü ile bunu temizlemektir. Bu yöntem bebeklerin ilk altı ayına kadar oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Bebeklerdeki burun akıntısı yoğun bir şekilde ise doktor tavsiyesiyle tuzlu damlalarla bu yoğunluğu çözülmesi sağlanabilir. Beslenmeden en az 20 dakika önce sabunlu suyla yıkanan damlalık, her burun deliğine tuzlu damlalardan ikişer damla damlatılarak yoğunluk azaltılabilir. Kesinlikle tıbbi ilaçlar buruna damlatılmamalıdır.
 • 5 aylık bebek nezle olması sonucu nezleye en faydalı olan şey burundaki akıntının sulandırılması varsa ateşin düşürülmesidir.
 • Bu dönemde bebekler, daha fazla emzirebilir.
 • Burun salgıların sulandırılması için en iyi ilaç sudur.
 • Nezlenin ilk 48 saati yüksek ateş görülebilir. Bu durumda bebek ince giydirilmeli ve ılık bir banyo yaptırılarak bebek rahatlatılmalıdır.
 • Ateş düşürücüler doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır.
 • Bebeklerin nezle esnasında bol bol dinlendirilmeli ve oda ısısının iyi ayarlanması, beslenme ve sıvı desteği bebeği daha hızlı bir şekilde eski sağlığına karıştıracaktır.
 • Annenin bebeği sık sık emzirmesi önemlidir. Anne sütü antikor ürettiği için bebek daha hızlı şekilde iyilecektir.
 • Bebekte öksürük meydana gelmişse nemli ortam oluşturulmalıdır.
 • Bebek bu hastalığı geçirmeye başladığında aile bireyleri ellerini bol bol yıkamalı, bebeğe yaklaşırken dikkatli olunmalıdır.

]]>
6 Aylık Bebek Nezle Olursa https://www.nezle.gen.tr/6-aylik-bebek-nezle-olursa.html Wed, 21 Nov 2018 01:04:40 +0000 6 Aylık Bebek Nezle Olursa, Nezle, bebekler ve çocuklar arasında en fazla rastlanan hastalıklar arasindadır. Akciğerlerin veya kulakların etkilenme tehlikesi çok fazla olduğundan dolayı bebeklerde ve çocuklarda görülen soğuk 6 Aylık Bebek Nezle Olursa, Nezle, bebekler ve çocuklar arasında en fazla rastlanan hastalıklar arasindadır. Akciğerlerin veya kulakların etkilenme tehlikesi çok fazla olduğundan dolayı bebeklerde ve çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve nezle çok daha fazla çiddiye alınması gerekir.

6 Aylık Bebek Nezle Olursa Burun Tıkanıklığı Beslenme Sorunlarına Sebep Oluyor:

Nezle hafif sayılan bir hastalık olmasına rağmen, özellikle bebeklerde huzursuzluğa ve sıkıntılara sebep olur. Bu durumun en büyük nedeni,bebeklerin burunlarını temizleyememelerinden dolayı ve ağızdan nefes almakta zorlanmalarıdır. Bebeklerde soğuk algınlığının ve nezlenin ilk belirtileri çoğunlukla burnu tıkanıkğı veya burun akıntısı olarak görülür, başlangıçta şeffaf olan daha sonra ise koyulaşıp sarı veya yeşil bir hal alan burnu salgısıyla anlaşılmaktadır. Diğer belirtileri; 37,8 ºC civarı hafif ateş, iştahsızlık, huzursuzluk  hapşırma, öksürme, ive uykuya dalmada zorlanmadır.

Eğer bebek burnu tıkandığı için beslenme sorunları yaşıyor ise, plastik bir burun aspiratörü ile bebeğin burnu temizlenmelidir. Bu teknik bebeğin ilk 6 ayına fayda sağlar. Bebek büyüdükçe, bu yöntemin uygulanmasına izin vermez. Eğer bebeğin burun salgısı çok yoğun ise, doktor tavsiyesi ile kullanılan tuzlu damlalar ile bu yoğunluğun çözülmesi sağlanabilir. Sabun ve temiz suyla yıkanan, durulanan bir damlalıkla beslenmeden 15-20 dakika kadar önce her bir burun deliğine ikişer damla tuzlu su damlatılmalıdır. Hiçbir şekilde içinde tıbbi ilaçlar bulunmayan burun damlaları kullanılmalıdır.

6 Aylık Bebek Nezle Olursa Ateş Düşürücü Vermekten Kaçınmalıyız:

Nezleye en iyi gelen şey bebeğin  ateşinin düşürülmesi ve salgılarının sulandırılmasıdır. Bebeğini emziren annelerin emzirme sıklığını daha da artırması gerekir. Salgıların sulandırılmasında ise en iyi ilaç sudur. Bütün viral hastalıklarda olduğu gibi nezle olan bebeklerde de, ilk 48 saat süresince yüksek ateş görülebilir. Bu gibi durumlar da bebekler ince giydirmeli ve ılık su ile banyo yaptırılmalıdır.  Bebek çok huzursuzluk yapıyorsa ve ateşi 38°C’ın üzerindeyse ateş düşürücü ilaç verilmelidir. Ateş düşürücüler, doktorun önerdiği doz ve sıklıkta kullanılmalıdır. 2 aydan daha küçük bebeklerde ateş, önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.  

6 Aylık Bebek Nezle Olursa Sıvı Desteği Şart:

6 Aylık bebek nezle olursa; ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve huzursuzlukla beraber görülebilir. Ateş çok yükselmez hatta ender olarak görülür. Halsizlik,baş ağrıları, kırgınlık olabilir. Ayrıca öksürük eşlik etmektedir. Serum fizyolojik içerikli burun damlaları ve burun pompası ile bebeğin burun temizliği yapılabilir.  Bebeklerin vücudun gereksinim duyduğu direnci  kazanması için bol bol anne sütü verilmesi ve ortam ısısının iyi ayarlanması gerekir.

]]>
Nezle Burun Tıkanıklığı https://www.nezle.gen.tr/nezle-burun-tikanikligi.html Wed, 21 Nov 2018 15:13:04 +0000 Nezle burun tıkanıklığı, nezle üst solunum yolunum burun, boğaz ve soluk borusunda meydana gelen bir enfeksiyondur. Burun havanın vücuda giriş yeridir. Bu nedenle de nezle olan bir kişide ilk belirti burun tıkanıklığı ile kendi Nezle burun tıkanıklığı, nezle üst solunum yolunum burun, boğaz ve soluk borusunda meydana gelen bir enfeksiyondur. Burun havanın vücuda giriş yeridir. Bu nedenle de nezle olan bir kişide ilk belirti burun tıkanıklığı ile kendini belli eder. Ayrıca burunda havadaki toz ve mikroplardan koruyan tüyler vardır. Kişi nezle olduğunda burun ve soluk borusuna yerleşen virüsler burun mukozasına yerleşir ve burun tıkanıklığı neden olur. Burun tıkanıklığı genelde nezle ve sinüzitten kaynaklandığı için özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çok rastlanır. Ayrıca burun tıkanıklığı sadece nezleden kaynaklı değildir. Birçok hastalık sonucunda da görülebilir. Nezlenin kuluçka dönemi ortalama 3-4 gündür.

Nezle burun tıkanıklığı belirtileri; nezle belirtilerinin başında buru tıkanıklığı gelir. Daha sonra boğaz ağrısı,  hapşırık, ses kısıklığı, halsizlik, öksürük, kas ve eklem ağrıları nadirde olsa ateşle devam eder. Bu belirtiler ise ortalama bir hafta sürer.

Nezle burun tıkanıklığı tedavisi; tedavide genellikle antibiyotikler işe yaramaz. Bunların yerine ağrı kesici, ateş düşürücü ve alerjik ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisi ile birlikte istirahat edilmeli, bol bol sıvı tüketilmeli, burnu nemli tutmak için su buharı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bol miktarda C vitamini almakta vücut direncini arttırır. Nezle bulaşıcı bir hastalık olduğunu için kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. 
]]>
Nezle Başlangıcı https://www.nezle.gen.tr/nezle-baslangici.html Thu, 22 Nov 2018 11:00:29 +0000 Nezle Başlangıcı, Kış aylarında ve son baharın başlangıcında hemen herkesin en sık karşılaştığı nezlenin ilk belirtileri, üşüme, ateş basması, hapşırık ve öksürüktür. Bu nedenle nezlenin ilk belirtilerinde alınan Nezle Başlangıcı, Kış aylarında ve son baharın başlangıcında hemen herkesin en sık karşılaştığı nezlenin ilk belirtileri, üşüme, ateş basması, hapşırık ve öksürüktür. Bu nedenle nezlenin ilk belirtilerinde alınan önlemler nezlenin ilerlemesini engeller. Bu dönemde kalın giyilerek nemli ortamlarda durulması nezlenin çabuk atlatılmasını sağlar. Ayrıca nezlenin ilk başlangıç noktası burundur. İlk olarak burun tıkanıklığı ve burun akması olarak kendini gösterir. Solunum yollarının burundan alınan enfeksiyon sonucunda virüs kapması nedeni ile nezle başlar. Çok ciddi bir hastalık değildir. Genellikle hastalık ağır geçmez ve bir hafta sonra kendiliğinden geçer. Ancak nezlenin başlangıcında dikkat edilmediği zaman hastalık şiddetlenmeye başlayabilir. 

Nezle Başlangıcında önlem alındığı sürece kısa sürede atlatılan ve ateşli hastalığa dönmeyen ve ağır olmayan rahatsızlıktır. Ancak nezlenin başlangıcında da kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder. Göz kapaklarında bir ağrı yanma ve sulama meydana gelir. Nezle olan kişi sürekli üşümeye başlar ve sürekli olarak su ihtiyacı hisseder. Yemeklere karşı aşırı bir hassasiyeti olur ve iştahtan kesilir. Bitkin düşer. Nezlenin ilerleyen safhalarında ateşlenme ve üşüme bir arada olmaya başlar. Ancak ilk başlangıcında ilk belirtiler göze alınarak dikkat edildiği zaman hasta daha çabuk atlatır ve nezlenin ilerleyen safhalarını yaşamaz.

Nezle Başlangıcında Neye Dikkat Edilmelidir

Nezle Başlangıcında önlem alınması gereken en önemli şey nezleye yakalanmak üzere olan bir kişi, kalın giymelidir. Terlemek nezle enfeksiyonunun dışarı atılmasını sağlar. Ilık ve bol bol su tüketmekte terlemeye faydalı olacaktır. Sürekli terleme meydana geldiğinden sık sık üzerinizi değiştirin. Nezlenin başlangıcında ilaç atmayın. Bilinçsiz atılan ilaçlar faydadan çok zarar verir. Üstelik aynı ilacı sürekli kullanmak bağışıklığa zarar vererek vücudun o ilacı kabul etmesini engeller. Bol bol meyve tüketin. Mevsimine göre yeşillik ve meyve, sebze bağışıklığa çok iyi gelerek direncinizi arttırır. Nezle başlangıcında nezle olan kişinin burnu tıkanır ve nefes almakta zorlanır. Bu nedenle nefes açıcı kremler yada buhar yolu ile burun rahatlatılmalıdır. Ayrıca eczanelerde nefes açmak için özel satılan buhar aspiratörü de kullanılabilir.
]]>
Alerjik Nezle Bitkisel Tedavi https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezle-bitkisel-tedavi.html Fri, 23 Nov 2018 06:55:24 +0000 Alerjik nezle bitkisel tedavi, ülkemizde sıklıkla görülen insanların özellikle de bahar mevsiminde karşılaştıkları sıkıntı verici bir durum olmaktadır. Alerjik nezle belirtileri arasında özellikle burunda aşırı bir kaşın Alerjik nezle bitkisel tedavi, ülkemizde sıklıkla görülen insanların özellikle de bahar mevsiminde karşılaştıkları sıkıntı verici bir durum olmaktadır. Alerjik nezle belirtileri arasında özellikle burunda aşırı bir kaşıntı, gözlerde kaşıntı ve kızarıklık sürekli olarak hapşırmak ve boğazınızda yanma ya da kaşıntı olabilir.

Alerji nezle belirtileri insandan insana değişmektedir. Kimi hastada çok ağır atlatırken, kimi insan daha hafif atlatabilmektedir. Eğer alerji nezlesi olan biri gündelik hayatını etkiliyorsa, kimyasal ilaçları kullanmak istemediği zaman mutlaka bitkisel ilaçlarla tedavi edilmesi gerekmektedir. Böylece daha kolayca bu rahatsızlığın üzerinden gelebilecektir. Bu alerjik nezleden kurtulabilmek istiyorsanız bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz gerekiyor. Alerji nezlesinden kurtulabilmek istiyorsanız bazı tedbirleri de uygulamanız gerekiyor. Özellikle toz alırken kuru bezle asla almamanız gerekiyor. Sigara kullanmamak, kuru yerlerde kalmamanız gerekiyor.
Alerjik Nezle Bitkisel Tedavi
Alerjik nezle bitkisel tedavi, bilindiği gibi son yıllarda kimyasal ilaçların yararı olduğu kadar zararları da olmasından insanlar kimyasal ilaç tüketmek istemediklerinde şifalı bitkilere yöneldiler. Rahatsızlığınıza doğru bitkiyi kullandığınızda çok kısa bir sürede tedavinin yanıtını alarak iyileşeceksiniz. Isırgan otu üst solunum yollarına çok iyi geldiğinden alerji nezlesi yaşıyorsanız 1 hafta boyunca kullanacağınız ısırgan otu alerjinize çok iyi gelerek geçmesini sağlayacaktır. Isırgan otunun hamilelerin ve erişkin olmayanlara verilmemesi gerekiyor. Isırgan otunun tansiyon hastalığıyla birlikte kullanılmaması gerekiyor. Meyankökü olarak bilinen bitkinin de yapılan araştırmalarda Alerjik nezlesine çok iyi geleceğinden tüketilen bir bitki olmaktadır. Özellikle hapşırma, burun ve boğaz kaşıntısına çok faydalı olmaktadır. 100 gram meyankökünü kaynatıp, soğuduğu zaman herhangi bir tatlandırıcı ya da şeker ilave etmeden içiniz. Bunu sabah ve akşam olarak kullanmanız gerekiyor.]]>
Alerjik Nezle Belirtileri https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezle-belirtileri.html Fri, 23 Nov 2018 13:37:39 +0000 Alerjik nezle belirtileri, her 10 kişiden birinde bu rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan insanların sürekli olarak hapşırması ilk belirtiler arasında olmaktadır. Bazı insanlarda sigara dumanına karşı çok has Alerjik nezle belirtileri, her 10 kişiden birinde bu rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayan insanların sürekli olarak hapşırması ilk belirtiler arasında olmaktadır. Bazı insanlarda sigara dumanına karşı çok hassas olduğundan, yolda yürürken dahi sigara dumanına maruz kaldıklarında hemen belirtiler ortaya çıkar.

Parfüm ve deodorantta çok etkilediğinden insanların sürekli olarak tepki vermektedirler. Bu nezle keskin kokularda ortaya çıkacağı gibi, kuru havalarda, polenler hatta çok soğuk havalarda bile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en bilindik özelliklerinin başlarında ard arda sürekli olarak hapşırma görülmektedir. Bu rahatsızlığın genellikle sabah uyandıktan sonra başladığı gözlemlenmektedir. Alerjik nezlesi olanların hapşırdığından yorgun düşüp, halsizlik başlayacaktır. Burnun iç kısmında aniden oluşan bir kaşıntı sonrasında, hapşırık başlar. Eğer hapşırma durmazsa genizde ve boğazda kaşınma görünmektedir. Genellikle hapşırıktan sonra burundan çok berrak bir sıvı akmaktadır. Eğer bu akan sıvı koyu bir renkteyse hastanın sinüslerinde iltihaplanma olacağı belirtisine işaret etmektedir. Yapılan araştırmalarda en sık örülen hastalıkların başında bu rahatsızlık gelmektedir. Bu yüzden hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir.
Alerjik Nezle Belirtileri
Alerjik nezle belirtileri, hapşırmadan dolayı burun içerisinde yaralar oluşabilmektedir. Mutlaka alerjilerinizin nedenini ortadan kaldırmanız gerekiyor. Ev ortamında sigara içirmemeli, kuru havayı nemlendirmeli, parfüm ya da deodorant kullanmamanız bu rahatsızlığın önüne geçecektir. Eğer hapşırmanız gerekiyorsa, burnunuzu tutup kesinlikle hapşırmayı engellemeyin. Özellikle ilkbahar mevsimi geldiği zaman ortaya çıkmaktadır. Her iki gözünde aniden kaşınması, sulanması ve kızarması gibi belirtileri de bulunmaktadır. Mutlaka bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Alerjik nezle bazen ağız kokusu gibi nedenlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle geniz ve boğaz kaşıntısı çok zorlandıkları bir dönemdir. Burun damlaları ya da burun spreyleri alerjik nezlenin oluşumunda çok büyük etkisi olmaktadır. Sürekli olarak belirtiler gösterip bir türlü neden kaynaklandığını bilemiyorsanız, alerji testleri yaptırıp, kolayca nelere karşı alerjinizin olduğunu öğrenmeniz günümüzde mümkündür.
]]>
Alerjik Nezle https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezle.html Fri, 23 Nov 2018 19:57:31 +0000 Alerjik nezle, diğer adıyla alerjik rinit kişilerde genetik geçişli olan alerjik hastalıkların en fazla görülenidir. Bu oran gelişmiş ülkelerde nüfusun % 10-20 kadarını etkiler. İnsanlarda çocukluk çağında erke Alerjik nezle, diğer adıyla alerjik rinit kişilerde genetik geçişli olan alerjik hastalıkların en fazla görülenidir. Bu oran gelişmiş ülkelerde nüfusun % 10-20 kadarını etkiler. İnsanlarda çocukluk çağında erkekleri kızlara göre daha fazla etkisi altına alır, erişkinlik döneminde her iki cinste aynı oranda görülür. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasından sonra, etkisi uzun yıllar devam eder. Bu yaşamı tehdit eden bir rahatsızlık olmasa da, yaşam kalitesini düşürür. Erişkinlerde iş gücü kaybına, çocuklarda okul yaşamının etkilenmesine neden olur. Tedavisi sırasında maliyetin yüksek olması, ekonomiye de zarar verir. Bu yüzden alerjik nezle tanısı ve tedavisi önemlidir.

Alerjik nezle, burun mukozasının enflamasyonu yani enfeksiyona bağlı olmayan iltihabıdır. Rahatsızlık burundaki kaşıntı, sulu burun akıntısı, hapşırık ve burun tıkanıklığı olmasıyla karakterize olmuştur. Bunlara baş ağrısı, konjuktivit ve koku alma bozukluğu eşlik edebilir. Buna neden olan alerjen etkene göre, küf mantarları, polenler gibi mevsimsel ya da yıl boyunca devam eden şekilde sınıflandırılabilir. Fakat bunlar arasında kesin bir ayrım yapılamayabilir. Günümüzde alerjik nezle süresine göre, aralıklı ve sürekli olarak ayrılmıştır. Şiddetine göre ise, hafif, orta, şiddetli olarak sınıflandırılmıştır. Alerjen etkenlerin yanında sigara dumanı, hava kirliliği gibi çevresel faktörler alerjik reaksiyona neden olabilir ya da bunların şiddetlenmesinde etkili olabilir.

Alerjik Nezle

Alerjik nezle gelişiminde risk faktörleri

 • Ailede alerji öyküsünün olması
 • Sosyo ekonomik düzeyin yüksekliği
 • Toz akarları ve hayvan gibi kapalı ortam alerjenlerine maruz kalma
 • Altı yaşından önce serum IgE düzeyinin 100 IU/ml üzerinde olması
 • Pozitif çıkan alerjik deri testinin olması

Alerjik nezle tanısı

Bu rahatsızlığın tanısında en önemli aşamada ailedeki ve hastadaki daha önceki inceleme ve tedavilerin sorgulanmasıdır. Bu sorunların hangi ortamlarda meydana çıktığı, hastanın yaşı sorgulamanın içinde olmalıdır. Kişideki genetik yatkınlığın sorgulanması gerekir. Hastanın cilt bulguları, alt solunum yolu hastalıkları, gıda alerjileri göz önüne alınmalıdır. Bunları takiben kulak burun boğaz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik hastalarda olan burun içi muayenesi bulgusu olmaz. Burnun dışında enine cilt çizgisinde kırışıklık meydana gelebilir. Bu genellikle çocuklukta devamlı burnun yukarıya doğru ovulması nedeniyle oluşur ve alerjik selam olarak tanımlanır. Burun mukozasındaki ödem nedeniyle göz altında koyu renk değişimler ise alerjik göz halkası olarak tanımlanır. Bu hastalarda aynı zamanda alerjik yüz denilen tipik bir yüz görünümü olabilir. Çünkü yaşamın ilk döneminde ağızdan nefes alma nedeniyle yüz ve çene kemikleri anormal gelişime açık olur, çene aşağı doğru açı yapar, aynı zamanda dişlerde gelişim bozukluğu meydana gelir. Yapılan muayenede burun kemiğinde eğrilik olması, tümörlerin ya da konkaların olması, burun içinde poliplerin olması gibi bulgularda değerlendirilir.

Alerjik nezle tanısı açısından alerjik cilt testleri de yapılmalıdır. Bu cilt testleri rahatsızlığın tanısında en pratik yöntemdir. Oldukça güvenilir sonuçlar alınmasını sağlar, maliyeti tanı açısından ucuz olur. Kandaki IgE seviyesi alerjik rahatsızlıklarda sınırlıdır. Bu değerin 100-150 u/ml üzerinde olması halinde yüksek olduğu kabul edilir. Alerjene karşı gelişmiş olan IgE değerinin saptanması olan spesifik IgE testi diğer tanı yöntemidir. Bunda cilt duyarlılığında etkilenmemesi ve ilaç etkileşiminin olmaması yöntemin avantajları arsındadır. Fakat sonucun geç alınması, bazı alerjenlerin eksik olması ve duyarlık azlığı yöntemin dezavantajları arasındadır. Alerjik cilt testleri ise, kanda bakılan alerjene özgü antikor testlerine göre daha güvenli kabul edilir.

Alerjik nezle rahatsızlığı olan hastaların % 20-40 kadarında astım rahatsızlığı da belirlenmektedir. Bu hasta gruplarında aynı]]> Alerjik Nezle Tedavisi https://www.nezle.gen.tr/alerjik-nezle-tedavisi.html Sat, 24 Nov 2018 11:30:23 +0000 Alerjik nezle tedavisi, günümüzde en sık görülen hastalıkların başında olan insanların hayatlarını tehdit etmese bile, gündelik hayatlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Hastalarda sürekli olarak hapşırma belirtisi görülm Alerjik nezle tedavisi, günümüzde en sık görülen hastalıkların başında olan insanların hayatlarını tehdit etmese bile, gündelik hayatlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Hastalarda sürekli olarak hapşırma belirtisi görülmektedir. Gözlerde, burunda, genizde ya da boğazda görülen kaşıntı oldukça sıkıntı vermektedir. Alerjik nezleyle birlikte, burun koku almasında azalma olacaktır. Bazı hastalarda baş ağrısıda sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığın tedavisinde en etkili yöntem ilk başta alerjiye nedenini bulmanız gerekiyor. Bu neden eğer parfüm, kuru hava, deodorant, sigara dumanı alerjinin nedeni ortaya çıkartan etken ortadan kaldırılmalıdır.

Eğer ailede alerjisi olan bir yakınınız varsa, sizin de alerjinizin olması mümkündür. Bu yüzden sık sık hapşırıyorsanız, gözlerinizde kaşıntı oluyorsa burun akıntısı oluyorsa ve alerjinin nedenini bilmiyorsanız mutlaka bir doktora giderek alerji testlerinden geçip alerjinin kaynağını bulmalısınız. Bütün önlemlerinize rağmen hala alerjiniz devam ediyorsa ilaç tedavisi kullanabilirsiniz. Son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerin, alerjinize çok iyi gelecek olan şifalı bitkileri kullanabilirsiniz.
Alerjik Nezle Tedavisi
Alerjik nezle tedavisi, doktorunuzun vereceği Antihistaminik ilaçlar kullanmaya başladığınızda alerjinizin azalarak yok olabilmesi mümkündür. Fakat bu ilaçları kullanmayı bıraktığınızda alerjinin tekrar ortaya çıkabilmesi görülmektedir. Alerjinin şiddetli olması ya da hastanın durumuna göre doktorun vereceği antihistaminik ilaçlar oral yolla ya da burun spreyi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu ilaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir alerjiye kesin etki yaparak, yok eden bir ilaç henüz bulunamamıştır. Burundan sıkılan kortizonlu spreyler bir diğer alerji nezlesi tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında olmaktadır. Özellikle de burun kaşıntısı ve hapşırma çok olduğunda kullanıldığında etki etmektedir. Bu ilaçların bir takım yan etkisi olduğundan baş ağrısı ya da burun kanaması gibi kullanılmasına birçok hekim onay vermemektedir. 1900'lu yıllarda bulunan alerji nezlesini önleyen bir alerji aşısı bulunmaktadır. Hasta bütün yollara başvurduğu halde bir türlü alerji geçmiyorsa o zaman bu iğneyi yaptırabilir. Hastanın düzenli olarak doktor tarafından takip edilmesi gerekmektedir.
]]>
Göz Nezlesi https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi.html Sun, 25 Nov 2018 02:27:04 +0000 Göz nezlesi, daha çok çocukları etkileyen konjonktivit olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Bu bir gözü ya da ikisini birden etkileyebilir. Bazen bulaşıcı olabilir ve kolayca yayılım gösterebilir. Genellikle fazla Göz nezlesi, daha çok çocukları etkileyen konjonktivit olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Bu bir gözü ya da ikisini birden etkileyebilir. Bazen bulaşıcı olabilir ve kolayca yayılım gösterebilir. Genellikle fazla önemli olmasa da, nadir olarak hastalarda ciddi sorunlara neden olabilir. Rahatsızlık göz kapağının iç yüzeyiyle gözün beyaz tabakasını örten konjonktiva denilen ince zarın iltihaplanmasıyla ya da bu bölgenin enfeksiyon kapmasıyla meydana gelir. Hastalardaki viral ya da bakteriyel enfeksiyon sonucu göz nezlesi oluşabilir. Bunun dışında havada bulunan polen ve duman, kozmetiklerin içeriği, yüzme havuzlarında olan klor ya da gözü tahriş eden etkenler göz nezlesine neden olabilir. Ayrıca klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklarda nadir olarak göz nezlesi nedeni olabilir.

Göz nezlesi belirtileri

 • Gözün birinde ya da ikisinde birden pütürlü ağrı olması, kaşınma ya da yanma hissinin bulunması
 • Aşırı göz sulanması
 • Gözde akıntı olması
 • Göz kapağının şişmesi
 • Gözlerde solma olması
 • Gözlerde ışığa karşı hassasiyet gelişmesi

Göz nezlesi nedenleri

Hastalarda göz nezlesi gelişmesi etken maddeye göre farklı olabilir. Temel olarak kimyasal, alerjik ve bulaşıcı etkenler bunda etkili olabilir.

Alerjik göz nezlesi: Bu genellikle sezonluk alerjisi bulunan kişilerde etkili olur. Bunu göze kaçan ya da temas eden alerjik maddeler tetikleyebilir. Dev kabarcıklı göz nezlesi, gözdeki kronik yabancı maddenin etkisiyle ortaya çıkar. Bu genellikle sert kontakt lens kullanımında ya da sıkça çıkarılmayan yumuşak lens kullanan kişilerde ya da göz çevresinde cerrahi dikiş olan kişilerde ortaya çıkabilir.

Bulaşıcı göz nezlesi: Bu şekildeki göz nezlesi ciltte ya da sindirim sisteminde olan bazı bakterilerin neden olduğu rahatsızlıktır. Bu enfeksiyonlar böceklerden taşınmayla, insanlarla fiziksel temas, ellerin yıkanmadan gözle temas ettirilmesi, makyaj malzemelerinin kirli olması ya da yüz losyonlarının etkisiyle de oluşabilir. Viral göz nezlesi genellikle soğukla alakalı virüslerden bulaşır. Hapşırma ve öksürme gibi eylemlerle diğer insanlara bulaşabilir. Virüs vücutta mukus bağlantısı olan boğaz, akciğer, burun, gözyaşı kanalları yoluyla yayılabilir. Yeni doğan bebeklerde görülen oftalmia neonatorum bakteriyel göz nezlesinin şiddetli bir türüdür. Eğer tedavi edilmezse, kalıcı göz hasarına neden olabilir. Bu bebeğe rahim yolundan geçerken klamidya veya bel soğukluğuna maruz kalması halinde ortaya çıkabilir.

Kimyasal göz nezlesi: Bu tür rahatsızlıklar havuzlarda olan klor ile zehirli kimyasalların etkisiyle ortaya çıkabilir.

Göz nezlesi (Konjonktivit) tedavisi

Hastaların tedavisinde izlenen yol, hastanın rahat etmesini sağlamak, gözdeki enfeksiyonun ya da iltihabın etkisinin azaltılması ve bulaşıcı olan göz nezlesinin yayılmasını önleme şeklinde olur. Göz nezlesinin nedenine bağlı olarak tedavi uygulanır.

Alerjik göz nezlesinde tedavi: İlk olarak tahrişe neden olan maddenin alınması gündeme gelir. Bu yapay gözyaşı ve soğuk baskı yoluyla yapılabilir. Şiddetli durumlarda steroid antienflamatuar ilaçlar, antihistaminik ilaçlar kullanılır. Dirençli olan vakalarda ise, tropikal steroid göz damlaları tercih edilebilir.

Viral göz nezlesinde tedavi: Bu rahatsızlıkta virüsü yok edebilecek damla ve kremler yoktur. Viral enfeksiyonlar için antibiyotiklerde faydalı olmaz. Bu durumda virüs 2-3 hafta devam edecek döngüsünü tamamlamalıdır. Rahatsızlığın belirtileri soğuk kompres, yapay gözyaşı solüsyonuyla hafifletilebilir. Şiddetli vakalarda tropikal steroid damlalar iltihabı azaltabilir. Fakat enfeksiyonun süresinde kısalma olmaz. Bazen süreyi kısaltmak için oftalmik iyotla göz yıkanabilir.

Bakteriyel göz nezlesinde tedavi: Bu rahatsızlık genellikle göz kremi ve damlaları ile tedavi edilebilir. 3-4 gün içinde hastada iyileşme sağlanabilir.]]> Göz Nezlesi Tedavisi https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-tedavisi.html Sun, 25 Nov 2018 09:36:25 +0000 Göz nezlesi tedavisi, Göz nezlesi günlük yaşantımızı değiştiren, zorluklar çıkaran bir hastalıktır. Göz nezlesi göz küresi üzerinde bulunan ince zarda meydana gelen iltihaplanma olarak adlandırılır. Göz ne Göz nezlesi tedavisi, Göz nezlesi günlük yaşantımızı değiştiren, zorluklar çıkaran bir hastalıktır. Göz nezlesi göz küresi üzerinde bulunan ince zarda meydana gelen iltihaplanma olarak adlandırılır. Göz nezlesinin belirtileri; gözde kızarıklık ve kaşıntı olarak bilinmektedir. Gözlerde batma, sarı veya yeşil benzer akıntıların olması, şişlik, ışığa karşı duyarlı, ve sürekli gözlerde kapanma uyuma hissi göz nezlesinin belirtileri arasındadır.


Göz nezlesinin tedavisi;

Göz nezlesi bulaşıcı bir enfeksiyon olduğunda etrafımızdaki kişilere bulaştırmamaya dikkat etmeliyiz. Göz nezlesi alerjik ise hemen bir hekime başvurmalısınız. Hekiminizin önerdiği damla veya kremleri göz nezlesi geçene kadar kullanınız.  Tedavide  göz nezlesi ileri safhada değilse ilk aşama olarak  genellikle Terramycin steril göz merhemi kullanılması önerilir. Gece uyumdan alt göz kapağına sürülür. Göz damlası olarak; Netildex steril göz damlası,Blephamıde oftalmik süspansiyon göz damlası,Tears naturale 2 göz damlası önerebilir. Göz damlaları hekiminizin önerileri doğrultusunda günde 1 defa 2 damla olmak veya  1 damla olmak üzere kullanılır.Bir hafta kullandıktan sonra göz nezlesinden  kurtulmuş olacaksınız.  İlaç tedavisinin yanı sıra ellerinizi sık sık yıkayın göz çevrenize dokunmamaya çalışın. Göz nezlesi ve enfeksiyon geçene kadar kontak lens kullanmayın. Kozmetik ürünlerinizi kimse ile paylaşmayın başkalarına da bulaşmasın ve kimsenin kozmetik ürünlerini kullanmayın. Gözler de olan akıntıyı silmek için peçete kullanın ve bu peçeteyi sık sık değiştirin. Evde havlu, lif,yastık yüzlerine sık sık değiştirin ve başkaların kullanmasına izin vermeyin. Göz nezlesine bitkisel tedaviler de uygulanabilir, demlenmiş olan çayı yaklaşık 20-25 dakika beklettikten sonra temiz bir pamukla göze pansuman yapılabilir.

Göz Nezlesi Tedavisi
Göz Nezlesinin nedenleri; Göz insan organları içerisinde dikkat edilmesi gereken organlardan biridir. Temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir. Çok çabuk mikrop kapabilen gözleri korumak için gerekli önlemleri alınmalıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde ilkbahar ve sonbahar aylarda polen ve yoğun dumanlar neden olmaktadır. Sağlıklı bir vücut için ve ya hobi olarak  gittiğimiz yüzme havuzunda ki klor gözlerde nezleye neden olmaktadır. Güzelliğine önem veren kadınların günlük hayatta gözlerin ön plana çıkması için kullanılan kozmetik ürünleri göz nezlesine neden olmaktadır. Evde ortak kullanılan yüz havluları da göz nezlesine neden olan faktörlerden biridir. Kullanılan lenslerin temizliğine, hijyenine dikkat edilmediği taktirde göz nezlesine nezlesine neden olur.
]]>
Nezle Nedir https://www.nezle.gen.tr/nezle-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 20:51:21 +0000 Nezle nedir, nezle genellikle burun ve soluk borusuna yerleşen virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Burun vücudun dışa açılan ve havanın giriş yeri olan bir organdır. Bu alanda havada bulunan tozlardan ve mikr Nezle nedir, nezle genellikle burun ve soluk borusuna yerleşen virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Burun vücudun dışa açılan ve havanın giriş yeri olan bir organdır. Bu alanda havada bulunan tozlardan ve mikroplardan korunmayı sağlayacak tüyler bulunmaktadır. Buraya solunum yoluyla giren toz ve mikroplar, burun mukozasına yerleşirler. Bunların kuluçka süresi yaklaşık 3 gün sürer. Virüs burun tıkanıklığına neden olur. Vücut ise, virüsleri dışarıya atmak için bazı tepkiler verir. Bunlar genellikle hapşırma ve burun akıntısı şeklinde gerçekleşir. Bazen ateş yükselmesi etkili olur. Hastalar açısından acil tedavi gerektirmeyen bir sorundur. Genellikle hafif etkilerle yaşanır. Bir hafta içinde kendiliğinden etkisini yitirmeye başlar. Genellikle griple karıştırılan nezle, ona göre daha hafif seyirli olur. Gripte hastada yüksek ateşin olduğu ciddi bir seyir izlenir. Kas ağrısı ve titreme gibi etkiler görülür. Nezle ise, sıkça görülen bulaşıcı bir soğuk algınlığıdır. Bu rahatsızlığa genellikle ani sıcaklık değişimleri, mevsimler neden olmaktadır. Çocuklar buna karşı daha hassas olurlar. Yetişkinlere göre çocuklarda nezle daha fazla görülür.

Nezlenin belirtileri nelerdir

Nezle olan çocuklarda genellikle beslenme sorunları ortaya çıkar. Buna eşlik eden nefes alıp verme zorluğu, hızlı nefes alıp verme, hafif ateş yükselmesi, ağız kuruluğu ve güçsüzlük gibi etkilerde gelişebilir. Yetişkinlerde nezle sırasında hapşırma, burun tıkanıklığı ve akıntısı görülür. Buna kusma ve boğazda kaşıntı eşlik edebilir. Ateş yükselmesi ilk günlerde etkili olur. Bu giderek azalır, aynı zamanda iştahsızlık ve ishal görülebilir. Ancak hastanın genel durumunda sorun yaşanmaz. Eğer hastalıkta gerileme olmazsa, kulak ağrısı, balgamlı öksürük, işitme sorunu, yüksek ateş görülebilir. Bu hastada zatürre, bronşit gibi hastalıkların varlığını düşündürür. Nezle ilk 1-2 günde en ağır dönemini geçirir, giderek etkiler azalmaya başlar. Ateş fazla yüksek seyretmese bile, bazı durumlarda ateşin çok yükselmesi söz konusu olabilir. Bu durumda hemen doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Nezle Nedir

Nezle tedavisi nasıl yapılır

Bu rahatsızlık çok ciddi seyretmediğinden, evde kendi kendine tedavi edilebilir. Fakat ilaç alınması gerekirse, doktora gidilmesi gerekir. Nezle için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Nezle olan kişilerin daha fazla sıvı alması gerekir. Ateşin düşürülmesinde soğuk bantlar yardımcı olabilir. Bu arada C vitamini alımının arttırılması vücudun direncini sağlayacaktır. Bulaşıcı olduğundan, başka kişilerden uzak kalınması tavsiye edilir. Yatarak tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ağrı ve ateş için doktora danışılarak ilaç alınabilir. Burun açıcı spreylerde burun tıkanıklıklarını gidermek için kullanılabilir. Bebekler için, eğer anne sütü alıyorlarsa, emzirme sıklığının arttırılması tavsiye edilir. Burnunun temizlenmesi daha rahat nefes almalarına yardımcı olur. Banyo ve su buharı burun mukozasının nemli tutulması için faydalı olur. Ateş çok yükselirse, bunun için ilaç tedavisi uygulanabilir. Fakat 4 aydan küçük bebeklerde ateş düşürücü için doktora danışılmalıdır.

Nezleden korunmak için alınabilecek önlemler

 • Düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir
 • Alkollü içecekler kullanılmamalıdır
 • Sağlıklı yaşamaya dikkat edilmelidir
 • Düzenli olarak egzersiz yapılmalı, her gün yürüyüş ihmal edilmemelidir
 • Sigara alışkanlığı kişileri soğuk algınlığına, enfeksiyonlara, boğaz ağrılarına yatkın hale getirir. Bu nedenle sigaran uzak durulmalıdır.
 • Eller sıkça yıkanmalıdır. Nezle yapan mikroplar temasla bulaşabilir. Bu nedenle ellerinizi temiz değilken gözlerinize, yüzünüze sürmemelisiniz.
 • Kalabalık yerlere fazla girmemek gerekir. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan, mikroplar daha kolay vücuda alınabilir.
 • Başka kişilere ait olan mendil, havlu gibi eşyaları kullanmamalısınız

Nezlede ne za]]> Çocuklarda Nezle https://www.nezle.gen.tr/cocuklarda-nezle.html Mon, 26 Nov 2018 11:04:29 +0000 Çocuklarda nezle, soğuk algınlığı, üşütme gibi isimlerle anılan viral bir enfeksiyon olan nezle, genellikle mevsimlerde virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kış mevsimi geldiğinde, anne ve babal Çocuklarda nezle, soğuk algınlığı, üşütme gibi isimlerle anılan viral bir enfeksiyon olan nezle, genellikle mevsimlerde virüslerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kış mevsimi geldiğinde, anne ve babalar çocuklarını sıkı giydirerek nezleden korumak isterler. Fakat nezle ile üşütme arasında bağlantı bulunmamaktadır. Çocukların nezleden korunması için, soğuk algınlığı bulunan kişilerden uzak tutulması gerekir. Özellikle küçük yaştaki çocukları koruyabilmek için, odanın havalandırılması, kalabalık ortamlardan kaçınma ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Daha büyük yaştaki çocuklarda hafif geçebilecek belirtiler, küçük yaştakileri daha fazla etkileyebilir. Hapşırma ve öksürük gibi etkenlerle yayılan damlacıklar sayesinde bulaşan nezle, çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı ve halsizlik gibi etkiler yapar. Viral bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotiklerde bunda etkisiz kalmaktadır. Burada uygulanacak tedavide rahatsızlığın belirtilerinin şiddetini azaltmaya yönelik önlemler alınır.

Çocuklarda özellikle ayakların ıslak kalması gibi etkenler vücut direncini düşüreceğinden, enfeksiyon nedeni olabilir. Nezle çocuklarda daha ağır etkilere neden olabilir. Bu nedenle büyükler tarafından korunmaları gerekir. Özellikle beslenmede sorun yaşayanların, nefes alıp vermekte zorlananların mutlaka doktora götürülmesi tavsiye edilir. Nezle rhinovirüs türünden olan bir virüsün hastanın burun mukozasına girmesiyle etkili olmaya başlar. Hastada burun tıkanır, hapşırma olur, burun tıkanıklığı gelişir, halsizlik ve hafif ateş görülmeye başlar. Eğer zamanında önlem alınmazsa, daha ciddi sorunlar gelişmeye başlar.

Çocuklarda Nezle

Çocuklarda nezle kulak iltihabına dönüşebilir

Çocuklardaki nezle iyi tedavi edilmezse, gereken önlemler alınmazsa, orta kulak iltihabına, bronşit ya da sinüzit gelişebilir. Bu nedenle çocuklarda nezle olduğu zaman burun açıcı sprey ya da damla kullanımı, gerektiğinde ağrı kesici ilaçların alımına dikkat edilmelidir. Özellikle burun tıkanıklığı olduğunda, çocuklar beslenmeyi ret edeceğinden, vücutları daha dirençsiz kalabilir. Burun tıkanıklığı için fizyolojik serum, steril tuzlu su damlatılabilir. İlaç kullanımında mutlaka doktora danışılması gerekir. Kış aylarında ortamın kurumaması için ve çocukların boğaz tahrişinin önlenmesi amacıyla ortamda buhar makinesi kullanılmalı ya da kalorifere ıslak bez konulmalıdır. Ortamın nemlendirilmesi çocukların boğazlarını rahatlatacaktır.

Çocuklarda nezle sırasında ağız kuruması olursa, doktora götürülmelidir

Çocuklarda nezlenin belirli sürede iyileşme belirtisi göstermemesi, halsizliğinin giderek artması, ağzının kuruması gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde, mutlaka doktora götürülmelidir. Yaşça büyük olan çocuklarda genellikle ateş görülebilir. Fakat nezlenin başlangıcında ateş düşmeye başlar, daha çok burun akıntısı gibi etkiler daha baskın olur. Bazı durumlarda virüslerin etkisiyle zayıflayan vücutta ikincil enfeksiyonlar oluşmaya başlayabilir. Nezlenin süresi uzar, sulu burun akıntısı sarı yeşil renkte olur, öksürükle birlikte iştahsızlık görülmeye başlayabilir. Bunlar oluştuğunda orta kulak enfeksiyonu, zatürre, bronşit gibi rahatsızlıklar etkili olmaya başlar. Bu rahatsızlıkların tedavisinde antibiyotik kullanılması gerekir. Çocuklarda ateş, halsizlik, boğaz ağrısı gibi belirtiler olduğunda, bunun nezle ya da grip olması genellikle tam olarak anlaşılamaz. Bu nedenle doktora gidilerek, gereken tanının konması ve tedavinin yapılması gerekir.

]]>
Saman Nezlesi Tedavisi https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesi-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 12:21:32 +0000 Saman nezlesi tedavisi, üst solunum yollarından bulaşan alerji çeşidi olmaktadır. Özellikle hapşırma, burun akıntısı ve boğazın gıcıklanması gibi belirtileri bulunmaktadır. Deodorant, parfüm, sigara dumanı, kuru hava ya da Saman nezlesi tedavisi, üst solunum yollarından bulaşan alerji çeşidi olmaktadır. Özellikle hapşırma, burun akıntısı ve boğazın gıcıklanması gibi belirtileri bulunmaktadır. Deodorant, parfüm, sigara dumanı, kuru hava ya da polenlere vücudun hassaslığından meydana gelecektir. Öncelikle alerjinizi ortaya çıkaracak olan nedeni bulmanız gerekiyor. Mesela sigara dumanına karşı alerjiniz varsa, asla sigara dumanına maruz kalmamalısınız. Sigara dumanına maruz kalmanız durumunda genellikle sık sık hapşırma gibi belirtiler görülmektedir.

Neye karşı alerjinizin olduğunu bilmiyorsanız bir doktora giderek, alerji testinden geçmeniz gerekmektedir. Bu sayede alerjilerinizin nedenini bularak, kendinizi korumaya almanız gerekiyor. Bazı durumlarda alerjilere önlem alsanız bile azabilme olasılığı vardır. Saman nezlesi sizi rahatsız ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Evde hayvan beslemek, bazı insanların alerjisinin artmasına neden olmaktadır. Toz alerjiyi tetiklediğinden, toz alırken nemli bir bezle almanız ya da elektrik süpürgesi kullanıyorsanız tozu kaldırmayacak bir makine kullanmalısınız.
Saman Nezlesi Tedavisi
Saman nezlesi tedavisi, alerji için ilaç tedavisi de kullanılmaktadır. Eğer önlem almanıza rağmen alerjiniz aynı devam ediyorsa mutlaka doktorunuza giderek ilaç almalısınız. Saman nezlesi için genellikle antihistaminik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaç türleri kaşıntı ve hapşırmada çok etkili olmaktadır. Bu ilaçlar saman nezlesinin azalmasına ve geçmesini sağladığı gibi bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. Saman nezlesi için kullanılan bir diğer tıbbi yöntem ise, kortizon ilaçları kullanmaktadır. Kortizonun yan etkilerinin antihistaminik ilaçlardan daha fazla olmasından, çok fazla tercih edilmemektedir. Eğer antihistaminik kullanılmasına rağmen bir türlü geçmiyorsa, kortizon kullanılması gerekmektedir. Saman nezlesi için aşı tedaviside uygulanmaktadır. Bütün tedavilere rağmen bir türlü yanıt alınamıyorsa o zaman aşı tedavisi uygulanır. Ayrıca bitkisel tedavilerde saman nezlesine gayet iyi geldiği bilinmektedir. Patates unu, avokado ve elma sirkesi alerji tedavisinde uygulanılan bitkisel yöntemler olmaktadır.
]]>
Gebelikte Nezle https://www.nezle.gen.tr/gebelikte-nezle.html Tue, 27 Nov 2018 06:46:11 +0000 Gebelikte nezle, nezle halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen üst solunum yolu hastalığıdır. Nezle ve soğuk algınlığı aslında aynı tür hastalık olmasa da birbiri ile çok benzer özellikler taşır. Nezle Gebelikte nezle, nezle halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinen üst solunum yolu hastalığıdır. Nezle ve soğuk algınlığı aslında aynı tür hastalık olmasa da birbiri ile çok benzer özellikler taşır. Nezle tek başına rinovirüslere bağlı olarak gelişen bir üst solunum yolu hastalığıdır. Soğuk algınlığında olduğu gibi nezlede de burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kızarıklık, boğazda yanma hissi, halsizlik, balgam, baş ağrısı ve öksürük gibi şikayetler oluşur. Oluşan şikayetler hafif olarak seyreder. Hastayı yatağa mahkum edecek şiddette şikayetler oluşmaz. Ortaya çıkan şikayetler yaklaşık 1 hafta kadar sürer ve daha sonra ortadan kaybolur. Üst solunum yolu hastalığı olan nezle gebelik dönemine zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle gebelerin çoğunun maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Gebelikte hastayı yatağa bağlayacak şiddette halsizliğe neden olabilir. Ancak genellikle ayakta atlatılan bir rahatsızlıktır.

Gebelikte Nezle Tedavisi

Nezle ya da diğer soğuk algınlığı hastalıkları için spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Rahatsızlık virüslere bağlı olarak gelişir. Antibiyotik tedavisinin virüsler üzerinde her hangi bir etkisi olmaz. Antibiyotik tedavisi bakteriler nedeniyle ortaya çıkan hastalıklarda etkilidir. Dolayısı ile nezle gibi hastalıklarda antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Gereksiz olarak kullanılacak antibiyotik hastalığa fayda sağlamayacağı gibi başka yan etkilere neden olabilir.

Gebelikte nezle tedavisi için bol sıvı tüketimi, istirahat, vitamin desteği, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak kullanılacak vitaminler bile doktor tavsiyesi olmadan asla kullanılmamalıdır. Gebelikte ayrıca gebeliğe zarar vermeyen burun spreyleri, burun tıkanıklığını gideren ilaçlar ve öksürük ilaçları ekstra olarak kullanılabilir.

Gebelikte Nezle

Gebelikte Nezleden Korunmak İçin Nelere Yapılmalıdır

Nezleye yol açan viral enfeksiyon insanlar arasında damlacık yolu ile bulaşır. Yani nezle olan bir hastanın yanında bulunmak, al ile temas etmek gibi nedenlerden dolayı hastalık bulaşır. Dolayısı ile gebe kişiler kalabalık ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelidir. Eğer kalabalık bir ortama girilmişse eller sık sık sabunlanarak yıkanmalıdır. Stresten uzak kalmak, uyku düzeni, bol sıvı tüketimi, vitamin ağırlıklı beslenme vücutta bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek nezle ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Gebelikte gripten korunabilmek için de grip aşısı yapılabilir. Ancak nezle için geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır.

Gebelikte Nezle Gebeliğe Ve Bebeğe Zarar Verir mi

Gebelik döneminde oluşan nezleye eşlik eden zatürre gibi ciddi solunum yolu hastalıkları mevcut değilse nezle gebeliğe ve bebeğe her hangi bir zarar vermez. Bolca dinlenerek ve yukarıdaki önerilere uyularak ortaya çıkan nezle 1-2 hafta içinde kendiliğinden ortadan kaybolur.

]]>
Hamilelikte Nezle https://www.nezle.gen.tr/hamilelikte-nezle.html Tue, 27 Nov 2018 19:21:59 +0000 Hamilelikte nezle, anne adaylarının özellikle kış aylarında şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan biridir. Nezle üst solunum yollarını etkisi altına alan virüsler nedeniyle etkisini gösterir. Boğaz üşütmesi olara Hamilelikte nezle, anne adaylarının özellikle kış aylarında şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan biridir. Nezle üst solunum yollarını etkisi altına alan virüsler nedeniyle etkisini gösterir. Boğaz üşütmesi olarak tanımlanan bu sorun, rinovirüslerden kaynaklanan viral bir hastalıktır. Kendini burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma ve kızarıklık, boğazda yanma ve hafif öksürükle gösterir. Herkesi olduğu gibi, hamile kadınları da en az 1 hafta süreyle etkiler. Bu rahatsızlık sıkça griple karıştırılabilir. Her ikisi de virüslerden dolayı etkili olsa da, nezle nispeten hafif atlatılır. 

Hamilelikte nezle tedavisi

Bu rahatsızlığın spesifik bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler bakterilere etkili olduğundan, virüsler için etkili olmazlar. Bu nedenle nezle için antibiyotik tedavisi yapılmaz. En iyi tedavi için bol sıvı alınmalı, gerekirse vitamin takviyesi ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ancak hamilelik döneminde alınacak ilaçlarda mutlaka doktora danışılması gerekir. Bu ilaçların yanında gerekirse burun açıcı spreyler, öksürük ilaçları kullanılması gerekirse, yine gebeliği etkilemeyen ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer nezleye eşlik eden bakteriyel bir enfeksiyon olursa, bu durumda gebelik için sakıncası olmayan antibiyotikli ilaçlar doktor tarafından önerilebilir.

Hamilelikte Nezle

Hamilelikte nezleden korunmak için ne yapılmalı 

Nezle genellikle insanlar arasında hapşırma gibi eylemlerle havaya karışan damlacıklarla bulaşır. Bu hasta olan kişilerin olduğu ortamda solunumla ya da ellerle direkt temas yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden hamile olan kadınların kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durması gerekir. Özellikle kış aylarında nezlenin daha fazla görülmesi nedeniyle, bu ortamlara girilmemesi faydalı olur. Ellerin sıkça yıkanması, düzenli uyku, beslenmede gerekli vitaminlerin alınması, stresten uzak durulması gibi etkenlerde vücudun direncini sağlayacaktır. Nezle için koruyucu bir aşı olmadığından, hamile kadınların daha dikkatli olması tavsiye edilir.

Hamilelikte nezle bebek için risk olur mu

Hamilelik döneminde anne adayının geçirdiği nezle rahatsızlığına zatürre gibi daha ciddi komplikasyonlar eşlik etmediği sürece, bebek açısından herhangi bir riske neden olmaz. Anne adayları bunu yeterince dinlenerek ve diğer tedavilere dikkat ederek 1 hafta 10 gün içinde kolayca atlatabilir. Hamilelik döneminde kadının hapşırması ve öksürmesi gebeliği ve bebek açısından herhangi bir zarara neden olmaz.

]]>
Göz Nezlesine Ne İyi Gelir https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 04:06:11 +0000 Göz nezlesine ne iyi gelir, göz nezlesi gözün en son bölümünü kaplayan konjunktiva adı verilen kısmın iltihaplanması nedeniyle oluşum gösterir. Bu dış katman mukus ve gözyaşı üreterek göze zarar verecek maddel Göz nezlesine ne iyi gelir, göz nezlesi gözün en son bölümünü kaplayan konjunktiva adı verilen kısmın iltihaplanması nedeniyle oluşum gösterir. Bu dış katman mukus ve gözyaşı üreterek göze zarar verecek maddelerin göz içine girmesini önler. Eğer gözün dışında bulunan bu tabakada kızarma ya da şişlik oluşmuşsa gözde tahrip oluşmuş demektir. Gözde oluşan tahrip normal şartlarda kendiliğinden en fazla 1 hafta içinde geçer. Ancak bu tahribatın bulaşıcı olan ve tedavi edilmesi gereken cinsleri de vardır. Göz nezlesi devamlı nüksediyorsa bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Göz Nezlesi Belirtileri

Göz hastalıkları birçok çeşit altında değerlendirilir ve ortaya çıkan belirtiler genellikle aynı özellikleri taşır. Bu nedenle gözde oluşan sorunun ne olduğunu kesin olarak bilmek için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Göz nezlesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Gözde sulanma
 • Gözde kaşıntı
 • Göz kapaklarında şişme
 • Göz etrafında şişme
 • Gözün beza kısmında kızarıklık

Bağışıklık sisteminde gerçekleşen zayıflık göz nezlesinin sürekli nüksetmesine neden olur. Viral olarak ortaya çıkan göz nezlesi için her hangi bir tıbbi tedavi neredeyse yoktur. Dolayısı ile evde bitkisel reçeteler ile viral göz nezlesi tedavi edilebilir.

Bakterilerin Yol Açtığı Göz Nezlesi Belirtileri

 • Gözde çok şiddetli olmayan ağrı
 • Sarımsı ya da gri renk
 • Gözün beyaz kısmında kızartı
 • Üst göz kapağında şişlik
 • Kirpiklerin birbirine yapışması
 • Bakteriler nedeniyle oluşan göz nezlesi antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınarak 1 gün kadar kısa bir süre içinde geçebilir.

Göz Nezlesine Ne İyi GelirAlerjik Göz Nezlesi Belirtileri

Alerjiye bağlı olarak gelişen göz nezlesi genel olarak çevresel faktörler ve vücut ile alakalı olarak ortaya çıkar.

 • Kaşıntı
 • İltihap
 • Burun tıkanıklığı ve akıntısı
 • Göz kapaklarında kuruma en sık görülen belirtiler arasında yer alır.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir

Bal: Bal bilindiği gibi doğal bir antibiyotik olarak birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Bal bir miktar su ya da süt ile karıştırılarak kullanıldığında göz nezlesine karşı iyi gelir. Bal direkt olarak da göze uygulanabilir. Ayrıca yarım su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek elde edilen karışım ile gözlere pansuman yapılabilir.

Patates: Patates çiğ olarak ince dilimlere ayrılır ve göze uygulanır. Göz nezlesine iyi geldiği gibi düzenli kullanıldığında göz şişliklerine karşı da iyi gelir.

Çaylar: Yeşil çay ve siyah çay viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Paket çaylar demlendikten sonra ılıtılır ve gün içinde 3-4 defa göze uygulanır. Çay tedavisi ayrıca göz ağrısına karşı da iyi gelir. Göz nezlesi için normal demlenen çaya pamuk batırılarak çaylı pamukla gözler temizlenebilir.

Probiyotikler: Probiyotikler vücutta yararlı bakterilerin sayısını arttırıcı özelliğe sahiptir. Zararlı bakterileri de ortadan kaldıran bir etki yaratır. Anne sütü ve kefir en popüler probiyotiklerdir. Kefir ya da anne sütü bir pamuk yardımı ile göz tedavisi için kullanılabilir.

Altın mühür: Altın mühür bitkisi çok eski yıllardan bu zamana kadar sağlık için kullanılmaktadır. Bitkinin iyileştirici özelliği vardır. Oluşan enfeksiyon ve bakterileri yok ederek kısa sürede iyileşme sağlar. 1 tatlı kaşığı altın mühür 1 su bardağı suya eklenerek kanatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak 15 dakika dinlendirilir. Hazır hale gelen karışım göz nezlesine karşı damla olarak kullanılabilir.

]]>
Saman Nezlesi Belirtileri https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesi-belirtileri.html Thu, 29 Nov 2018 02:53:32 +0000 Saman nezlesi belirtisi, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu nezle bazı insanların sigara dumanı, parfüm, kirli hava, kuru hava, polenler ya da herhangi bir yiyeceğe alerjiniz varsa buna halk arasında saman nezlesi denm Saman nezlesi belirtisi, insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu nezle bazı insanların sigara dumanı, parfüm, kirli hava, kuru hava, polenler ya da herhangi bir yiyeceğe alerjiniz varsa buna halk arasında saman nezlesi denmektedir. Kişi keskin kokusu olan bir parfüm koklamak zorunda kaldığında bir anda art arda hapşıracaktır. Sıklıkla burun tıkanıklığı ve su renginde burun akıntısı görünmektedir.

Gözlerde kızarma, kaşınma ve yaşarma gibi belirtiler bulunmaktadır. Öksürme sonucunda oluşacak boğaz ağrısıdır. Boğaz ve geniz kısımlarında aşırı bir kaşıntı, sürekli hapşırmadan kaynaklı olarak koku almada azalma oluşacaktır. Alerjiden kaynaklanan uyku bozukluğu görülebilmektedir. Sıklıkla gözaltlarında şişkinlikle beraber morarma da görülebilmektedir. Nezle kısa süreli tedavi edilse de ilerleyen zamanlarda tekrar görülebilmektedir. Saman nezlesi her 5 kişiden birinde görülmektedir. Alerjiden korunmak için nedeni bularak ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Saman Nezlesi Belirtileri
Saman nezlesi belirtisi, çok küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İnsanların yaşları ilerledikçe bu saman nezlesi azalmaktadır. Bahar aylarında çok sıklıkla görülmesinin nedeni bitkilerin çiçek açmasından ve onlardan polenlerin uçuşmasından kaynaklı olarak nezle oluşmaktadır. Bunun yanında saman nezlesinin olmasının nedeni kokuya duyarlı olmaktır. Parfüm kokusunu hissettikleri zaman hapşırma, burun kaşıntısı, ya da öksürme ve boğaz kaşıntısı olabilmektedir. Eğer bu durum sizi çok rahatsız ederek, gündelik hayatınızı büyük oranda etkiliyorsa doktorunuza başvurmanız gerekiyor. Özellikle saman nezlesi olmanıza neden olacak olan durum araştırılması gerekmektedir. Saman nezlesi olan insanların bazılarında 50 civarında art arda hapşırdığından çok büyük sorun yaşamaktadır.
]]>
Bebeklerde Nezle https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-nezle.html Thu, 29 Nov 2018 04:14:31 +0000 Nezle, kış aylarında öksürme ve burun akıntısı şikayetleri kendini göstermeye başladığı anda akla ilk gelen hastalıktır ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan nezle, hasta olan kişinin aksırıp, öksürmesi sonucunda mikrop Nezle, kış aylarında öksürme ve burun akıntısı şikayetleri kendini göstermeye başladığı anda akla ilk gelen hastalıktır ve bu yollarla kişiden kişiye bulaşan nezle, hasta olan kişinin aksırıp, öksürmesi sonucunda mikroplu su damlacıkların havaya karışmasıyla, diğer kişilere solunum yoluyla geçiyor. Kısa bir zaman içinde de akciğerlere yerleşerek, ağır hastalıklara neden olabiliyor.

Bebeklerde Nezle, bebekler arasında en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesidir. Çoğunlukla burun akıntısı ile kendini gösterir ve grip ile de çoğu kez karıştırılır. Nezle ve gribin belirtileri birbirlerine benzemektedir fakat neden olan etkenleri birbirlerinden farklıdır. Nezle üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunda ortaya çıkan viral bir enfeksiyondur. Akciğerlerin ya da kulakların bu durumdan etkilenme riskinin yüksek olduğundan bebeklerde görülen nezle daha ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.
 
Nezle hafife alınan bir hastalık olmasına rağmen, özellikle bebeklerde sıkıntılara ve huzursuzluğa neden olur. Bu sorunların en büyük nedeni, bebeklerin burunları temizlenmemesi ve ağızdan nefes alırken zorlanmalarıdır. Bebeklerde nezlenin ilk belirtileri, genellikle burun akıntısı veya burun tıkanıklığı olarak görülerek, ilk başta saydam olan daha sonra koyulaşıp yeşil ya da sarı bir renk halini alan burun salgısıyla anlaşılır. Bir başka belirtileri ise 37.5 civarında aniden kendini gösteren hafif ateş, öksürme, hapşırma, iştahsızlık, uykuya dalmada zorlanma, huzursuzluk ve sancıdır. 
Bebeklerde Nezle
Bebek eğer burun tıkanıklığı yüzünden iştahsızlık sorunu yaşıyorsa, plastik bir burun aspiratörü ile burun güzelce temizlenmelidir. Burnu temizlenen bebek rahatça tekrar nefes alarak, beslenmeye devam edecektir. Bu işlemi yemek öncesi ve uykudan öncesi yapılması daha iyi olacaktır. Bunun yanında uyku öncesinde bebeğe banyo yaptırmak burun tıkanıklığının azalmasına ve bebeğin rahatlayarak sancısız bir şekilde uyumasını sağlar. Burun aspiratörü yöntemi bebeğin ilk 6 ayında fayda gösterir. Bebek büyüdükçe bu tekniğin kullanılmasına engel olmaya çalışacaktır. Bebeğin burun salgısı oldukça yoğun bir şekilde akıyor ise, doktora danışılmalı ve doktor tavsiyesi ile tuzlu damlalarla bu yoğunluğun azalması sağlanabilir. Sabun ve temiz suyla güzelce yıkanıp, durulanan bir damlalıkla beslenmeye başlamadan 15-20 dakika önce, her iki burun deliğine de tuzlu damlalardan ikişer kere damlatılmalıdır. İçerisinde tıbbi ilaç barındıran burun damlaları bebeklerde hiç bir şekilde kullanılmamalıdır. 

Nezleye iyi gelen en etkili şey bebeğin salgılarının sulandırılması ve ateş var ise ateşin düşürülmesidir. Salgıların sulandırılması için su, en iyi ilaçtır. Bütün viral rahatsızlıklarda olduğu gibi nezlede de, ilk 48 saat içerisinde bebekte yüksek ateş görülebilir. Bu süreçte bebek ince giydirilmeli ve ılık bir banyo yaptırılarak ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Bebek çok huzursuzlanıyor ve 38 derecenin üzerine çıktıysa ateş düşürücü ilaç verilebilir fakat 2 aydan küçük olan bebeklerde ateş, önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden ateş düşürücü vermekten sakınılmalı ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Doktorun önerdiği dozda ve sıklıkta ateş düşürücüler kullanılması daha uygundur.  

Bebeğini emziren anneler, emzirme sıklığını arttırabilirler, çünkü bebeklik döneminde anne sütü bebeği hastalardan koruyan en büyük kalkandır. Anne sütünde hastalıklara karşı savaşan antikor üretir. Bebekte burun akıntısı ve öksürük görülüyorsa bol bol sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Eğer bebek ek gıdalara başladıysa, sulandırılmış elma suyu ya da bitkisel çaylar verilmesi uygundur. Nemli ortam öksürüğe de iyi geldiğinden, bebeğin bulunduğu ortam buhar makinesi ile nemlendirilmelidir. Burun akıntısının dışarı daha kolay çıkması için bebek yatarken başı hafifçe yükseltilmelidir. 
]]>
Göz Nezlesi Nasıl Olur https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-nasil-olur.html Fri, 30 Nov 2018 01:09:24 +0000 Göz nezlesi nasıl olur, gözün iç tabakasında bulunan zarın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Mikrop kapmasıyla da oluşurken genellikle alerjik nedeniyle oluşur. Belirtileriyse genellikle gözün iç kısmında kızarıklık v Göz nezlesi nasıl olur, gözün iç tabakasında bulunan zarın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Mikrop kapmasıyla da oluşurken genellikle alerjik nedeniyle oluşur. Belirtileriyse genellikle gözün iç kısmında kızarıklık ve kaşınma hissi oluşmaktadır. Yanma ve göz kapaklarında şişme gibi sorunlarda görülebilmektedir. Bu nezle genellikle polenler sırasında ortaya çıkmaktadır. Eğer çok şiddetli olursa göz kapaklarına buz konularak tedavi edilir. Göz nezlesi olanların polen zamanın da mutlaka göz banyosu yapmaları gerekmektedir. Ellerinizi sık sık yıkayıp, gözlerinizle temas etmesinden kaçınmanız gerekmektedir.

Göz nezlesi eğer, mikroplardan dolayı oluştuğunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediğinde, çok ciddi göz rahatsızlıklarına neden olacaktır. Gözlerinizin mikrop kapması nedeniyle oluştuğunda; göz kısmında çapak adı verilen beyazımsı sarımsı bir sıvının akması olacaktır. Bir diğer en bilindik belirti ise: gözün aşırı kanlanmasıdır. Hastalık tedavi edilmezse bu kanlanma geçmeyip sorun yaratacaktır.
Göz Nezlesi Nasıl Olur
Göz nezlesi nasıl olur, aniden oluşan aşırı bir batma hissi oluşabilir. Bununla birlikte kaşıntı gözlerin tahriş olmasına neden olmaktadır. Ellerinizi yıkamadan asla gözünüze sürmemeniz gerekmektedir. Göz kaşıntısı aşırı olursa temiz bir suyla göz banyosu yaptırılabilir. Göz kapağında oluşan şişlik görülmektedir. Gözünüz mikrop nedeniyle göz nezlesi yaşıyorsanız göz kapağınızda oluşan iltihabın büyüklüğüne göre de çok farklı şişlikler görülebilmektedir. Eğer bu şişkinlik bir an önce tedavi edilmediğinde daha da şişeceğinden insanların görme sorununa neden olacaktır. Göz nezlesi yaşayan insanların gözleri ışığa karşı aşırı duyarlı olmaktadır. Bu yüzden güneş gözlüğü kullanmaları gerekmektedir. Çok ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğundan, belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurmak gerekmektedir.
]]>
Saman Nezlesi Nedir https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesi-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 00:14:37 +0000 Saman nezlesi nedir, saman nezlesi daha çok ağaç ve otlardan kaynaklanan tozlardan, mantar tozları ya da bunların birleşiminden oluşan solunum yolu alerjisidir. İlkbaharda ve yazın genellikle bu şekilde saman nezlesi mey Saman nezlesi nedir, saman nezlesi daha çok ağaç ve otlardan kaynaklanan tozlardan, mantar tozları ya da bunların birleşiminden oluşan solunum yolu alerjisidir. İlkbaharda ve yazın genellikle bu şekilde saman nezlesi meydana gelir. Bunun dışında sonbaharda meydana gelen rahatsızlık, daha çok yabani ot ve mantar tozlarının etkisiyle oluşur. Bu tozlar vücuda solunumla birlikte girer. Bu tozlar belirli bir süre sonra, bazı kişilerin vücudunda antikor oluşturur. Antikorların vücutta gelişmesi aylar içinde hatta yıllar içinde gerçekleşir. Bu süreçte kendini göstermez. Bunlar yeterince gelişince, solunumla giren toz ve polenlerin dokuyla temasında saman nezlesi gelişir. Bu rahatsızlık bulaşıcı değildir. Genellikle kalıtımsal olarak gelişebilir. Bu rahatsızlık toplumun % 2-3 kadarını etkileyebilir.

Saman nezlesi belirtileri nelerdir 

Hastalarda kaşıntılı, şişkin ve damlayan gözler, tıkanık, kapalı ya da sürekli akan burun gibi etkiler meydana gelir. Genellikle burun, gözler ve boğazda hastayı rahatsız edecek belirtiler oluşur. Hastalığı etkisiyle oluşan hapşırık birkaç dakika sürebileceği gibi, saatlerce bile devam edebilir. Saman nezlesiyle birlikte hastalarda genellikle sinüs enfeksiyonları görülebilir. Bazı kişilerde hastalığın yanında alerjik astım gelişebilir. 

Yıl boyu devam eden saman nezlesi

Buna burun iltihabı (rhinitis) denilmektedir. Genellikle sinüs iltihabı ile karıştırılır. Yıl boyu devam saman nezlesinde gözler akar ve kaşıntı yapar, burun akar ve hasta hapşırır. Bu etkiler yıl boyunca devam eder. Bu tür alerjiler mevsimlik alerjenlerden değil, mevsim dışındaki etkenlerden kaynaklanır. Bunların arasında ev tozları, hayvan kılları, tüyler, yemekler, bazen de bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar yer alır.

Saman Nezlesi Nedir

Saman nezlesi hava koşullarından etkilenir mi

Saman nezlesinin hangi şiddette yaşandığı kişinin hassasiyeti ve havadaki polen oranıyla bağlantılıdır. Hastalarda genellikle bulutlu, serin, yağmurlu ve rüzgarsız havalarda belirti meydana gelmez. Fakat havanın kuru olması, güneşli ve rüzgarlı olması gibi durumlarda belirtiler daha yaygın olarak görülür. Hastanın rutubete ya da neme karşı alerjik durumu varsa, serin ve yağmurlu havalarda belirtiler artar. Polenler ise genellikle bitkilerden sabah 6 ile öğlen bir gibi çıkar. Bu dönem hastalar için belirtilerin daha fazla görüldüğü zamandır.

Saman nezlesi tanısı nasıl konur

Hastaların geçmişi sorgulanarak, polen ve mantar tozlarıyla gerçekleştirilen cilt testleriyle saman nezlesi teşhisi yapılabilir. Ayrıca hastada polen dışında parfüm, boya, tütün dumanı, ev tozları, haşere ilaçları gibi etkenlerin saman nezlesine neden olup olmadığı araştırılır. Ayrıca karpuz, bal, kavun, mısır gibi besin maddelerinin de alerjik etkileri değerlendirilir.

Saman nezlesi tedavisi nasıl yapılır

Saman nezlesi çok nadir olarak kendiliğinden iyileşebilir. Ancak mutlaka tedavi uygulanması gerekir. Çünkü tedavi edilmediğinde, hastaların ^% 30-60 kadarında astım gelişme riski bulunmaktadır. Tedavi sırasında hastalara 3 farklı yöntem uygulanabilir. Bunlar;

 • Mevsim arası yöntemi: Bu yöntemde hastalar bitkilerin tozlarını saçtığı zaman tedavi yapılır. Alerjenin kontrolü açısından her gün ya da 2 günde bir yapılması gerekir.
 • Mevsim öncesi yöntemi: Bu yöntemde alerjik mevsimden 3 ay kadar önce tedavi başlar. Yapılan enjeksiyonlar 5-7 gün arasında tatbik edilir.
 • Yıl boyu yöntemi: Bu yöntemde hastaya her hafta enjeksiyon yapılmakta ve dayanıklılık sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu sağlanınca en az 4 hafta kadar enjeksiyonlara devam edilir.

Tedavi sırasında yapılan enjeksiyonlardan bazen kolda şişme olabilir. Bazı durumlarda alerjik kriz şiddetlenebilir ya da daha şiddetli kaşıntı olur. Bu etkiler enjeksiyondan hemen son]]> Göz Nezlesi Belirtileri https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-belirtileri.html Sat, 01 Dec 2018 09:12:30 +0000 Göz nezlesi belirtileri, göz kapağının zarının iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. İki türlü çeşidi bulunmaktadır. Bir tanesi mikropların bulaşması sonucunda olurken bir diğeri ise alerji nedeniyle oluşan göz nezlesi o Göz nezlesi belirtileri, göz kapağının zarının iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. İki türlü çeşidi bulunmaktadır. Bir tanesi mikropların bulaşması sonucunda olurken bir diğeri ise alerji nedeniyle oluşan göz nezlesi olmaktadır. Gözün kızarması ve kaşınması en bilindik belirtiler arasında olmaktadır. Sürekli olarak gözlerden yaş akması da belirtiler arasındadır.

Sabah uyanıldığında göz kapakları birbirine yapışık olduğundan açmakta zorlanıyorsa, göze aniden toz kaçmış gibi hissedildiğinde bunlarda belirtiler arasındadır. Göz nezlesi olan insanların gözleri ışığa karşı çok hassas olduğundan, güneşe çıkınca gözlerde yanma ve batma hissi olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olmasından, kolayca bulaşır. Okulda ya da evinizde biri bu hastalığı yaşıyorsa size de bulaşabilme ihtimali çok yüksektir. Göz nezlesi alerji polenler sırasında oluşmaktadır. Göz kapağının iltihap nedeniyle şiştiğinde, hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Eğer doktora gidilmezse, göz kapağı şişerek görme kaybına neden olacaktır.
Göz Nezlesi Belirtileri
Göz nezlesi belirtisi, göz kaşıntısı olduğunda göz banyosu yaparsanız göz kaşıntısı hafifleyecektir. Göz şişmesi gibi bir durum oluştuğunda üzerine buz konulduğunda iyi gelecektir. Ellerinizi sık sık yıkamanız göz nezlesini önleyecektir. Şiddetli olan göz nezlelerinin göze çok büyük zararlar vermesinden, hemen doktora giderek ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Göz damlası kullanmak gözü kayganlaştıracağından iyileşmeye yol açacaktır. Genellikle 8 gün ile 12 gün arasında sürmektedir. Bulaşıcı olmasından kaynaklı olarak bir gözünüzde başladığında diğer göze çok kolayca bulaşacaktır. Kesinlikle kimsenin eşyalarını kullanmayıp, temastan kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle havaların ısınmasıyla birlikte göz nezlesi şikayetleri de artmaktadır. Mikropla bulaşan alerjide belirtiler daha hafif olup zararları daha çoktur. Alerjiyle oluşan göz nezlesinin belirtileri çok olmakla kısa bir sürede geçmektedir. Her yaş grubunda göz nezlesine yakalanabilme ihtimaliniz çok yüksektir.
]]>
Nezle Bitkisel Tedavi https://www.nezle.gen.tr/nezle-bitkisel-tedavi.html Sun, 02 Dec 2018 04:10:48 +0000 Nezle Bitkisel Tedavi, Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin nezleye yakalanma olasılıkları daha yüksektir. İnsanlarda nezleye yol açan ve havada kolayca uçuşabilen virüsler, bağışık sistemi zayıf olan kişile Nezle Bitkisel Tedavi, Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin nezleye yakalanma olasılıkları daha yüksektir. İnsanlarda nezleye yol açan ve havada kolayca uçuşabilen virüsler, bağışık sistemi zayıf olan kişilere kolayca bulaşabilir ve kısa zaman içerisinde vücuda yerleşerek kişileri halsiz ve bitkin hale getirirler. Nezlenin görülme oranı çocuklar ve bebeklerde yılda 10 defa iken yetişkinlerde bu sayı 3-5 defadır. Özellikle hava değişimlerinde veya mevsim geçişlerinde fazlaca görülen nezle, grip ve soğuk algınlığından daha kolay geçtiği söylenebilir. Nezle olan kişilere genellikle yatak istirahatı verilmektedir. Bu öneriyle birlikte ilaç tedavisine başlanmaktadır. Nezle olan kişilere evde kendilerinin hazırlayabilecekleri bitkisel tedavi önerileri de bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve nezleyi normal süresinden daha kısa bir zaman içerisinde geçirten bitkiler ve uygulanmaları şunlardır.

Nezleye en iyi gelen ve doktorların önermiş olduğu yiyecekler ve içecekler:

Nezleyi çok çabuk atlatmak isteyenlere doktorlar ve işin uzmanları C vitaminini önermektedirler. C vitamininin bolca bulunduğu yiyecekler ise, limon, portakal, mandalina, çilek, papaya, yeşil biber, brokoli, taze baharatlar, karnabahar, taze fasulye ve kuru soğan gibi daha birçok gıdada c vitamini bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin tamamı nezle tedavisinde kullanılabilir ve nezlenin çok çabuk geçmesine yardımcı olur. Nezlenin ilk gününde hastalara limonlu ve bal ilave edilmiş ılık su içmeleri tavsiye edilmektedir. Yine her derde dava olan ve Kuran'ı kerimde adı geçen çörek otu nezle için iyi bir ilaçtır. Nezleye yakalananlar bir su bardağı kaynamış suyun içerisine, bir tatlı kaşığı çörek otu koyup demledikten sonra içerisine bal koyarak tatlandırıp içebilirler. Çok eskilerde bilinen ve yapılan, nezleye çok iyi geldiği uzmanlarca doğrulanmakta olan nane limon nezlenin geçmesine yardımcı gıdalardan bir tanesidir. Nezle olanlar, bir su bardağı kaynar suyun içerisine iki adet limonu sıkıp, içerisine bir tatlı kaşığı bal ve kuru nane koyarak demleyip içebilirler. Nezlenin bir diğer düşmanı ise, ıhlamur çayıdır. 

Nezle Bitkisel Tedavi
Nezle Çayı Tarifi:
 • 50 gr ıhlamur
 • 1 limon
 • 1 portakalın kabuğu
 • 1 muzun kabuğu
 • 1 narın kabuğu
 • 1 mandalinanın kabuğu
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 ayvanın kabuğu ve çekirdekleri
 • 1 elma
 • 2 tatlı kaşığı süzme bal
Hazırlanışı: Küçük bir demliğin içerisine su koyalım ve kaynatalım. Demlik içerisinde bulunan su kaynamaya başladığında demliği ocağın en küçük bölümüne koyalım ve demliğe ıhlamurları yıkadıktan sonra ilave edelim. Demlik içerisine koyduğumuz ıhlamurun rengi çıkmaya başladığında, demliğe listede vermiş olduğumuz malzemelerin tamamını koyalım ve kısık ateşte demleyelim. Ihlamur çayı demlendiğin de fincana koyalım ve bal ilavesi yaparak tüketelim. Bu çayı dilediğiniz saatte dilediğiniz miktarlarda tüketmenizde hiç bir zarar yoktur. Hamile olanlar ve emzirenler bu çayı kullanmadan önce doktorlarına sormalılardır. Çocuklarda ise günlük içilecek çay miktarı iki çay bardağıdır. 
]]>
Bebeklerde Nezle Belirtileri https://www.nezle.gen.tr/bebeklerde-nezle-belirtileri.html Mon, 03 Dec 2018 00:52:58 +0000 Bebeklerde Nezle Belirtileri, çocuklar ve yetişkinlere nazaran daha zor anlaşılır. Nezlenin bebeklere daha kolay bulaşmasının sebebi ise, bebeklerin vücutlarının dirençsiz olması ve bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemi Bebeklerde Nezle Belirtileri, çocuklar ve yetişkinlere nazaran daha zor anlaşılır. Nezlenin bebeklere daha kolay bulaşmasının sebebi ise, bebeklerin vücutlarının dirençsiz olması ve bağışıklık sistemlerinin henüz gelişmemiş olmasıdır. İşte bu sebeplerden dolayı bebekler nezle, grip gibi bulaşması kolay hastalıklara çok çabuk yakalanırlar. 0-1 yaş arasındaki bebeklere daha kolay bulaşıp ilerleyebilen nezlenin tedavisi, büyüklerde ve çocuklarda olduğu gibi kolayda olmaz. Bebeklerin nezleyle savaşları daha çetin ve zorlu geçer. İşte bu sebeplerden dolayı, bebekler nezle ile tanışmasınlar diye nezle başta olmak üzere birçok hastalığın önüne zırh olacak anne sütü önerilmektedir. Peki, anneler sütlerini kaliteli hale getirip, bebeklerinde meydana gelen nezlenin çabuk geçmesi için neler tüketmeliler.

Anneler kendileri nezle olmuş gibi ıhlamur çayı tüketebilirler ve böylece sütleri ile bebeklerine doğal bir bitki ilacı geçişi sağlamış olurlar. Yine bebeklerinde gördükleri nezle belirtilerini fark ettiklerinde vakit kaybetmeden doktora baş vurmaları bebekleri için çok önemlidir. Bebeklere nezlenin bulaşmasını en aza indirmenin birkaç basit yöntemi bulunmaktadır. Birinci yöntem bebeği kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak tutmaktır. Yine bebeklerin eşyaları olan, biberon, emzik, oyuncak, suluk ve diğer eşyalarının hijyen kurallarına uygun olarak saklanıp kullanılmasıdır. Bebeklerin elleri devamlı olmak üzere yumuk olurlar. mikropların kolayca üreyebilecekleri avuç içlerinin temizliği yine nezlenin bulaşmasını enğelemektedir. Herkes tarafından bilinen ve uygulanan bir diğer yöntem ise nezleli veya gripli kişileri bebeklerden uzak tutmakta bebekleri olabilecek nezle tehlikesinden uzak tutar. 

Bebeklerde Nezle Belirtileri
Bebeklerde Nezle Belirtileri:
 • Belirgin şekilde ağlama
 • Huysuzluk
 • Emmede veya beslenmede düşüş
 • Sık hapşırık
 • Burunda kızarma
 • Gözlerde sulanma, kızarıklık
 • Uyku düzeninde aksama
 • Hafif öksürük
 • Ateş
Yukarıda listelenmiş olan belirtilerin görülmesinde mutlaka doktora gidilmeli ve doktor tarafından verilecek olan ilaç veya tavsiyelere uyulmalıdır. Nezlede başta olmak üzere oluşabilecek bütün hastalıkların tedavisinde erken teşhis çok mühimdir ve bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilir.  
]]>
Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-nasil-bulasir.html Mon, 03 Dec 2018 10:49:10 +0000 Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır, göz nezlesi, kimi zaman bakteriyel bir sebeple oluşurken bazı durumlarda ise mevsim geçişlerinde, özellikle ilkbahar aylarında çiçek polenlerinin uçuşmasıyla görülür. Alerjik ve viral durumlarda y Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır, göz nezlesi, kimi zaman bakteriyel bir sebeple oluşurken bazı durumlarda ise mevsim geçişlerinde, özellikle ilkbahar aylarında çiçek polenlerinin uçuşmasıyla görülür. Alerjik ve viral durumlarda yine aynı sorun baş göstermektedir. Bazı hastalarda göz kapaklarının şişmesiyle beliren göz nezlesi bazen göz içerisinde kızarıklıkla ortaya çıkar. Bazen aynı rahatsızlık gözlerde aşırı sulanma ve gözyaşlarının akmasıyla meydana çıkar. Söz konusu belirtilerin tamamında hastaların ilk yapacakları girişim, acil olarak doktora gidip muayene olmaktır. Gözde oluşan bu rahatsızlığın teşhisi konulduktan sonra göze uygulanmak üzere damla verilmektedir. Yine oral antibiyotikler ile destek verilmektedir.

Göz Nezlesinin Bulaşma Şekilleri

Göz nezlesi yakın temaslarda kolayca bulaşabilir ve bu hastalığın kişileri terk etme süreci kimi hastalarda ayları bulabilir. Kolayca bulaşabilen bu rahatsızlığın kolay geçtiği söylenemez. Bazı durumlarda nezleli bir göze dokunmuş olan kişinin elleri aracılığıyla başkasının kişilere bulaştığı görülmektedir. Yine aynı ortamlarda çalışan veya bulunan hasta kişilerden henüz hastalanmamış kişilere geçişi de çok kolaydır. Göz nezlesinin bulaşıcı olmayan türü ise alerjik olanıdır. Alerjik göz nezlesi kişinin sadece kendisini ilgilendirmektedir ve bu kişilerden diğer kişilere geçmediği uzmanlarca söylenmektedir. Viral ve bakteriyel sebeplerle oluşan göz nezlesi bir kişiden diğerine çok kolay bulaşabilir. Bu iki tür, kişiden kişiye el teması yani tokalaşma, ortak kullanım alanlarında bulunan el sabunları, kucaklaşıp öpüşme, aynı eşyalara dokunma ve buna benzer durumlarda kolayca bulaştığı söylenmektedir. Bazı durumlarda ise temasa gerek olmadan yani havada uçuşabilen bakteriler sebebiyle göz nezlesi bulaşabilmektedir.

Göz Nezlesi Nasıl Bulaşır
Göz Nezlesinin Bitkisel tedavisi

Göz nezlesinin tedavisinde de bitkiler kullanılmaktadır. Bu sorunla karşılaşan hastaların ilk olarak yapmaları gereken, doktorlarına başvurmaktır. Doktor tanısından ve vermiş olduğu ilaçlara destek olarak şunların yapılmasında bir sakınca olmadığının altı çizilmiştir. Çok eskilerden beri bilinen ve tedavi aşamasında kullanılan yöntem, çay banyosudur. Bilinen demlenmiş, siyah çay bir pamuk yardımıyla göze damlatılabilir veya pamukla pansuman yapılabilir. Demli çayın içerisinde kendiliğinden oluşan bir takım bileşenler göz içerisinde nezleyi oluşturan bakterileri öldürür ve göze doğal bakım sağlar. Yine bilinen en etkili çözümlerden bir tanesi papatya çayıyla banyodur. Bu yöntemi tercih edenler, bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam kurutulmuş papatya koyup, demlendikten sonra gözlerini  bu çayla banyo yaptırabilirler. Bakterileri temizleme konusunda en etkili yardımcı olan gül yine göz nezlesi içinde kullanılmaktadır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine bir tutam gül yaprağı konularak demlenmesi sağlanır ve bu çayla gözler banyo ettirilir.      
]]>
Nezleye Ne İyi Gelir https://www.nezle.gen.tr/nezleye-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 11:54:29 +0000 Nezleye Ne İyi Gelir, nezle burun içerisinde bulunan ince zarın, solunum sisteminin virütük iltihaplanmasıdır. Nezle bulaşıcı bir hastalıktır ve hastalarda boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, öksü Nezleye Ne İyi Gelir, nezle burun içerisinde bulunan ince zarın, solunum sisteminin virütük iltihaplanmasıdır. Nezle bulaşıcı bir hastalıktır ve hastalarda boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, hapşırık ve kimi zamanda ateş görülür. Nezle rahatsızlığı 3 ila 2 hafta kadar sürebilir. Ancak iyi tedavi edilerek önlem alınmazsa müzminleşebilir. Nezle rahatsızlığında tedavinin en önemli şartı kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ve istirahat etmektir. Nezleye rahatsızlığına kısaca değindikten sonra nezleye nelerin iyi geldiğine birlikte göz atalım.

Burun Duşu: Yaşanan nezle esnasında bazen burun kururken bazen de durmaksızın akar. Bu güç durumdan kurtulmanın çaresi ise burun deliklerinden su çekerek duş aldırmaktır. Özellikle eczanelerden temin edilebilecek deniz suyu olarak bilinen preparatları burnunuza çekerek önce yıkayıp sonrasında ise boşaltım sağlayabilirsiniz.

Duş Alabilirsiniz: Şayet burun tıkanıklığından rahatsız oluyorsanız, vakit kaybetmeden küveti sıcak su yardımıyla doldurarak içine ökaliptus, mentol, keki gibi faydalı bitkilerin yağlarından birkaç damla damlatarak küvete girmeniz sonrasında eskisine oranla çok daha kolay nefes alıp vermenizi sağlayacaktır. Ancak sıcak su içerisinde gereğinden fazla kalarak üşütmemeye özen gösterin.

Nezleye Ne İyi Gelir

C Vitamini Ve Çinko Takviyesi Alın: Şayet burnunuz ve boğazınız gıdıklanmaya başladıysa hemen C vitamini ve Çinko takviyesi alırsanız henüz iyice hastalanmadan nezleden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yapılan araştırmaların sonucuna göre soğuk algınlığı rahatsızlığını engellemek için 5-6 gün süresince 2 veya 5 gram kadar C vitamini ve 120 mg kadar çinko takviyesi yapılmasını ısrarla tavsiye ediyor.

Tavuk Suyu Çorba İçin: Soğuk kış aylarında soğuk algınlığının bilindik en iyi çaresi ve ilacı eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de yine tavuk suyuyla hazırlanan çorbalardır. Yapılan bir incelemenin sonucuna göre tavuk suyu çorbanın solunum yollarını açmasının yanı sıra vücut ısısını üst düzeylere çıkartarak nezle sonucunda meydana gelen eklem ağrılarını en aza indirdiği kanıtlanmıştır.

Aromaterapi: Bazı durumlarda buhar banyosu yapma imkanı olmayanlarda aromaterapinin iyileştirici ve mükemmel gücünden yararlanabilirler. Günümüzde pek çok yerde kolaylıkla aromaterapik yağ elde edilebilir. Satın alınan yağları mum alevinde ısıtarak kendinize buğu yapın. Uygulanan yağların kokuları sayesinde burun mukozasını artırarak rahatlatacaktır.

Nezle Ve Gribe İyi Gelen Doğal Bitkisel Tedavi Şekilleri

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 kahve kaşığı tarçın
 • 1 kahve kaşığı çekilmiş toz karabiber
 • 5-6 damla kadar taze sıkılmış limon suyu
 • 1 kahve kaşığı zencefil

Yukarıda sıraladığımız malzemelerin tümünü uygun bir kaseye alarak iyice karıştırarak harmanlayın. Ardından elde edilen karışımı akşam sabah düzenli olarak yarım çorba kaşığı kadar tüketin. Ancak dikkat edilmesi gereken husus hazırlanan karışımın her tüketim öncesinde taze taze hazırlanarak tüketilmesidir.

Nezle İçin Zencefil Ihlamur Karanfil Karışımı:

 • 3-4 adet bölümmüş karanfil
 • 1 tutam ıhlamur
 • Rendelenmiş zencefil
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 adet limon kabuğu

Yukarıda verilen malzemenin tamamını yarım litre civarında suyun içine ilave ederek ocağa koyun ve karışım kaynama derecesine gelene kadar ısıtarak ocağın altını kapatın. Daha sonra hazır hale gelen karışımı bir süzgeç yardımıyla süzerek ılık olarak tüketebilirsiniz. Nezle rahatsızlığı için hazırlanan bu karışımı gün boyunca 3 kez tüketerek nezleden daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

]]>
Göz Nezlesi İlaçları https://www.nezle.gen.tr/goz-nezlesi-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 04:55:30 +0000 Göz nezlesi ilaçları, gözün iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkan, insanlara çok büyük rahatsızlık veren bir hastalık olmaktadır. Sürekli olarak kaşındığından kaşınan ve kaşındığı zamanda akmasıyla sonuçlanan b Göz nezlesi ilaçları, gözün iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkan, insanlara çok büyük rahatsızlık veren bir hastalık olmaktadır. Sürekli olarak kaşındığından kaşınan ve kaşındığı zamanda akmasıyla sonuçlanan bir rahatsızlık olmaktadır. Çoğu insan kanlanmış bir gözle dolaştığından çok büyük rahatsızlık vermektedir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan, kolaylıkla size de bulaşabilir. Bu yüzden sık sık ellerinizi yıkamak ve gözlerinizle ellerinizin temaslarından kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca polenlere alerjisi olanların da sıklıkla göz nezlesi oldukları bilinmektedir. İlk başta göz içerisinde bir batmanın ardından göz içerisinde kaşıntı oluşmaktadır.

Akma veya çapaklanmada görülebilir. Bazı durumlarda hasta gözleri çapaklandığından gözlerini açamamaktadır. Özellikle de havaların ısınmasıyla göz nezlesinde çok büyük bir artış bulunmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayanların parlak ışığa karşı çok duyarlı olacaklarından mutlaka güneş gözlüğü taşımaları gerekmektedir. Üst göz kapağında şişlik meydana gelebilir. Bu durumda acilen bir hekime başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde üst göz kapağının şişmesiyle birlikte gözün görme yetisi kaybolacaktır. Bu da insanların gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir neden olacaktır.
Göz Nezlesi İlaçları
Göz nezlesi ilaçları
, böyle bir rahatsızlığı geçiriyorsanız batma, kaşıntı, akıntı ya da şişlik gibi sorunlar yaşıyorsanız bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuzun size yapacağı muayene sonucunda gözünüze uygun bir ilaç verecektir. Genellikle göz nezlesi için göz kremi ya da göz damlası kullanılmaktadır. Bu ilaçları düzenli olarak kullanan hastanın herhangi bir sıkıntısı kalmamaktadır. Fakat bu rahatsızlığın tekrarlama ihtimali çok yüksek olduğundan önlem alınması gerekmektedir. Gözün kayganlaşmasını sağlayan bu ilaçlar kullanırken lens ya da makyaj yapılmaz. Başkasının yastığı ya da başkasının havlusunu da kullanmaktan kaçınmalısınız. Genellikle 10 gün civarında hasta iyileşmektedir. Çok nadiren bazı vakalarda 1 ay kadar süren göz nezlesi oluşmuştur.
]]>
Sürekli Nezle Olmak https://www.nezle.gen.tr/surekli-nezle-olmak.html Wed, 05 Dec 2018 00:28:22 +0000 Sürekli nezle olmak, bünyeden bünyeye göre değişmektedir. Bazı bünyelerin sıklıkla hastalanmasından kaynaklı bir kış boyunca 7-8 defa nezle olmaları normaldir. Sürekli olarak bu rahatsızlığı geçiren bir insanın, yaşamın Sürekli nezle olmak, bünyeden bünyeye göre değişmektedir. Bazı bünyelerin sıklıkla hastalanmasından kaynaklı bir kış boyunca 7-8 defa nezle olmaları normaldir. Sürekli olarak bu rahatsızlığı geçiren bir insanın, yaşamında bazı sorunlar olacağı gibi başka hastalıklara yakalanma riski de çoğalacaktır. Bünyesi zayıf olanların mutlaka kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Nezle genellikle kapalı alanlarda daha çok bulaşmaktadır. Çok tehlikeli bir rahatsızlık olmasa da, ilk birkaç gün yüksek ateş ya da hapşırma gibi belirtiler nezle olan birinin çok zor günler geçirmesine neden olacaktır.

Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan, solunum yoluyla bulaştığı için özellikle kapalı alanlarda çok kalmamak gerekiyor. İnsanlarla temas etmek, öpüşmek ya da onların eşyalarını kullanmak sıklıkla nezle olunmasına neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanların yaptıkları uyarılarda sık sık ellerinizi yıkamak ve temas halinde olmamak gerekiyor. Vücut direncinizi özellikle kış aylarında güçlendirdiğiniz zaman nezleden korunabilirsiniz. Özellikle mevsimsel sebze ve meyveler çok yararlı olacaktır. Bol bol sıvı tüketmek ve sulu yemekler yemeninde büyük faydası olacaktır. Alkol ve sigara tüketiminden kaçınıp, bol bol temiz hava alınız. Egzersize ağırlık verip hareketsiz bir yaşamdan kaçınmak gerekmektedir. Genellikle kağıt mendil tercih edip, başkalarından asla mendil almayın. Elinizi gözünüzle ya da burnunuzla temas ettirmeyin.
Sürekli Nezle Olmak
Sürekli nezle olmak, herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçebilir. İlk iki gün yüksek ateş olacağından zor geçecektir. Ama sonraki günlerde hastalık daha hafif olacaktır. Çoğu hastalarda iştah kaybı görüleceğinden yemek yemekte çok büyük güçlük çeker, canları hiçbir şey yemek istemezler. Hasta yemesine ve içmesine dikkat etmezse iyileşme süresi daha uzun sürecektir. Genellikle 7-10 gün arasında geçmektedir. Nezle için herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmamaktadır. Bazı durumlarda ishalde görülebilir. Bu durumlarda hastanın asla antibiyotik kullanmaması gerekmektedir. Antibiyotik sadece bakteri olan hastalıkları tedavi edebilmektedir. Nezle virüs ile bulaştığından tedavi yerine virüsün çoğalmasına neden olabilir. Bir insan sık sık grip oluyorsa alacağı önlemler sayesinde sağlıklı bir hayata kavuşabilir. Mevsiminde bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketmelidir. Özellikle greyfurt çok iyi gelmektedir. Nefes alışlarınızda artık güçlük yaşıyorsanız ve öksürdüğünüzde balgam geliyorsa ya da nezle süreniz 10 günden uzun sürdüyse hemen bir doktora başvurmanız gerekiyor.
]]>
Güvercin Göz Nezlesi https://www.nezle.gen.tr/guvercin-goz-nezlesi.html Wed, 05 Dec 2018 18:43:48 +0000 Güvercin göz nezlesi, en sık rastlanan güvercin rahatsızlığı olarak bilinen göz nezlesi tozlu bir ortamda kaldıkları zaman sıklıkla görülmektedir. Güvercinin gözüne alacağı bir darbe ya da başka bir güvercinin gözüne ç Güvercin göz nezlesi, en sık rastlanan güvercin rahatsızlığı olarak bilinen göz nezlesi tozlu bir ortamda kaldıkları zaman sıklıkla görülmektedir. Güvercinin gözüne alacağı bir darbe ya da başka bir güvercinin gözüne çarpması sonucunda da oluşabilir. İlk başta göz içerisinde kızarıklık oluşup zamanla sulanma meydana gelecektir. Tedavi edilmediğinde gözün bir süreliğine kapanmasıyla sonuçlanacaktır.

Bir güvercinin göz nezlesi olması diğer güvercinlere de bulaşacağından, göz nezlesi olan güvercinin ayrı tutulması gerekmektedir. Temiz bir ortam sağladığında kolaylıkla iyileşecektir. Veterinere götürüp alacağınız ilaç sayesinde daha da kolay iyileşecektir. Bu ilaç güvercine oral yolla verilecektir. Vereceğiniz bu ilaç çok etkilidir. Güvercin birkaç saat içerisinde iyileşecektir. Eğer ilaç vermezseniz yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde iyileşecektir.
Güvercin Göz Nezlesi
Güvercin göz nezlesi, güvercinlerin yaşadıkları ortamı temiz tutmanız gerekmektedir. Kirli olan bir kümes göz nezlesinden başka rahatsızlıkların olmasına da neden olacaktır. Sık sık içme sularını değiştirmeniz ve yemlerini kaliteli yem kullanmanız güvercinlerinizin hastalanmasını önleyecektir. Özellikle çiftleşme döneminde olan güvercinlerinizden erkek olanlar saldırgan olacağından onları ayrı kümese koymak gerekmektedir. Sıklıkla kümes temizlenerek, güvercin dışkılarının temizlemek gerekmektedir. Herhangi bir güvercininizde alışılmadık farklı hareketler görüyorsanız hemen bir veterinere götürmeniz gerekmektedir. Güvercinlerde en sık yaşanan göz nezlesi olduğundan dikkatli davranmanız gerekmektedir.
]]>
Saman Nezlesi İlaçları https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesi-ilaclari.html Wed, 05 Dec 2018 19:03:59 +0000 Saman nezlesi ilaçları, saman nezlesi solunan havayla vücuda giren alerjenlerin burunda, gözler ve boğazda meydana getirdiği alerjik bir reaksiyondur. Bu rahatsızlığın tedavisinde öncelikli olarak alerjiye neden olan et Saman nezlesi ilaçları, saman nezlesi solunan havayla vücuda giren alerjenlerin burunda, gözler ve boğazda meydana getirdiği alerjik bir reaksiyondur. Bu rahatsızlığın tedavisinde öncelikli olarak alerjiye neden olan etkenlerden uzak kalınması gerekir. Fakat kişide saman nezlesine neden olan alerjenler yaygın olarak görüldüğünden, bunlardan korunma kolay olmaz. Fakat alınan önlemler, ilaç tedavisi ve diğer tedavi yolları sayesinde ortaya çıkan belirtilerin şiddeti azaltılabilir. Saman nezlesinden korunmak için, özellikle toz ve dumanın olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır. Hatta gerekiyorsa maske takılabilir. Ortamın ısısı ve nem, ayarlanmalıdır. Polenlerin daha fazla olduğu mevsimlerde dış mekanlarda bulunmamaya çalışmak, evde pencere, kapı gibi yerleri açmamak gerekir. Bu önlemlere dikkat edildiği dönemde saman nezlesi ilaçları doktorun uygun gördüğü şekilde kullanılabilir..

<p>Saman nezlesinde kullanılan ilaçlar

Saman nezlesi tedavisinde en fazla kullanılan ilaçlar antihistaminikler dir. Bu ilaçların özellikle vücudun alerjene maruz kalmasından önce kullanılması daha faydalı olur. Alerjenlerin etkisiyle oluşan kaşıntılarda ve hapşırmada etkili olurlar. Hangi hastada hangi antihistamin ilacın yararlı olacağı yapılan denemelerle anlaşılabilir. Herhangi bir ilaç hastaya iyi gelmez ya da ilacın etkisi zamanla azalırsa, doktorun önerisiyle başka bir ilaç kullanılabilir. Antihistaminik ilaçlar oldukça faydalı etkilere neden olmasına rağmen, hastalarda genellikle uyku haline neden olduğundan kullanımında hastalar tereddütte kalabilir. Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte yeni üretilen ilaçlarda oluşacak yan etkiler oldukça azaltılmıştır.

Antihistaminik ilaçlardan sonra saman nezlesi için iyi gelen ilaçlar kortizonlardır. Bu ilaçlardaki yan etkinin azaltılması için, genellikle ağız ve kalça yerinden ziyade ilaçlar burundan sprey şeklinde kullanılmaktadır. Rahatsızlığın tedavisinde bunların dışında dekonjestan denen burun spreyleri, kromolin denilen ve meydana gelen alerjik reaksiyonları önleyici ilaçların kullanımı da söz konusudur.

Saman Nezlesi İlaçları

Saman nezlesinde İmmünoterapi (Aşı tedavisi)

Saman nezlesinde uygulanan aşı tedavisi, hastalarda alerjenlerden kaçınmak mümkün olmadığında, uygulanan ilaç tedavisinden yeteri kadar fayda sağlanamadığında uygulanır. Bu düşük dozdan başlar ve giderek artan şekilde cilt altına enjektörle tatbik edilir. Vücut bu sayede maddeyi tanır ve alerjik reaksiyon göstermemeye başlar. Bu saman nezlesine neden olan alerjen maddeler üzerinde etkili bir yoldur. Haftada bir yapılan aşıyla başlanarak, yaklaşık 3-5 yıl devam eden bir tedavi sürecini kapsar.

Günümüzde ağızdan dil altından ya da burundan verilen damlayla rahatsızlığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Fakat 5 yaşından küçüklere, bağışıklık sistemi sorunları olanlara, ağır psikolojik sorunlar yaşayanlara, kanser hastalığı olanlara ya da tedavi sürecini düzenli olarak sürdüremeyecek kişilere aşı tedavisinin uygulanması son derece zararlıdır. Bu tedavinin uzman kontrolünde, güvenli bir yerde yapılması gerekir. Aşıdan sonra hastaların yarım saat kadar gözlem altında tutulması gerekir. Bu aşı sonrasındaki komplikasyonlara müdahale yapılması açısından uygun görülür. Saman nezlesi nedeniyle burunda konka büyümesi, kronik sinüzit gibi sorunlar gelişirse, hastanın ameliyat edilmesi gündeme gelebilir. Saman nezlesi tedavisinde son yıllarda uygulanmaya başlayan rhinolight yani yüksek yoğunlukta soğuk ışık tedavisi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. 2-3 dakika uygulanan tedaviden sonra, hastalarda oluşan hapşırma, kaşıntı, tıkanıklık gibi belirtiler sona erer.

]]>
Saman Nezlesi https://www.nezle.gen.tr/saman-nezlesi.html Thu, 06 Dec 2018 13:39:37 +0000 Saman Nezlesi, Hapşırma atakları ile beraber başlayan devamında burun kaşıntısı, genizde ve damakta hafiften başlayan gıdıklanma ve kaşıntı, burun da tıkanıklığa ve akıntısına sebep olan, ağaç, çimen ve yabani ot po Saman Nezlesi, Hapşırma atakları ile beraber başlayan devamında burun kaşıntısı, genizde ve damakta hafiften başlayan gıdıklanma ve kaşıntı, burun da tıkanıklığa ve akıntısına sebep olan, ağaç, çimen ve yabani ot polenleri gibi alerjenlerin sebep olduğu alerjik saman nezlesine, mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) de denir. Bu saman nezlesi bazı mevsimlerde ortaya çıkarken bazen de yıl boyunca devam eden alerjik bir hastalıktır. Saman nezlesi aynı zaman da toz akarları, hamam böceği dışkıları, küf, evcil hayvanlar gibi ev içi alerjenler sebebiyle yıl boyunca da görülebilir. Bu türe de sürügen (perennial) alerjik rinit denir. Bazı durumlarda iki alerji çeşidi aynı zamanda görülebilir. Her yıl çok sayıda kişi alerjik saman nezlesine yakalanmaktadır. Bu hastalık tehlikeli olmamasına rağmen kişinin günlük aktivitesini etkiler ve yaşam kalitesini düşürdüğü için, iş ve okul hayatını da etkileyen bir rahatsızlıktır.  Saman nezlesi, havayla solunan alerjenlerin, boğaz, burun ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyondur. Saman nezlesinin iki çeşidi vardır. Bir alerjik olan, birde alerjik olmayan 2 türü vardır.

Saman nezlesinin alerjik olmayan türüne daha az rastlanır. Bu saman nezlesi, üst solunum yollarında burun mukozasının uyarıcılarla uyarılması sonucunda belirtilerle ortaya çıkan bir nezledir. Mevsimsel olarak alerjik saman nezlelerin de uyku hali, iş performansında düşüş ve azalma saman nezlesine eşlik edebilir. Alerjik saman nezlesi rahatsızlığı yaşayan kişiler, parfüm, sigara dumanı, kuru ya da soğuk hava gibi tahriş edici etkenlere karşı daha duyarlı olabilir. Saman nezlesi, sinüzit, astım, kulak ve uyku problemlerini de tetikleyebilirler. Bu hastalık, hassas olan kişileri, alerjisi bulunmayan kişileri çok daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazı ağır alerji durumlarında astım hastalığı da oluşabilir.

Alerjik Saman Nezlesi Tanısı: Alerjik saman nezlesi tanısını koyarken detaylı hastalık öyküsü en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sonrasında enfeksiyon veya yapısal bozukluk olup olmadığını anlamak için ilgili organlarda yapılan fiziksel muayene, rahatsızlığın düzeyi ve türü hakkında bilgi verir. Bazı durumlarda ise, burun içinde soluk renk, şeffaf salgı artışı ve ödem görülmesi, hasta kişinin şikayetlerini dinlemeden teşhis koymayı sağlar. Boğaz da ise farenjit ve geniz akıntısı görülebilir.
Saman Nezlesi
Alerjik saman nezlesi tanısı için en çok uygulanan test, deri testidir. Fakat hasta kişinin, deri testi yapılırken çalışılmayan bir alerjene alerjisi var ise, bu test çok da etkili olmayacak, negatif sonuç alınacaktır. Bunun yanında bazı alerjenler, ciltte tepki vermeleri bile solunum yollarında tepkiye sebep olur. ayrıca bu testlerin dışında, kanda spesifik lgE'ye bakılarak, alerjinin ne olduğu hakkında teşhis konulabilir.

Alerjik Saman Nezlesi Tedavisi: Alerjik saman nezlesi tedavisinde 3 ana yöntem vardır.